Võltskontode buum: sotsiaalmeedia sõbrast võib kergelt saada vaenlane
Internetikeskkondades püüavad edukalt ohvreid skeemid, kus algatatakse annetuste kogumine kellegi meditsiinikulude katmiseks. Samuti ringlevad sotsiaalmeedia platvormidel õnneloosi pettused, mis püüavad osalejaid ahvatlevate kinkidega; pahavara rünnakud, kus laetakse oma seadmesse pahaaimamatult mõni viirus; tööpakkumised, mis koguvad andmeid või meelitavad petuskeemidesse osalema ning romantikapettused, mille tagajärjel kaotab inimene oma raha ja saab südamevalu. Kõikide nende skeemide ühisosa peitub võltskontodes, mille vundamendile petustrateegia oskuslikult üles ehitatakse.
Kuidas saada aru, et tegu on võltskontoga?
Kutse on saatnud teie jaoks täiesti tundmatu isik – kui te ei tea isikut profiilipildi ega nime järgi, ei tasu kutset vastu võtta.
Analüüsige detailset infot, mida konto omanik enda kohta jagab. Petukontode tunnuseks on see, et infot kasutaja kohta leidub pigem vähe ning see on enamasti mitte midagi ütlev. Enamikel petukontodel on aga suhtestaatuse määratlus - sageli kas vallalised, lahutatud või lesed, mille ajendil saavad kurjategijad kurta oma rasket saatust, mis vastaspooles kaastunnet tekitab, andes seejuures lootuse, et inimene on vaba uueks suhteks.
Tehke kontol jagatavatele fotodele otsing Google Search’i abil. On harv juhus, kui keegi petturitest postitab palju pilte. Olemasolevatesse piltidesse tasub suhtuda aga kriitiliselt. Piltide postitus on vägagi sõltuv sellest, kui palju nad ühe isiku kohta internetikeskkonnast fotosid leiavad ning neid kasutada saavad. Tihti põimitakse kontole ka pilte loodusest või loomadest, mille leidmine internetist on märksa lihtsam. Samuti kasutavad kurjategijad pilte, mis on tugevalt ümber töödeldud või tehisintellekti abil koostatud.
Vaadake konto ajalugu ja eluiga. Lühikese ajalooga kontod on pettuse tunnusmärk. Siiski tuleks kriitilist analüüsida ka kontosid, millel on pikem ajalugu. Sellised kontod võivad olla sageli kellegi teise konto järgi tehtud või varastatud.
Ühiste sõprade puudumine. Kui isikuga juhtub olema mõni ühine tuttav, tasuks konto õigsus üle kontrollida eelnevalt välja toodud parameetrite järgi, sest ka ühiste sotsiaalmeedia tuttavate kontosid võidakse järgi teha või halvimal juhul varastada.
Kurjategijad on hakanud tegutsema fokuseeritumalt, vastavalt sellele, millises riigis on sihtmärk, seatakse üles ka püünis. Kui varajasemalt võis tunnuseks pidada ka nime, mis oli enamasti välismaine, kasutavad nüüd kurjategijad oskuslikult üldkasutatud Eesti nimesid.
Kuidas oma sotsiaalmeedia kontot kurjategijate eest kaitsta?
Hoidke oma konto piiratuna ehk muutke seadeid nii, et sissekandeid näevad vaid lubatud isikud ehk kontrollitud sõbrad. Postituste sisud annavad petturitele infot, mida skeemi tõmbamise tarvis kasutada. Avatud ja piiranguteta kontot on võimalik kloonida, mille tulemusel tehakse identne sotsiaalmeedia konto.
Kasutage parooli, mis on turvaline. Parool ei tohiks olla tuletatav isiklikust informatsioonist, näiteks olla seotud teie enda- või lemmiklooma nime või sünniajaga. Erinevatel keskkondadel tasuks kasutada erinevad paroole, et kurjategijad ei saaks ühte keskkonda ligi pääsedes siseneda sama parooliga ka teistesse keskkondadesse, olgu selleks e-postkast või mõni teine rakendus.
Täna on kurjategijate jaoks kõige magusamateks meepottideks enamasti just need kohad, kus on palju inimesi koos. Sotsiaalmeedia platvormidel või ostu-müügi keskkondades on võimalusi ohvreid leida lõputult. Tasub meeles pidada, et küberkeskkond ei ole nii turvaline, kui kujutelmates arvame. Püsigem tähelepanelikud ja skeptilised!
Kätlin Kukk
SEB Turbekeskuse turbejuht
Lisainfo:
Maarja Lumiste
Kommunikatsioonispetsialist
SEB Pank
Telefon +372 56631925
Tornimäe 2, 15010 Tallinn
maarja.lumiste@seb.ee
www.seb.ee