Muutlikud aktsiaturud, rahulolev Fed ja langev toornafta hind
Märkimisväärsed kõikumised USA turgudel
Jaanuarikuu lõppes USA suurettevõtete tulemuste avaldamisega. Kuigi enamjaolt ootused ületati, jaotus mõju aktsia hindadele kahte leeri. Suurimaks võitjaks kujunes Meta, mis lisaks aktsiate tagasiostu programmile ning dividendide teatamisele, ületas märgatavalt ka analüütikute ootusi. Avaldatud uudiste pealt lendas ettevõtte aktsia püstloodis üles ning lõpetas päeva varasemast sulgumishinnast 20% kõrgemal tasemel.
Tehnoloogiaettevõtete mustaks lambaks kujunes seekord Apple, mis teatas küll üle ootuste tugevast IPhone’ide müügist, kuid morjendas investoreid kehvade tulemustega Hiinas - kahe nädala tagusest tipust kaupleb tehnoloogia gigant 5.2% madalamal tasemel. Kuna peale tulemuste avaldamist kaupleb nüüd lisaks Teslale möödunud aasta lõpu tasemest madalamal ka Apple, on suure seitsme, ehk suurimate tehnoloogiafirmade, seas positiivset kasvu täheldanud viis ettevõtet. Lisaks möödunud nädala staarile, Metale, on viimase kuu jooksul märkimisväärset tootlust näidanud ka Nvidia, misjuures on mõlemad investorite kukruid kergitanud enam kui 30%, samal ajal, kui S&P 500 on tõusnud vaid 4%.
Fed on olukorraga rahul
Möödunud nädalal toimunud USA Föderaalreservi koosolekul intresside langetamiseni ei jõutud. Seejuures vihjati, et esimest alandamist pole oodata ka käesoleva kvartali jooksul. Kui nädala alguses ootasid turud 50%-lise tõenäosusega esimest intressimäärade muutumist märtsiks, langes nädala lõppedes prognoosikohase ennustuse protsent alla 40-ne.
USA hiljutised majandusandmed on olnud Fed’ile pigem meeltmööda - 2022. aasta lõpus 5.1%-se tipu teinud palgainflatsioon on langenud 4.2% tasemele. Selle aja jooksul on töötusmäär tõusnud rekordmadalalt, 3.57% tasemelt, vaid 3.7%-ni, misjuures jäi reedel avaldatud töötusmäär oodatust 0.1% võrra madalamale. Seetõttu oodatakse mais jätkuvat palgainflatsiooni ja esimest intresside alanemist. Märtsikuu langetuse saaks välistada aga vaid juhul, kui järgneva kuu jooksul saabub info märgatavast tööturu nõrgenemisest. Kuna ajalooliselt on olnud kiiresti kasvavat töötusmäära keeruline kontrolli alla saada, peaks sellisel juhul USA Föderaalreserv kaaluma tõsiselt majanduse elavdamist. Praegused andmed aga eelpool mainitud stsenaariumit ei soosi.
Geopoliitilised pinged pole nafta hinda kõrgel hoidnud
Lähis-Ida konflikti käigus, võitluses Iraani poolt toetatud terroristide vastu, on nüüdseks langenud ka kolm USA sõdurit. Selle uudise peale tegi järsu tõusu Brenti toornafta hind, kuid ei püsinud siiski neil tasemetel kaua. Kuigi geopoliitilised pinged on Suessi kanali ümber üha enam esile kerkimas, ei ole selle tulemusel suutnud nafta hind toetust leida ning on liikumas aasta alguses kaubeldud tasemetele. Analüütikute hinnangul ei tasu musta kulla hinnas oodata püsivamat tõusu enne, kui geopoliitilised pinged peaksid tekitama pakkujapoolseid probleeme. Seetõttu nähakse endiselt, et toornafta kallidusele võiksid hetkel suuremat mõju avaldada positiivsed majandustulemused, mis annaks tarbimise kasvule tulevikus hoogu juurde. Eriti oluliseks peetakse seejuures maailma suurima toornafta importija, Hiina, numbreid.
Erik Laur
SEB Kapitaliturgude maakler
Lisainfo:
Maarja Lumiste
Kommunikatsioonispetsialist
SEB Pank
Telefon +372 56631925
Tornimäe 2, 15010 Tallinn
maarja.lumiste@seb.ee
www.seb.ee