Erik Laur: Frankfurt üllatas, tugev sõnum Washingtonist
Vaatamata ligi poolteist aastat kestnud majanduse jahutamisele on inflatsioon mõlemal pool ookeani endiselt liiga kõrge. Olukord on keeruline, sest nõrk majandus Euroopas ei soosi rahapoliitika kitsendamise jätku, samal ajal kui USA majandus näitab endiselt jõudsat kasvu, vaatamata kõrgetele intressimääradele. Olukorra on keeruliseks muutnud nafta hindade tõus, mis kaua kõrgel tasemel püsides võib jõuda ka baasinflatsiooni, mille kahandamisega on keskpangad kõvasti vaeva näinud. Segane situatsioon on pannud aktsiaindeksid Euroopas juba pikalt külgsuunas liikuma, samal ajal kui USA turud teevad hetkel vähikäiku.
Euroopa käis trumbi ära
Septembri keskpaigas toimunud Euroopa Keskpanga koosolekule läksid investorid vastu eeldusega, et tuleb „kullilik hoiak“. Teisisõnu arvati, et keskpank ei tõsta sellel koosolekul intressimäärasid, vaid rõhub suurele tõenäosusele baasintresside kergitamiseks tulevikus. Juhtus aga vastupidine – intressimäärasid tõsteti ning Lagarde´i sõnadest luges turg välja, et see oli ka viimane intresside kergitamine selle tsükli jooksul. Kui enne keskpanga koosolekut olid turud sisse hinnastanud veel ühe baasintresside tõstmise, siis hetkel on järjekordse kergitamise tõenäosus vaid 24%.
Vaatamata majanduse reaalkasvule teises kvartalis ja üllatuslikule ostujuhtide indeksi (PMI) tõusule möödunud kvartalis, ollakse euroala riikide majanduse tuleviku suhtes endiselt negatiivselt meelestatud. PMI kasvuootus tuleneb teenuste sektori tugevnemisest, samal ajal kui juba niigi nõrka tööstussektorit nähakse endiselt langemas ka septembris. Bloombergi majandusprognoosi kohaselt liigub euroala majandus kolmandas kvartalis külgsuunas ega koge majanduskasvu.
Sõnum rahapoliitika karmistamisest USA-s
Erinevalt Euroopa Keskpangast ei tulnud USA föderaalreservi koosoleku otsus turgudele üllatusena. Vastavalt ootustele jäeti baasintresside tase muutmata, küll aga anti edasi sõnum rahapoliitika karmistamisest tulevikus. Föderaalreservi ametnike individuaalsete majandusprognooside kogumi (FOMC-i) alusel nähakse, et selle aasta jooksul tõstetakse intressimäärasid veel korra. Kui koosolekule eelnenud nädalal viitas näitaja ligi 100 baaspunki suurusele baasintresside langetamisele, siis hetkel nähakse intresse langevat vaid 50 baaspunkti võrra 2024 aasta jooksul.
Föderaalreservi käitumine ei tule just kuigi suure üllatusena, pärast möödunud kuu inflatsiooni andmete saabumist. Kuigi baasinflatsioon langes aastases võrdluses augustis 4,7% tasemelt 4,3%-ni, siis inflatsioon tervikuna tõusis 3,2%-lt poole protsendi võrra 3,7% tasemele. Lisaks nafta hindade tõusule ei näita ka tööturg jahenemise märke. Töötu abiraha taotlused, mis on languses augusti esimesest poolest saati, langesid ka septembri keskpaigas, jõudes selle aasta ühele madalaimale tasemele.
Külgsuunas liikumine Euroopas, vähikäik USA-s
Aasta algusest alates on Euroopa turge kajastav Stoxx 600 kõikunud hinnatasemete 440 ja 470 vahel. Korra on ületatud mõlemad ääred, kuid konsensust pole saavutatud kummaski suunas. Endiselt on õhus küsimus, kas Euroopa Keskpank on võimeline saavutama pehmet maandumist (olukorda, kus inflatsioon saadakse alla ilma majanduslanguseta) ning enne sellele küsimusele konsensusliku vastuse saamist on keeruline prognoosida suuri muutusi turgudel.
Veidi enam võib positiivsust märgata USA-s suhtes, mistõttu on sealseid turge kajastav S&P 500 on sellel aastal näidanud jõudsamat kasvu kui Stoxx 600. Küll aga on enamuse kasvu taga olnud tehnoloogiaettevõtted, mille aktsiad on erinevate geopoliitiliste probleemide tõttu liikunud langustrendi. Lisaks ei paranda USA ettevõtete olukorda ka möödunud nädalal föderaalreservi poolt välja antud info edasise intressipoliitika kohta, mille järgi on endiselt oodata ühte baasintresside kergitamist ning varasemast poole väiksemat intressimäärade langust. Pikemas perspektiivis ollakse aga ameeriklaste suhtes optimistlikumad ning järgmiseks aastaks ennustab SEB Grupp Ühendriikidele 2% ja euroalale 0,6% suurust majanduskasvu.
Erik Laur
SEB kapitaliturgude maakler
Eelnev teave on informatiivse iseloomuga ja seda ei tohi käsitleda investeerimisalase soovituse andmise või nõustamisena ega toote või teenuse pakkumisena. SEB klientide eelistatuimatest Balti börsi ning muu maailma aktsiatest koostatud näidisportfellid on arvestuslikud ning ei kajasta ühegi konkreetse kliendi portfelli. Tegemist on mineviku lühiajaliste tootlustega. Eelmiste perioodide tootlus ei näita tulevast tasuvust. Tootluste arvutamisel ei ole arvesse võetud tehingutasusid, mis võivad väikeste tehingute korral positsioonide ja portfelli väärtust oluliselt mõjutada. Tuleviku tootlused võivad olla mineviku tootlustest madalamad või kõrgemad.
Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda väärtpaberi tingimuste ja muu olulise teabega, investeerimisega seotud riskidega ning hinnata investeeringu asjakohasust ja sobivust. Investeerimisega võib kaasneda maksukohustus. Üldine teave investeerimise ja väärtpaberite kohta on kättesaadav finantsteenuse osutaja AS-i SEB Pank investorkaitse veebilehelt: Investorkaitse | SEB. Küsimuste korral tuleks pöörduda panga klienditeenindaja või oma maksu-, finants- või õigusnõustaja poole.
Lisainfo:
Maarja Kalamas
kommunikatsioonijuht
erakliendi valdkond
SEB Pank
mobiil +372 5304 5743
Tornimäe 2, 15010 Tallinn
maarja.kalamas@seb.ee
www.seb.ee