Elukindlustus – kellele ja milleks?
Elukindlustus aitab tekitada rahapuhvri ootamatuteks olukordadeks, olgu selleks siis õnnetus või terviserike. Miks peaks oma elu kindlustama noor inimene, kes on terve ja ettevaatlik ja kellel pole väikeseid lapsi ning hobidki ei kuulu ekstreemsete hulka? Triin Messimas, SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaali juht annab järgnevas artiklis ülevaate elukindlustusega seotud enam levinud küsimustest.
Miks on vaja elukindlustust noorel, kes on terve ja ettevaatlik?
Arvamus, et elukindlustust pole vaja, kui oled noor, terve ja ettevaatlik on väga levinud, aga oma igapäevatöös näeme, et õnnetus või terviserike ei hüüa tulles ja võib tabada ka kõige eeskujulikumaid.
Elukindlustus aitab tekitada rahapuhvri ootamatuteks olukordadeks, olgu selleks siis õnnetus või terviserike. Kui jalaluumurd suusamäel paneb liikumatult kodus istuma, siis kindlustuse päevaraha on abiks kas või kulleriga toidu tellimisel.
Elukindlustus on piltlikult öeldes iseenda kaskokindlustus. Kui tervis läheb katki, saab kindlustuselt hüvitist, et see korda teha. Kui juhtub ka kõige kurvem ja inimene sureb, saavad elukindlustuse abil lähedased hüvitist, mis aitab nende elu ümber korraldada ja esmasest sissetulekute vähenemise šokist üle saada, kohustused-laenud tagasi maksta.
Mul pole abikaasat ega lapsi – miks peaksin elukindlustuse tegema?
Sageli arvatakse, et kui ei pea pere ülal pidama ja keegi sinust majanduslikult ei sõltu, pole elukindlustust vaja. Kuid siin tasub mõelda ka sellele, kas säästud on piisavad, kui peaks vigastuse või raske haiguse tõttu töölt eemal olema.
Tööl käies saame palka ja igakuised kulud oleme arvestanud palga järgi. Haiguslehel olles ei ole haigusraha sama suur. Kuidas saavad kaetud sellisel juhul elamiskulud, toit ja ootamatud kulud ravimisele, taastusravile?
Kui tagavarasid ei ole võtta ootamatuste korral, on kindlustushüvitisest tuge elamiskulude ja ravimite eest tasumiseks. Kindlustus aitab lisaks igapäevastele elamiskuludele katta ka ravikulusid, mida tervisekindlustus näiteks ei pruugi katta.
Samuti tasub mõelda, kas teie elus on inimesi, kellele teie rahaline toetus on oluline. Elukindlustus aitab tagada nende kaitse.
Kas minu surma korral saavad hüvitise mu sugulased?
Elukindlustuslepingu sõlmimisel saab määrata soodustatud isiku (või mitu isikut), kes surma korral hüvitise saab. Kindlustushüvitise saamiseks peavad lähedased kindlustusjuhtumist teatama ja esitama vajalikud dokumendid. Asjaajamine on kiirem ning hüvitise saab kätte paari päevaga, ei pea ootama pärandvara jagamist.
Kas minu surma korral saab hüvitise mu elukaaslane, kuigi me pole abielus?
Soodustatud isiku (või isikud), kellele hüvitis määratakse, saab ise kindlustuslepinguga paika panna. Kui isikut pole täpsustatud, makstakse raha pärijatele (tavaliselt on need vanemad, lapsed, õed-vennad).
Mida tähendab üldse elukindlustus?
Traditsiooniline elukindlustus hõlmab endas kindlustuskaitset surma korral. Sellisel juhul määratakse lepinguga kindlustuskaitse summa, mis on ühekordne hüvitis kindlustatu surma korral. Summa saab ise määrata, nagu ka kindlustusperioodi ja soodustatud isiku (või isikud).
Selleks, et kindlustuse valik mugavamaks teha, pakume valmislahendusi, mille hulka kuuluvad kolm kindlustuskaitset: elukindlustuskaitse, õnnetusjuhtumi invaliidsuskaitse ning õnnetusjuhtumi päevaraha.
Võimalik on valida ka personaalsed summad, vastavalt vajadusele, ning personaalsed kindlustuskaitsed, näiteks kriitiliste haiguste kaitse, mis tagab hüvitise, kui on diagnoositud raske haigus, näiteks infarkt, insult või pahaloomuline kasvaja.
Kas korraga saab olla ainult üks elukindlustus?
Elukindlustusi võib olla korraga mitu ja ka mitmes erinevas kindlustusseltsis.
Kindlustusseltside pakutavad lepingud on erinevate kaitsetega – mõistlik on üle vaadata oma praegune kindlustusleping. Enamasti pakutakse Eestis õnnetusjuhtumi kindlustust, aga SEB pakkumine katab surmajuhtumi nii õnnetuse kui ka haiguse tagajärjel. Enim levinud surma põhjus igas vanuseklassis on raske haigus, sõltumata vanusest.
Kas saan kindlustada oma lapsed?
Saab ikka. Lastele on pakkuda lahendus, mis aitab tuleviku tarbeks raha koguda ja sisaldab ka kindlustuskaitseid õnnetuste korral. Täpsemalt saab pidada nõu kindlustusnõustajaga.
Kui suurest summast kindlustusjuhtumi korral räägime?
Iga juhtum on erinev ning hüvitis sõltub valitud kindlustusest ja kindlustussummast, samuti haiguslehe pikkusest või ravi kestvusest.
Näiteks kui on kindlustuslepingus valitud õnnetusjuhtumi päevaraha kaitse summas 25 eurot ja jalaluumurruga peab kaks kuud kodus olema, siis tuleb hüvitise summa kokku 1500 eurot (25x60 päeva haiguslehel).
Kas ma pean kindlustusandjat teavitama, kui mu terviseseisund muutub?
Pärast lepingu sõlmimist ei ole vaja terviseseisundi muutustest teada anda. Küll aga on vaja teada anda, kui muutuvad töö iseloom või hobid.
Kas kindlustuse hind tõuseb igal aastal?
Elukindlustusmakse ei suurene lepingu kehtivuse ajal.
Elukindlustusmakse sõltub vanusest, tervislikust seisundist, ametist ja hobidest lepingu sõlmimise hetkel. Mida noorem inimene, seda soodsam leping. Näiteks 18-aastasele algavad elukindlustusmakse hinnad 6,5 eurost kuus.
Kindlustusandja on SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal.
Eeltoodud teave on üksnes informatiivse iseloomuga ja see ei ole mõeldud kindlustusalase nõustamise, soovituse ega pakkumisena lepingu sõlmimiseks. Ühtegi otsust ei tohiks teha üksnes sellele teabele tuginedes.
Enne lepingu sõlmimist palun tutvuge tingimustega. Vajadusel pidage nõu asjatundjaga või registreerige nõustamisele SEB kodulehel.