Allan Parik: matemaatikas ainuüksi PISA tšempionidest ei piisa
Ükskõik kas kohvikus arvet üle lugedes või oma tulusid-kulusid kokku lüües, matemaatika on osa igapäevaelust. See ei ole pelgalt numbrite mäng ega ka lihtsalt koolitundide võrrandid. Eriti oluline on see siis, kui oma raha on mängus: investeerimisel, laenuvõtmisel või muus tehingus.
Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land on tabavalt öelnud, et matemaatikat võiks käsitleda kui teist riigikeelt. See on keel, mille kaudu suudame mõista, analüüsida ja juhtida maailma enda ümber. Kui mõtleme matemaatika seostele rahatarkuse ja finantsteadlikkusega, saame aru, et matemaatika on elulise tähtsusega tööriist.
2. oktoobril esimest korda TalTechi algatusel ning ERRi ja SEB Panga koostöös toimuv üle-eestiline e-rehkendus aitab pöörata tähelepanu matemaatika tähtsusele igapäevaelus. Saame mõelda matemaatika kui "eluliselt olulise keele" peale. See on keel, mis aitab meil teha tarku finantsotsuseid ja mõista rahamaailma.
Matemaatika ja finantskirjaoskus: kaks lahutamatut partnerit
PISA testide põhjal on Eesti õpilased matemaatikas Euroopa tipus ja ka maailmas esikümnes. Teisalt kukkus kevadel veerand põhikooli lõpetajatest matemaatikaeksamil läbi ning keskmine tulemus oli tunduvalt kehvem kui 5-7 aastat tagasi. Kiita polnud ka riigieksamite tulemus. Seda kinnitab tegelik elu, sest matemaatikaga tihedalt seotud rahatarkuse ehk finantskirjaoskuse vallas on kõvasti kasvuruumi. Arvutamist on vaja, et hallata oma rahaasju, investeerida teadlikult ja planeerida tulevikku kindlustunde ja vastutustundlikkusega.
Matemaatilised oskused, nagu protsentide arvutamine, intressimäärade mõistmine ja aktsiate ostmisel ettevõtte rahalise seisundi hindamine, on olulised mitte ainult pankuritele ja finantsnõustajatele, vaid igale inimesele, kes soovib oma rahaasju mõistlikult korraldada. Kahjuks näeme teinekord ka pangas, kuidas teenuste selgitamisel käivad lihtsad arvutused inimestel üle jõu.
Niipea kui läheb auto liisimiseks või kodulaenu võtmiseks, ei ole kõik sugugi lihtne. Endiselt peame selgitama, kuidas Euribori muutus mõjutab laenu- või liisingumakse suurust ning mis vahe on protsendil ja protsendipunktil. Või kui palju kosub pooleaastase tähtajaga 1000-eurone hoius, kui selle aastaintress on näiteks 3,7 protsenti.
Sama kehtib ka investeerimise puhul: kuhu paigutada oma raha, et saada maksimaalset tulu, ja kuidas hinnata, milline investeering on liiga riskantne? Need on küsimused, millele vastamine nõuab häid matemaatilisi oskusi.
Innovatsioon ja majanduslik areng algavad matemaatikast
Just matemaatika on see, mis aitab luua innovatsiooni ja arendada ühiskonda mistahes valdkonnas. Kui vaatame maailma kõige edukamaid tehnoloogiaettevõtteid, siis leiame, et nende lugu põhineb sageli sügavatel teadmistel matemaatikast ja statistikast. Paljud fintech’id on muutnud finantsteenuste valdkonda just tänu nutikate algoritmide ja matemaatiliste mudelite rakendamisele.
Lisaks aitab matemaatika tõhusalt analüüsida majanduslikke andmeid ja teha teadlikke otsuseid nii üksikisiku, ettevõtte kui ka riigi tasandil. Majanduslikku edu pole võimalik saavutada ilma täpsete ja läbimõeldud arvutusteta. See kehtib ka tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas, kus tehnoloogia ja innovatsioon nõuavad aina enam just matemaatiliste oskuste rakendamist.
Matemaatika on midagi palju enamat kui lihtsalt arvutused ja teooriad – see on praktiline tööriist, mis aitab meil hakkama saada igapäevaelus ja tulevikku kavandada. Ilma matemaatiliste oskusteta oleme haavatavad ja see võib viia raskete eluliste otsuste ja valikuteni.
2. oktoobril toimuva e-rehkenduse eesmärk on teadvustada, et matemaatikaoskused ei ole vajalikud mitte ainult koolis, vaid läbi elu. Selles valguses on algatuse sõnum "Märka matemaatikat" õigustatud ja vajalik üleskutse kogu ühiskonnale.
Kui soovime arendada finantskirjaoskust ja saavutada majanduslikku edu, peame märkama ja väärtustama matemaatikat igas eluvaldkonnas – nii koolitunnis kui ka finantsotsuste tegemisel. Matemaatika on tööriist, mille abil saame muuta oma tuleviku kindlamaks ja paremini juhitavaks.
Allan Parik
SEB juhatuse esimees