Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 9. märts 2017 16:25

Harju- ja Raplamaa väikeettevõtted näevad ekspordivõimalusi

Harju- ja Raplamaa väikesed ja keskmised suurusega ettevõtted (VKE-d) suunavad pilgu rohkem eksportturgudele kui Eesti VKE-d keskmiselt, näitavad SEB uuringu „Baltimaade ettevõtlusbaromeeter“ (Baltic Business Outlook) tulemused.

„Pole üllatus, et Harju- ja Raplamaal on näha kõige suuremat ekspordiaktiivsust: kahe maakonna VKE-dest kavatseb 31% minna uutele turgudele või laieneda olemasolevatel, samas kui Eesti keskmine on 24%,“ ütles SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Ainar Leppänen.

Uuringu kohaselt on 13% Harju- ja Raplamaa VKE-dest optimistid ehk nad ootavad sel aastal üle 15% ulatuvat käibekasvu ning pessimiste ehk käibelangust prognoosivaid ettevõtteid on veidi alla kolmandiku. Kõige rohkem on Harju- ja Raplamaal optimiste info ja side sektoris (22%) ning põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi sektoris (21%). Seevastu tervishoiu ja sotsiaalhoolekande sektoris käibekasvu optimiste ei ole, kuid mõõdukaid optimiste on 70% sektori vastajatest.

Üle 30 000 euro suuruseid investeeringuid kavandab 12% Harju- ja Raplamaa ettevõtetest, mis on madalam Põlva, Võru ja Valga (17%) kui ka mitme teise maakonna näitajast. Harjus ja Raplas ei kavanda üldse investeeringuid 24% VKE-dest, mis on Eesti keskmisest (22%) veidi halvem näitaja.

Töötajaid kavatseb juurde võtta 15% Harju- ja Raplamaa ettevõtetest, samas kui Jõgeva, Järva ja Lääne-Viru VKE-dest on see plaan 18%. Töötajate arv jääb üldiselt stabiilseks, sest Eesti keskmisena ei kavanda muutusi 80% vastajatest. Personali vähenemist prognoosib 9% Pärnu ja Viljandi ning Ida-Viru maakonna VKE-dest.

Harju- ja Raplamaal kavatseb personali kõige aktiivsemalt suurendada haldus- ja abitegevuste sektor (21% prognoosib töötajate arvu kasvu), kuid teisalt näeb 8% sektori ettevõtetest töötajate arvu vähenemist. Veonduses ja laonduses prognoosib 20% ettevõtetest töötajaskonna suurenemist.

Välisriikidest on töötajaid 11% Harju- ja Raplamaa VKE-des, mis on Eesti kõrgeim näitaja. Ettevõtetest 9% on tegu ühe-kahe välistöötajaga.

Küsitletud Eesti ettevõtetest 64% plaanib efektiivsust parandada kas toodete või teenuste arendamise, töötajate koolitamise, ärimudeli muutmise või muude arendustegevustega ning Harju- ja Raplamaa näitaja on samal tasemel (63%). Kahe maakonna ettevõtted peavad kõige olulisemaks innovaatiliseks tegevuseks toodete või teenuste arendamist (35%).

SEB Grupp viis viiendat aastat järjest Baltimaades läbi uuringu, millega kaardistati väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ootusi majandusaastaks 2017. „Baltimaade majandusbaromeetri“ (Baltic Business Outlook) uus väljaanne teeb projektist kokkuvõtteid ja tutvustab 4542 eelmisel sügisel uuringus osalenud Balti VKE vaateid. Harju- ja Raplamaal osales uuringus kokku 1086 ettevõtet.

Uuringuga saab tutvuda siin: http://www.seb.ee/sites/default/files/web/files/uudised/BBO_2017.pdf

 

Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB

telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.