Mida tähendab intressimäära fikseerimine?
Euribori tõusu riski maandamiseks on SEB-s võimalik fikseerida muutuva baasintressimääraga (Euriboriga) seotud laenu- ja liisinglepingu intressimäär kuni viieks aastaks.
Kui kodulaenu intressimäär on seotud Euriboriga, siis muutub intressimäär laenulepingus olenevalt valitud Euribori tüübist kas iga 3, 6 või 12 kuu tagant. Intressimäära fikseerimine annab aga laenuvõtjale kindluse, et intressimäär ja seega ka laenumaksete suurus ei muutu tema valitud perioodi jooksul.
Millise tasemega on võimalik intressimäära fikseerida?
Fikseeritud intressimäär koosneb:
- individuaalsest fikseeritud intressimarginaalist ja
- fikseeritud baasintressimäärast, mille arvutame rahvusvahelistel finantsturgudel eurolaenudele noteeritud intressimäära alusel.
Fikseeritud baasintressimäära suurus muutub iga päev ja sõltub intressimäära fikseerimise pikkusest. Seetõttu tasub fikseerimise soovi korral täpsustada intressimäära suurus üle meie ekspertidelt.
Kui pikaks perioodiks on võimalik intressimäära fikseerida?
Laenu- ja liisinglepingute intressimäär on võimalik fikseerida kuni viieks aastaks.
Kui laenulepingu tähtaeg on pikem kui viis aastat, siis muutub lepingujärgne intressimäär fikseerimise perioodi lõppedes uuesti muutuvaks ning hakkab taas koosnema muutuvast baasintressimäärast ehk Euriborist ja individuaalsest intressimarginaalist.
Millised riskid intressimäära fikseerimisega kaasnevad?
Kui soovite fikseeritud intressimäära perioodil
- tagastada osa laenust või kogu laen maksegraafikuväliselt,
- muuta fikseeritud intressimäär muutuvaks või
- lühendada laenutähtaega,
ning kui fikseeritud intressimäära lõpuni jääva perioodi turuintressimäär on eelnimetatud muudatuste tegemise hetkel madalam kui laenulepingus kokkulepitud fikseeritud baasintressimäär, siis on vaja tasuda intressivahetasu, mille arvutamisel tuginetakse intressivahetasu määrale ehk fikseeritud baasintressimäära ja turuintressimäära vahele protsendina aasta kohta.
Toome siinjuures intressivahetasu arvutuse jaoks illustratiivse näite. Laenulepingus fikseeritud baasintressimäär on 1% aastas ja fikseerimise lõpuni jääv periood 2 aastat. 2 aasta turuintressimäär on 0%, seega lähtutakse intressivahetasu arvutamisel 1%-lisest intresside vahest aasta baasil. 100 000-eurose laenujäägi puhul võib sellisel juhul intressivahetasu ulatuda aastas kuni 1000 euroni. Seega, kui fikseerimise lõpuni jääv periood on 2 aastat, siis intressivahetasu võib ulatuda kuni 2000 euroni.
Millised kulud intressimäära fikseerimisega kaasnevad?
Intressimäära fikseerimisel rakendub hinnakirjas kehtestatud laenu- ja liisingulepingu muutmistasu.
Kuidas intressimäära fikseerimist taotleda?
Jagame kolme lihtsat sammu intressimäära fikseerimiseks:
- Intressimäära fikseerimiseks erakliendina täitke avaldus internetipangas menüüpunktis „Laenamine/Kindlustamine“.
Laenude puhul valige "Laenud" ning valige leping, millel intressimäära soovite fikseerida, ja seejärel valige "Muutmise taotlus".
Liisingu puhul valige "Laenamine/Kindlustamine" → "Liising" ja valige leping, millel intressimäära soovite fikseerida, ning seejärel valige "Muutmise taotlus". - Võtame Teiega ühendust, et tutvustada intressimäära fikseerimise tingimusi.
- Lepingu muudatuse saate allkirjastada internetipangas.
Lisaküsimuste tekkimisel palun võtke ühendust SEB klienditoega telefonil 665 5100 või leppige kokku aeg videokohtumiseks meie eksperdiga.