Nüüdisaja noored huvituvad üha rohkem finantsvabadusest, kuid jätavad tihtipeale
baasteadmiste omandamise tagaplaanile. Noor inimene, kes ei ole saanud kodus või koolis piisavalt teadmisi rahaga toimetulekuks, jääb iseseisva eluga alustades hätta. Minu üks eesmärk koolisaadikuna on tagada võimalikult paljudele noortele võimalus omandada need vajalikud teadmised.
Eelarve
Kui sa ei kontrolli oma raha, siis kontrollib raha sind. Just seda soovitan ma meeles pidada, kui ostude üle kipub kontroll kaduma. Eelarve pidamine on kahtlemata parim viis oma sissetulekute ja väljaminekute kohta ülevaate hoidmiseks. Lisaks annab see võimaluse analüüsida oma väljaminekuid suurusjärgu ja valdkonna kaupa. Näiteks võib avastada, et kõige rohkem kulub kuus väljas söömisele, kuigi iseendale tundub, et ei söö väljas üldse tihti. Kui pilt oma kuludest ja tuludest on silme ees, siis on kergem oma oste analüüsida ja edaspidiseid oste läbi mõelda. Eelarvet pidada ei ole sugugi raske, isiklikult kasutan Excelit (Kätriin Huttuneni template), kuid sobib ka märkmik. Peale selle on olemas spetsiaalsed eelarve pidamise rakendused.
Säästmine
Üks oluline osa finantskirjaoskusest on ka säästmine. Igaüks peaks endale looma hädaolukorra- ja meelerahufondi. Kõige lihtsam viis säästmiseks on kasutada MKE-d ehk maksa-kõigepealt-endale meetodit, mis seisneb iga kuu alguses palga (või taskuraha) saamisel esimese asjana endale maksmises ehk pannes raha näiteks kogumiskontole. Soovituslik on iga kuu 20% saadud tulust säästa, 30% soovidele ning 50% vajadustele kulutada. Siiski tuleb meeles pidada, et finantsvabaduseni ei jõua ainult lõpmatuseni säästes, vaid samal ajal tuleb suurendada tulusid. Nagu on öelnud Robert Kiyosaki raamatus “Rikas isa, vaene isa”: “Lie number 1: saving money will make you rich.” (Esimene vale: raha säästmine teeb rikkaks). SEB Koolisaadikute programm on suurepärane nii osalejatele kui ka kuulajatele just sellepärast, et toimuvad noorelt-noortele loengud. Kõige enam kuulen tagasisidena, et palju mugavam on kuulda rahatarkuse kohta eakaaslaselt, kes toob isiklikke näiteid ja lihtsustab teema noortele mõistetavaks. Minu eesmärk koolisaadikuna on inspireerida noori huvituma rahatarkusest ja enda arendamisest selles valdkonnas. Mida varem arendatakse teadmisi ja oskusi finantskirjaoskusest, seda parem on tulevikus toimetulek.
Nataly Ivanov
SEB koolisaadik
Jaan Poska Gümnaasiumi 11. klass