Kooliõpilastel puuduvad tihti teadmised rahatarkusest ning rahaga ümber käimisest, ka koolides ei räägita piisavalt finantsteemadel. Isegi kui koolis peetakse neil teemadel loenguid, ei ole loeng sageli õpilaste jaoks atraktiivne. Noored ei suuda samastuda täiskasvanuga, kes räägib neile, kuidas säästa või kuidas luua isiklikku eelarvet.
Õpilaselt õpilasele
SEB on teinud hea algatuse, et õpetada välja noored ja võimaldada neil õpitud teemasid teistele õpilastele edasi anda. Juba kolmandat korda koguneb koolidest üle Eesti grupp noori, keda huvitavad rahatarkusega seonduvad teemad: SEB koolisaadikud. Koolisaadikud panevad proovile oma varasemad teadmised rahatarkusest, arendavad avaliku esinemise oskust ja saavad teekonna jooksul hulga uusi teadmisi finantskirjaoskusest. Oma teadmisi edasi õpetades ning suhtluses auditooriumit kaasates kinnistub ka saadikul õpitu paremini.
Ettevalmistus
Selleks et end esimesel loengul mugavalt ja kindlalt tunda, saavad koolisaadikud korraliku ettevalmistuse. Loengu edukaks õnnestumiseks peab olema enesekindel ning julge. Niisiis läbisid kõik saadikud avaliku esinemise koolituse, kust sai loengu andmiseks kaasa võtta palju häid nippe. Üks parimaid neist oli teha edasi antav teema kuulajatele arusaadavaks ja personaalseks, tuues näiteid enda elust, ning tehes teema samastutavaks.
Tänapäeval on tänapäeval üks olulisemaid meediavorme sotsiaalmeedia. Selleks, et koolisaadikud oleks teadlikud sotsiaalmeedia platvormidest ja nende toimimisest, korraldati loeng ka sel teemal. Tihti ei saada aru, kui oluline ja kasulik sotsiaalmeedia tegelikult on. Sotsiaalmeediat saab kasutada nii reklaamimiseks, endale sotsiaalse platvormi loomiseks kui ka enda arvamuse jagamiseks. Sisuloomega saab jagada väärtuslikku infot ka noortele, kes aina rohkem sotsiaalmeediat kasutavad.
Lisaks kõigele said noored tutvust teha ka SEB panga ajaloo ja tööpõhimõtetega. Pangandusteemalisel loengul tutvustati noortele panga süsteemi ning töötajad jagasid oma kogemusi ning jagasid, kuidas nad sinna sattusid.
Kuna SEB on üks innovatiivsemaid panku, said koolisaadikud ka rohkem SEB Innovatsioonikeskuste kohta teada. SEB Innovatsioonikeskusi on Baltikumis lausa 4 ning SEB Innovatsiooniprojektidega on seotud üle 1200 töötaja.
Lõplik viimistlus
Pärast ettevalmistavaid koolitusi said kõik noored omandatud teadmised oma mentoritega personaalselt läbi arutada ning kinnistada. Mentoritelt said noored nippe juurde, mis tekitas veel kindlama tunde, et anda loenguid enesekindlalt. Olles kogunud teadmised ja teinud esitlustele ära viimase lihvi, on koolisaadikud valmis oma teadmisi edasi andma.
Mia Maria Melnitšuk
Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi 11. klass