Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 03.07.2017
kodulaen

Millised kulud kodulaenu võtmisega kaasnevad?

Millised kulud kodulaenu võtmisega kaasnevad? Foto: SEB

Kodulaenu võtmine ei tähenda ainult seda, et pangalt saab raha uue kodu ostmiseks, vaid arvestada tuleb ka sellega, et laenu võtmise ning uue kodu soetamisega kaasnevad mitmed kulutused.

Lugege lisaks: Millist osa kodulaenu tingimustest saan ise mõjutada?

Ühekordsed kulud

Ühekordsed kulud, millega laenuvõtja peaks arvestama, on näiteks:

  • Laenulepingu sõlmimise tasu, mille suurus sõltub panga hinnakirjast. Lepingu sõlmimise tasu tuleb üldjuhul tasuda kas laenulepingu allkirjastamisel või laenu väljamaksmisel.
  • Tagatiseks oleva kinnisvara hindamise tasu. Eksperthinnangu eest tuleb tasuda laenuvõtjal. Tasu suurus sõltub kinnisvarabüroo hinnakirjast. Oluline on, et eksperthinnang oleks tellitud kinnisvarabüroost, keda pank aktsepteerib. Selliste büroode kohta leiab infot tavaliselt panga kodulehelt.
  • Notaritasud ja riigilõiv kinnisvara ostu-müügitehingu vormistamisel ning hüpoteekide seadmisel. Notaritasu ja riigilõivu lõplik summa selgub tavaliselt alles notaritehingu sõlmimisel, sest nende kulude suurus võib varieeruda olenevalt tehingu üksikasjadest. Tasude arvutamise kord on sätestatud õigusaktidega. Orienteeruv tasude suurus on võimalik välja arvutada notaritasude kalkulaatoris.
  • KredExi tagatistasu (3% käendatavast summast), kui laenu tagatisena kasutatakse SA KredExi käendust. 

Lugege lisaks: Noore pere laen KredExi käendusel

Perioodilised kulud

Perioodilised kulud, millega laenuvõtja peaks lisaks laenu tagasimaksmisele arvestama, on näiteks:

  • Tagatisvara kindlustamise kulu, sest laenu tagatiseks olev kinnisvara tuleb kindlustada. Kindlustamise kulu sõltub objektist ning valitud kaitsetest. Tähelepanu tuleks pöörata sellele, et teatud riskide vastu kindlustamine on kohustuslik (tuli, vesi, vandalism, loodusõnnestus). Kindlasti tuleks jälgida kindlustusele esitatavaid nõudeid.
  • Laenukaitse kindlustuse kuumakse. Laenukaitse kindlustus aitab laenuvõtja töö kaotuse, raske tervisekahjustuse, töövõime kaotuse või surma korral tagada, et laen või osa sellest ei jää pangale tagasi maksmata. Laenukaitse kindlustuse sõlmimine ei ole kohustuslik.

Lisaks laenu võtmisega kaasnevatele ühekordsetele ja perioodilistele kuludele tasuks kindlasti läbi mõelda ka muud kulutused, mis uue kodu soetamisega kaasnevad. Näiteks summa, mis kulub uue kodu remondile, sisustamisele või kolimisele.

Uue kodu soetamisega kaasnevate kulutustega on hea ennast kurssi viia juba laenu taotlemisel. Vajadusel tulge kodulaenu nõustamisele ja konsulteerida erakliendihalduriga. Kui olete kulud endale selgeks teinud ja ka sobiva objekti välja valinud, täitke kodulaenu taotlus.

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.