Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 08.03.2019
säästmine | rahapuhver

Viis lihtsat harjumust oma rahaasjade korrashoidmiseks

Viis lihtsat harjumust oma rahaasjade korrashoidmiseks Foto: rawpixel, Unsplash

Hea vanasõna ütleb: külvad harjumuse, lõikad iseloomu; külvad iseloomu, lõikad saatuse. Seega on õiged ja kasulikud harjumused nagu otsetee parema ja kindlama elu poole. Ka finantsmaailmas on omad põhilised „hügieeniharjumused”, mis parandavad oluliselt teie finantsseisu.

1. Mida pingsam eelarve, seda tugevam kontroll.

Olete ilmselt kuulnud, et raha annab vabaduse. See vabadus peegeldub ka igapäevaelus, ja oma eelarvest lähtudes saame lubada endale kas veidi rohkem vabadust oma kuludes või peame iga ostu hoolikalt ette plaanima. Hea, kui teil on selge ettekujutus enda ja oma pere möödapäästmatutest kuludest, headest ja vajalikest kuludest (nt osta veidi parema kvaliteediga talveriided/jalatsid või ehitada koju kamin) ning summadest, mida saate kulutada oma äranägemise järgi. See ülevaade on ka hea alus teie igakuisele finantsjuhtimisele teel rahalise kindluse poole.

2. Meie eelarvet lõhuvad väikesed, emotsionaalsed ja ootamatud kulud.

Iga finantsekspert kinnitab teile, et meie finantsplaani lõhuvad plaanimata kulud. Reeglina on need emotsioonide ajendil tehtud ostud, igapäevased väljaminekud kohvile ja snäkkidele jne, mis kokkuvõttes moodustavad kuu lõikes päris suure summa. Teine eelarve lõhkumise põhjus on ootamatud sündmused. Samas mõistab meist igaüks, et kodutehnika rikked, laste liiga kiire kasvamine ja sellest tulenev garderoobi uuendamine ning lemmiklooma ootamatu haigestumine on osa meie elust. Muudame ootamatud sündmused oma eelarve osaks ja oleme nende vastu kaitstud.

3. Koguge plaanipäraselt.

Püüdke igal juhul panna kõrvale 10% oma regulaarsest sissetulekust ning 30% kuni 50% ootamatust tulust. Niiviisi olete teel oma isikliku fondi poole, mis kindlustab teie elu raskematel aegadel, aitab hakkama saada suuremate väljaminekute korral ja lubab viia ellu oma unistused. Siin on abiks mitmed säästumetoodikad, samuti ka pangatooted. SEB Digikassa aitab tuhandetel eestlastest koguda aastas mitusada eurot lihtsalt ja mugavalt.

4. Otsige võimalusi juurde teenimiseks, oma säästude kasvatamiseks ja oma kulude kärpimiseks.

Saksa vanasõna ütleb: see, mille sa säästsid, oled sa tegelikult teeninud. Finantsdistsipliiniga käib kaasas pidev hoolitsemine oma rahaasjade eest, kulude kontroll ja võimaluste kasutamine oma sissetuleku kasvatamiseks. Plaanige investeerimist, pensioniks kogumist, mõelge kriitiliselt üle kõik eksisteerivad kulud ja kaaluge põhjalikult uusi kulusid.

5. Tugeva finantsdistsipliini harjutamisel ärge siiski unustage olla õnnelik.

Ainult rahul, õnnelik ja kindel inimene saab jätkusuutlikult pühenduda oma eesmärkidele ning need saavutada. See ei ole jätkusuutlik, kui teie pere ei mahu autosse, sest te ei taha uut ja suuremat autot osta – see pole kindlasti kokkuhoid. Siiski võite mõelda sellele, kas perel on tõesti vaja kahte Premium-klassi autot. Kogumise, investeerimise ja kulude kontrolli juures peab alati jääma võimalus enda ja oma lähedaste õnnelikuks tegemiseks. Kõige suurem katsumus paljude jaoks on ilmselt õige tasakaal kogumise ja elu nautimise vahel, ning sageli jäädaksegi seda otsima. See pole kindlasti lihtne, aga eesmärk on vähemalt proovimist ja harjutamist väärt.

 

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.