Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 13.09.2019
investeerimiskonto | tootlus | tulumaks

Kuidas investeerimiskontoga oma tulu kasvatada?

Kuidas investeerimiskontoga oma tulu kasvatada? Foto: Sabine Peters, Unsplash

Tehniliselt on investeerimiskonto  nagu tavaline arvelduskonto. Sisuliselt seisneb investeerimiskonto eelis tulumaksu maksmise edasi lükkamises ning see annab võimaluse teenitud tulu täies mahus taasinvesteerida. Tulumaksukohustus tekib alles siis, kui investeerimiskontolt tehtud väljamaksete summa ületab investeerimiskontole tehtud sissemaksete summat.

Teadke investeerimiskonto eeliseid

Investeerimiskonto süsteem on Eestis kasutusel alates 2011. aastast. Sageli juhtub, et selle eelistest saadakse aru siis, kui päevakorda tekib finantsvara müük või uus aktiivne tulude deklareerimise periood. Tegelikult on väga oluline juba enne finantsvara soetamist otsustada, kas teha investeering investeerimiskonto kaudu või mitte, sest hilisemal otsustamisel ei pruugi olla võimalik investeerimiskonto süsteemi deklareerimiseks kasutada.

Kui soovite kasutada investeerimiskontot on oluline jälgida, et finantsvara ostu- ja müügitehingud tehakse investeerimiskontol olevatest vahenditest.

Investeerimiskonto kasutamisel märgitakse tuludeklaratsioonile sellelt kontolt tehtavad rahalised sisse- ja väljamaksed. Investeerimiskonto kasutamisel saab alginvesteeringu tulumaksuvabalt välja võtta ning kasumilt peab maksma tulumaksu alles siis, kui on soov võtta kasumiosa tarbimisse.

Investeerimiskonto tehingute deklareerimise lihtsustamiseks on hea kasutada SEB investeerimistulude deklareerimise abimeest,  mis aitab teha kokkuvõtte finantsvaraga tehtud tehingutest investeerimiskontol ja lihtsustab tuludeklaratsiooni täitmist.

Kas ja kuidas võita tulumaksu edasilükkamisest

Investeerimiskonto süsteem lükkab maksukohustust edasi, mitte ei vabasta maksudest. Kui on soov investeeringust saadud tulu kohe kasutusele võtta, siis ei ole investeerimiskonto kasutamine otstarbekas. Kui eesmärk on saadud tulu uuesti finantsvaradesse investeerida, on mõistlik kaaluda investeerimiskonto kasutamist.

Tavapäraselt peab deklareerima eelneval aastal finantsvara müügilt saadud kasumi või kahjumi ning kasumi teenimisel on vaja tasuda sellelt tulumaks. Kui kasutate investeerimiskontot, peate tulumaksu tasuma alles siis, kui võtate finantsvaralt teenitud kasumi tarbimisse. Selles seisnebki investeerimiskonto kasutamise põhiline eelis: pärast finantsvara müüki on võimalik investeerida kogu raha uuesti ilma, et peaks vahepeal tasuma tulumaksu.

Vaatame näiteks, kui palju teenib kahe erineva maksusüsteemi puhul investor, kes investeerib 10 000 eurot, vahetab igal aastal oma investeerimisobjekti ja kelle keskmine investeeringu tootlus on 5% aastas.

Esimese aasta lõpus saab investor investeerimiskontot kasutades uuesti investeerida 10 500 eurot. Väljaspool investeerimiskontot ehk tavasüsteemi kasutades peab kõrvale panema tulumaksu summa 105 eurot ja uuesti saab investeerida selle võrra vähem ehk 10 395 eurot.

Investeerides selliselt 30 aastat järjest on tulemus järgmine:

Investeerimiskontot kasutades Tavakontot kasutades
Kogunenud summa 43 219 eurot Kogunenud summa 31 969 eurot
Perioodi tootlus pärast tulumaksu tasumist 4,39% Perioodi tootlus pärast tulumaksu tasumist 3,95%
Kokkuvõte: investeerimiskontot kasutades teenib investor 4274 eurot rohkem

Kasutades investeerimiskonto süsteemi, on võimalik panna muidu tulumaksule kulutatud summa enda kasuks tööle ja teenida selle pealt võrreldes tavasüsteemiga lisatulu.

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.