Muuda keelt:
Soovitame

Lugu naisest, kes juhib Sutu kõrrevabrikut

Alates 2018. aastast pakub Sutu plastikust kõrtele alternatiivi, muutes Saaremaal kasvav pilliroog eksklusiivsetes kokteilibaarides kasutatavaks joogivahendiks. Vaata videost lähemalt, milline on olnud Sutu ettevõtlusteekond. 

Alustamiseks #Naised ettevõtluses

Meie eAkadeemiaga jagas enda ettevõtte sünni- ja arengulugu Ailet Õis-Saar. Selle targa ja tarmuka naise juhitud Sutu valmistab Saaremaal kohalikust pilliroost joogikõrsi. Ailet on inspireeriv näide edukast ettevõtjast, kes keskendub kasumi kõrval ka keskkonna hoidmisele. Ettevõtja edu saladuseks peab ta julgust, järjepidevust ja kohanemisvalmidust: kui ei saa nii, siis saab teisiti.

Innustus ja eesmärgid

Sutu kaasasutaja ja tegevjuhi Aileti sõnul oli nende pereettevõtte loomise taga soov anda midagi tagasi Saaremaale, kust on pärit tema abikaasa. Inspiratsiooni saadi ka Euroopa Liidu ühekordse plasti direktiivist, mis muu hulgas keelas ära ühekordsete plastkõrte kasutamise.

Kohe alguses seadis nende firma endale ambitsioonikad sihid. Eesmärkide poole liikumiseks andis hoogu järjest tugevam jätkusuutlikkuse väärtustamine ja ka esimeste klientide positiivne tagasiside.

Katsumuste ja kohanemise kaudu kasvuni

Esimene suur katsumus oli leida Sutule rahastus, mis võimaldaks alustada tootmist ja suurendada müügimahtu. Ailet rõhutab, et ettevõtte käivitamine nõuab täielikku pühendumist: kui alguses tegeles ta Sutuga muu töö kõrvalt, siis peagi kujunes sellest tema põhitöö.

Klientideni jõudmiseks astus alustav ettevõte mitu vajalikku turundussammu. Et end nähtavaks teha ja esimesi kliente leida, kasutati noori sisuloojaid ning sotsiaalmeediat. Teine otsustav samm oli see, et Sutu võttis ühendust horeca ehk majutus- ja toitlustussektori äridega: selline otsene pöördumine võimaldas jõuda rohkemate lõppklientideni.

Aileti sõnul iseloomustab Sutu tegevust uuenduslikkuse kõrval kohanemisvõime. Just aus tagasiside, mis võib olla ka negatiivne, on aidanud ettevõttel kohaneda ja kasvada. Kui alustades oli eesmärk valmistada pilliroost käsitööna joogikõrsi, mis on pestavad ja korduvkasutatavad, siis praeguseks Sutu põhitooteks on ühekordselt kasutatavad pilliroost joogikõrred, mida horeca sektori ettevõtted tarvitavad paberkõrte jätkusuutliku alternatiivina.

Tulevikus plaanib Ailet Sutu tootmismahtu laiendada. Kavas on arendada ka uusi pilliroost tooteid, mis asendaksid fossiilsest plastist lahendusi ja oleksid jätkusuutlikud.

Soovitusi alustajale

Teistele ettevõtlikele inimestele, kes plaanivad enda äri alustada, annab Ailet mitu kasulikku soovitust.

  • Esiteks tuleb asuda kohe tegutsema ja kuulata klienti. Kuigi kahtlemine on kerge tulema, tasub lihtsalt vaadata väljakutsetele vastu ja midagi muuta.
  • Korraliku äriplaani koostamine on samuti väga tähtis, sest see aitab ettevõtjal paremini sihti seada ja täpsemalt enda äri kasumlikkust analüüsida. Kui plaan on paigas, siis saavad ka teised ettevõtjat toetada.
  • Rasked hetked tulevad nagunii, mainib Sutu tegevjuht. Seepärast tasub hoida enda ümber häid mentoreid ja küsida neilt julgesti nõu. Kõigile ettevõtjatele lohutuseks lisab Ailet, et peale kehva päeva tuleb tavaliselt parem päev.
  • Lõpetuseks julgustab Ailet tähistama ka ettevõtte pisikesi võite, sest see annab edutunde.

Enesekindlus on iga äri peamine kapital

Ettevõtlusega aitab alustada SEB

  • Konto avamine ilma kontorisse tulemata mugavalt videokohtumise teel
  • 3 aastaks kontod, kaardid ja maksed tasuta
  • Kuni viis makseterminali pooleks aastaks tasuta
  • SEB E-äri makselahendus e-poele lepingu- ja kuutasuta
  • Tasuta nõu alustavale ettevõtjale

Sinu äri igaks etapiks

2
 

  Arendamiseks  

Tõhus ärijuhtimine – olemasolevate protsesside efektiivistamisest kuni uute protsesside juurutamiseni.

3
 

  Kasvatamiseks  

Turuliidrite kogemused kliendibaasi arendamise, kõrgtehnoloogiate kasutamise ja ärimudeli rakendamise kohta. 

Enesekindlus on iga äri peamine kapital

Ettevõtlusega aitab alustada SEB

Loen lähemalt