Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Eraklient

II samba väljamakselahendused

II pensionisambasse kogutud raha saavad välja võtta vanaduspensioniikka jõudnud inimesed.

Väljamakse viis sõltub pensionifondi osakute koguväärtusest ning rahvapensioni määrast*:

Teie kohustuslike pensionifondide osakute koguväärtus Väljamakselahendus
Alates 50-st rahvapensioni määrast Pensionileping
10- ja 50 rahvapensioni määra vahel Fondipension
Kuni 10 rahvapensioni määra Ühekordne väljamakse

II sambasse kogutud summat saate vaadata internetipangas või Pensionikeskuse kontol.

Ühekordne väljamakse

Kui kogutud rahasumma jääb alla kümnekordse rahvapensioni määra on teil võimalik pensionifondidesse kogutud summa välja võtta ühekordse väljamaksena. Sellisel juhul müüakse maha kõik teile kuuluvad pensionifondide osakud ja nende eest saadud raha makstakse  teie arvelduskontole.

Ühekordse väljamakse avalduse saate esitada internetipangas või pangakontoris.

Tasub teada:

Väljamakse laekub  avalduses märgitud arvelduskontole avalduse esitamisele järgneva kuu teises pooles.

Fondipension

Kui pensioni II sambasse on kogutud kuni 50-kordne rahvapensioni määr, saate seda välja võtta perioodiliste väljamaksetena pensionifondist. Väljamakseid tehakse seni, kuni osakud pensionikontol lõppevad.

Regulaarse väljamakse summa sõltub väljamaksete perioodist, sagedusest ja kogunenud osakute arvust

Fondipensioni puhul saate valida

  • väljamaksete sageduse (kord kuus, kord kvartalis või kord aastas) ;
  • väljamaksete kestuse. Seaduses on toodudminimaalne kestus, mis oleneb vanusest. Teil on õigus valida väljamakseteks pikem periood;
  • kas väljamakseid tehakse piirmäära alusel või mitte. Piirmäära alusel tehtud väljamaksed on üldjuhul suuremad, kuid kogutud raha võib otsa saada enne fondipensioni minimaalse kestuse lõppu. Ilma piirmäärata makseid tehakse  märgitud kestuse lõpuni, kuid regulaarselt väljamakstavad summad võivad olla väiksemad. Fondipensioni väljamakseviisi võite avalduse alusel muuta ja lõpetada. Kui soovite raha võimalikult kiiresti ja võimalikult suurte maksetena kätte saada, valige piirmäära alusel maksed.

Fondipensioni saamiseks esitage internetipangas või pangakontoris avaldus väljamaksete alustamiseks.

Fondipensioni muutmine

Fondipensioni muutmiseks lõpetage esmalt olemasolev fondipension, esitades selleks lõpetamise avalduse. Seejärel esitage uus  avaldus soovitud tingimustega.

Teil on võimalik Fondipensioni väljamaksed lõpetada. Nii jäävad osakud kuni uue otsuse tegemiseni pensionifondi.

Tasub teada

Fondipensioni väljamakse tehakse perioodi viimasel kuul. n esimene kvartalimakse laekub teie kontole avalduse esitamisele järgeval kolmandal kuul, aastamakse aga 12-ndal kuul.

Pensionileping

Kui pensioni II sambasse on kogutud üle 50-kordse rahvapensioni määra, saate sõlmida pensionilepingu, mille alusel tehakse teile regulaarseid väljamakseid elu lõpuni.

Väljamakse sageduseks on võimalik valida kuu või kvartal.

Garantiiperiood on pensionilepingu lisavõimalus. Kui pensionilepingu sõlminud isik sureb garantiiperioodi jooksul, saab pensionilepingu sõlmimisel määratud soodustatud isik pensionimakseid edasi kuni garantiiperioodi lõpuni kas teie valitud sagedusega või ühekordse maksena Garantiiperioodi pikkusel piirangut ei ole: lepingu sõlmimisel saate selle ise valida.

Tasub teada

  • Sõlmitud lepingust on teil võimalik 14 päeva jooksul taganeda. Selleks tuleb esitada lepingust taganemise avaldus pangakontoris.
  • Soodustatud isikut saate lepingu kestel muuta internetipangas või kontoris.

Lisaküsimuste tekkimisel registreeruge tasuta nõustamisele või võtke ühendust telefonil 665 5100.

Tingimused ja hinnakiri

SEB Pensionilepingu garanteeritud intressimäär, tasud ja oodatava eluea eeldused

Hea teada

Edasi töötades saate kogumist jätkata. Kui otsustate edasi töötada, siis peetakse Teie palgast ka tulevikus kinni kohustusliku kogumispensioni makse, kuni otsustate II samba raha kasutama hakata.

Kui pärast väljamaksete algust töötate edasi, kestavad II samba sissemaksed kuni esimese väljamakse tegemise aasta lõpuni. Näiteks kui esitate väljamakseavalduse märtsis, siis kohustusliku kogumispensioni maksed lähevad teie palgast maha kuni detsembrini.

Kogutud raha väljavõtmine ei ole kohustuslik. Kui Te oma eluajal II sambast raha välja ei võta, jääb see Teie pärijatele. Tasub arvestada, et osakute väärtus kasvab ja kahaneb vastavalt nende hinna liikumisele.

Väljamakse saamiseks tuleb esitada avaldus. Ühekordse väljamakse ja fondipensioni avalduse saate esitada SEB kontoris või internetipangas, kus see on lihtsam ja soodsam. Pensionilepingu sõlmimiseks leppige kokku kohtumine SEB nõustajaga.


Pensioni II samba väljamaksete maksustamine

Vastavalt Eesti Vabariigi seadustele maksustatakse pensioni väljamaksed tulumaksuga. Tulumaksu arvestamisel võetakse arvesse eraisiku maksuvaba tulu.

Alates 01.01.2018 on isiku maksuvaba tulu 500€ kuus ehk 6000€ aastas.

Kõik II samba väljamaksed suurendavad aastatulu, mille alusel arvutatakse maksuvaba tulu. Seega võib alates 2018. a väljamakse II sambast vähendada maksuvaba tulu. Kui sellega ei ole aasta jooksul makse makstes arvestatud, tekib isikul täiendava tulumaksu maksmise kohustus maksuvaba tulu vähenenud osa arvelt.

 

* Kehtiva rahvapensioni määra leiate Sotsiaalkindlustusameti veebilehelt.

Maksusüsteemi reguleerivad õigusaktid võivad muutuda. Maksustamine oleneb kliendiga seonduvatest individuaalsetest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest jms.

Tekkis küsimusi?

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.