Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 05.12.2020
kodulaen

Kodulaen ilma omafinantseeringuta

Kodulaen ilma omafinantseeringuta Foto: SEB

Kodu ostmisel või ehitamisel kodulaenuga on tavapärane, et omafinantseering peab olema vähemalt 20% korteri või maja ostuhinnast või ehitamisel nende väärtusest. Väiksema omafinantseeringuga on võimalik kodulaenu võtta lisatagatise olemasolul.

Üldised eluasemelaenu saamise tingimused

Laenu andmisel hindab pank konkreetse laenutaotleja krediidivõimelisust, võtab arvesse ka tagatise väärtust ning leibkonna kulusid. Oluline on, et taotletava kodulaenu teenindamise kõrval suudaks laenutaotleja tasuda kõik senivõetud kohustused ja elamiskulud. Soovituslikult võiksid igakuised finantskohustused jääda alla 30-40% laenutaotleja netosissetulekust.

Vaadake lsaks: Kodulaenu kalkulaator

Mida aktsepteeritakse lisatagatisena?

Eluasemelaenu lisatagatiseks võib olla kinnisvaraobjekt – Eestis asuv korter või eramu. Selle tagatiseks aktsepteerimisel on oluline ka objekti turuväärtus  ja dokumentatsiooni, sh nõutavate lubade korrektsus. Lisatagatis ei pea kuuluma laenutaotlejale. Aktsepteeritakse ka kinnisvara, mis kuulub laenutaotleja vanematele. Kui lisatagatiseks olev kinnisvara ei kuulu laenusaajale, peab sellele hüpoteegi vormistamiseks lisatagatise omanik tulema ise notarisse  või vormistama sobiva sisuga notariaalse volikirja.

Sobiliku lisatagatise olemasolul võib olla võimalik taotleda laenu isegi täieliku omafinantseeringuta, kuid üldjuhul võib laenusumma lisatagatise turuväärtusest moodustada kuni 60%.

Näide: Soovides osta korterit hinnaga 100 000 eurot, peab omafinantseering olema 20 000 eurot (20%) ehk maksimaalne laenusumma soetatava objekti tagatisel oleks 80 000 eurot. Kui kliendil puudub omafinantseeringu tasumiseks raha, saab kasutada lisatagatist.

Näiteks, pannes lisatagatiseks korteri, mille turuväärtus on 50 000 eurot ning eeldades, et pank väljastab laenu 60% ulatuses selle turuväärtusest, on võimalik laenusumma kuni 30 000 eurot. Seega maksimaalne laenusumma oleks sellisel juhul 80 000 + 30 000 = 110 000 eurot. Seda juhul kui taotleja krediidivõime sellises summas laenu võtmist võimaldab.

Kodulaenu lisatagatiseks ei sobi äripinnad, hoonestamata kinnistud, vallasvara, autod, käendus ja finantsinstrumendid.

Tagatise seaduslikkus

Tagatiseks pakutav kinnisvaraobjekt peab olema kooskõlas ehitusnormidega - vajalik on ehitusloa/ehitusteatise ja kasutusloa/kasutusteatise olemasolu. See kehtib nii ostetava kui ka lisatagatiseks pakutava objekti kohta. Kui objektil esinevad selles osas puudused, võib pank aktsepteerida, et puudused kõrvaldatakse pangaga kokkulepitud aja jooksul pärast laenu välja maksmist. Kuna kinnisvara omanik vastutab ehitusnormidele mittevastavuse eest, siis on ostjal mõistlik paluda senisel omanikul kõrvaldada kõik puudused enne ostu-müügilepingu sõlmimist.

Kinnisvaratagatise seadmisega kaasnevad kulud:

 • hüpoteegi seadmise kulud (notaritasud, riigilõiv);
 • tagatisvara hindamise kulud - tagatised peavad olema hinnatud panga poolt aktsepteeritud kinnisvarabüroo poolt,
 • kindlustamise kulud - kõik tagatiseks olevad objektid peavad kuni laenu tagasimaksmiseni olema kindlustatud , sealjuures peab tehtud kindlustus vastama panga poolt kehtestatud nõuetele.

KredExi kasutamine eluasemelaenu võtmisel

KredExi käendusel on võimalik taotleda kodulaenu siis, kui vähemalt üks laenutaotleja kuulub KredExi poolt määratud sihtgruppi. Sellisel juhul saab taotleda laenu 10%-se omafinantseeringuga. Tuleb arvestada, et  KredExi käenduse suurus võib olla kuni 24% laenu tagatise väärtusest, kuid mitte rohkem kui 20 000 eurot. Energiatõhusa eluaseme omandaja või eluaseme energiatõhusaks rekonstrueerija sihtgrupis kuni 50 000 eurot. KredExi käendus on tasuline - lepingu sõlmimise tasu suurus on 3% käenduse summast.

Lugege lisaks: Noore pere laen KredExi käendusel

Kui olete sobiva kodu välja valinud, täitke eluasemelaenu taotlus. Kui aga soovite enne valiku tegemist oma võimalusi arutada, siis tulge terviknõustamisele.

 


Helen Külaots
vabakutseline ajakirjanik

 

 

Kodulaenu krediidi kulukuse esialgne määr on 2,29% aastas järgmistel näidistingimustel:

 • laenusumma 95 000 eurot, mis makstakse välja lepingu sõlmimisel;
 • intressimäär 2,14% aastas laenujäägilt (intressimäär koosneb kuue kuu euriborist ja marginaalist 2,14%; 23. märtsil 2021 oli kuue kuu euribor –0,518% (euribori negatiivne väärtus arvestatakse intressi arvutamisel võrdseks nulliga); lepingus fikseeritud euribor võib muutuda iga kuue kuu järel, marginaal on fikseeritud lepingu lõpuni);
 • tagastamine 25 aasta jooksul 300 igakuise annuiteetmaksena;
 • lepingu sõlmimise tasu 950 eurot, mis makstakse lepingu sõlmimisel;
 • arvelduskonto kuutasu 0,30 eurot.

Kliendi makstav tagasimaksete summa 123 197,46 eurot ja kogusumma 124 237,46 eurot.
Laenu tagatiseks tuleb seada hüpoteek kinnisvarale ja kinnisvara tuleb kindlustada. Tagatise seadmise ja kindlustamise kulusid ei ole kulukuse määras arvesse võetud.


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

 • Asjatundlik nõustamine
 • Terviklik kindlustuste pakkumine
 • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.