Poliitikad ja põhimõtted
Meie äritegevust juhivad mitme valdkonna poliitikad ja põhimõtted. Vastutustundliku ettevõtluse valdkonnas järgime muu hulgas jätkusuutliku ettevõtluse poliitikat, keskkonnapoliitikat, inimõiguste poliitikat ja maksupoliitikat. SEB seisukohad ja valdkondlikud põhimõtted annavad juhiseid parimate tavade rakendamiseks ja tutvustavad ka rahvusvahelisi konventsioone ning standardeid, mille järgimist ettevõtetes toetame. SEB juhindub ka teistest SEB Grupi poliitikatest.
Jätkusuutliku ettevõtluse poliitika
See poliitika määrab kindlaks SEB jätkusuutlikkuse raamistiku ning tagab juhtimisplatvormi SEB jätkusuutlikkust puudutavale tööle kõigis äriotsustes, sealhulgas investeerimis- ja krediidiotsustes.
Temaatilised poliitikad
Keskkonnapoliitika
SEB vastutus keskkonna eest puudutab mõju, mida meie või meie äripartnerid avaldavad elusatele ja elututele loodussüsteemidele, sh ökosüsteemidele, maismaale, õhule ja veele. Selliste mõjudega tegelemiseks on SEB välja töötanud käesoleva keskkonnapoliitika, et kirjeldada SEB kliimamuutuste, magevee ja bioloogilise mitmekesisuse juhtimist.
Sotsiaal- ja inimõiguste poliitika
SEB-l on pangana võimalus aidata kaasa inimõiguste edendamisele, näiteks sotsiaalse taristu rahastamise ja vastutustundliku laenamise kaudu. SEB tunnistab sotsiaalseid ja inimõigustega seotud probleeme, millega maailm silmitsi seisab, ning ettevõtete võimalikku negatiivset mõju. Selliste mõjudega tegelemiseks oleme välja töötanud käesoleva sotsiaal- ja inimõiguste poliitika, et kirjeldada, kuidas me neid valdkondi juhime.
Seisukohavõtud
Tänapäevase orjuse seadust puudutav seisukohavõtt
Ühendkuningriigi tänapäevase orjuse seadus aastast 2015 nõuab, et Ühendkuningriigis tegutsevad ettevõtted avaldaksid seisukoha, kus kirjeldataks peamisi astutud samme, mis välistavad orjuse ja inimkaubanduse konkreetse ettevõtte mis tahes tegevusvaldkonnas või tema tarneahelas.
Tutvun tänapäevase orjuse seadust puudutava seisukohavõtuga (PDF, ENG)
Sektori poliitikad
SEB sektoripoliitikate põhimõtetes on esitatud suunised sektori heade tavade kohta, mida SEB ettevõtetelt ootab, samuti SEB piirangud teatud tegevuste rahastamisel ja investeerimisel. Valdkondlikud põhimõtted on osa üldisest jätkusuutlikkuse strateegia raamistikust, mida on kirjeldatud ettevõtte jätkusuutlikkuse poliitikas (vt eespool). Valdkondlikke põhimõtteid uuendasime 2022. aastal (vt allpool).
Metsandus
Metsandusel on majanduses tähtis roll nii piirkondlikult kui ka ülemaailmselt. SEB pooldab jätkusuutlikku metsandust, töötab negatiivse keskkonna- ja ühiskonnamõju vältimise nimel ning toetab oma klientide head valitsemistava.
Fossiilkütus
Fossiilkütuste sektor varustab kogu maailma energia ja kütusega, mistõttu on sellel valdkonnal maailmamajanduses tähtis roll. Ent fossiilkütustega seotud tegevused mõjutavad kliimat.
Hasartmängud
Hasartmänge peetakse jätkusuutlikkuse seisukohast vastuoluliseks, kuna need on seotud ühiskondliku mõjuga.
Liigselt mängitavad hasartmängud, mida turustatakse agressiivselt ja mida potentsiaalselt pakutakse rahaliselt nõrgematele osapooltele või mitte-täiskasvanutele, on jätkusuutmatu ärimudel, mis tekitab olulisi ühiskondlikke probleeme, inimõigustega seotud küsimusi ja maineriski.
Kaevandamine ja metallid
Kaevandus- ja metallitööstus on ühiskonnas tähtsal kohal. See valdkond toetab majanduskasvu. Samas võib kaevandamine avaldada keskkonnale ja ühiskonnale negatiivset mõju.
Taastuvenergia
Energia mängib maailmamajanduses tähtsat rolli ja toetab majanduskasvu. Kuna maailm otsib uusi lahendusi kliimamuutuste leevendamiseks ja nappide ressursside parimaks kasutamiseks, kasvab taastuvenergia sektori osatähtsus energiamaastikul järjest suuremaks. SEB eesmärk on toetada seda arengut jätkusuutlike põhimõtete ja hea valitsemistavaga.
Laevandus
Laevandus, mis tegeleb tooraine, pooltoodete ja valmistoodete transportimisega tootvatest riikidest töötleja ja lõppkasutaja turgudele, on oluline ülemaailmse kaubanduse toetaja ja seega ühiskonnas tähtsal kohal.
Tubakas
Tubakatööstus on sotsiaalsest seisukohast keeruline, kuna tubakatoodetel on märkimisväärne negatiivne mõju tervisele. Seepärast on selliste toodete puhul oluline rakendada piiravat lähenemisviisi, et vähendada SEB seost ebasoodsa sotsiaalse mõjuga.
Põllumajandus, kalandus, vesiviljelus ja loomade heaolu
Põllumajandus-, vesiviljelus- ja kalandussektorid on paljude riikide majanduse oluline osa. Üleminek kestlikule põllumajandusele, vesiviljelusele ja kalandusele on vajalik, et tagada ülemaailmne toiduga varustamine ja vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid ning negatiivset mõju keskkonnale ja ühiskonnale.
Transport
Transport ja liikuvus on kestliku arengu peamised komponendid, sest need soodustavad majanduskasvu ja parandavad ligipääsetavust. Pariisi kokkuleppe eesmärgi saavutamiseks peab aga kogu sektoris toimuma korrapärane ümberkujundamine süsinikdioksiidi heite vähendamise suunas.
Relvastus ja kaitse
Relvastus- ja kaitsesektor on keeruline ja väljakutseterohke. SEB tunnistab relvastus- ja kaitsesektori vastuolusid, kuid austab ka iga riigi õigust ennast kaitsta, nagu on sätestatud ÜRO põhikirjas.
Teised Grupi poliitikad
Käitumiskoodeks
Käitumiskoodeks kirjeldab SEB tegutsemisviisi ja suunab meid ärisuhetes. Koodeks aitab töötajatel luua klientide ja teiste sidusrühmadega pikaajalisi suhteid.
Kliendiandmete eetika poliitika
See strateegia on raamistik kliendiandmete vastutustundlikuks käitlemiseks, andmepõhiseks innovatsiooniks ja tehisintellekti kasutamiseks, koosnedes kaheksast jätkusuutliku ettevõtluse arendamise ja innovatsiooni põhimõttest, mis kaitsevad klienti ja tagavad usalduse panga vastu.
Kaasamise ja mitmekesisuse poliitika
Kaasamine ja mitmekesisus on olulised SEB pikaajalisele heaolule, uuenduslikkusele ja kasvule ning meie võimele pakkuda oma kliendile ja ühiskonnale esmaklassilist teenust. See strateegia toob esile meie ambitsioonid ja kohustused ning hõlmab SEB juhte ja töötajaid.
Maksupoliitika
SEB etendab ühiskonnas olulist rolli, aidates kaasa majanduskasvule ja jõukusele nii tööandjana kui ka klientidele tooteid ja teenuseid pakkudes. Kõige selle juures on maksude ja maksuhalduse teema asjakohane ning oluline.
Investeerimisotsustes ja -nõustamises rakendatav jätkusuutlikkuse integreerimise poliitika
SEB töötab aktiivselt selle nimel, et integreerida jätkusuutlikkuse riski ja mõju aspekt investeerimisotsustesse ning -nõustamisse. Selles strateegias kirjeldame, kuidas käsitleme SEB kontserni investeerimisotsuste ning investeerimis- ja kindlustusnõustamise puhul jätkusuutlikkuse riske ja kahjulikke jätkusuutlikkuse mõjusid.
Tarnijate tegevusjuhend
SEB jaoks on oluline, et meie tarnijad oleksid kogukondades, kus nad tegutsevad, keskkonna, sotsiaal- ja valitsemisvaldkonna (ESG) seisukohast vastutustundlikud. Aktiivne tegelemine jätkusuutlikkusega seotud küsimustega toob kasu meie klientidele, meie inimestele ja ühiskonnale laiemalt.
Kahtlusest teavitamine
SEB on kehtestanud kahtlusest teavitamise protsessi. Kui töötaja või muu isik avastab võimaliku ebaeetilise või ebaseadusliku käitumise, peaks ta oma tähelepanekutest teatama. Hoiame teavitanud isikut edasiste meetmete, järelepärimiste ja arutelude käigus salajas, kui me ei ole seaduse alusel kohustatud teda avalikustama.
Kahtluse korral võtke ühendust
Ivo Leetmaa, vastavuskontrolli divisjoni juht: tel +372 665 6261
Liia Tiks, siseaudit: tel +372 665 6527
Võite probleemist teatada ka anonüümselt veebilehel sebgroup.com/whistleblowing.