Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 26. märts 2021 12:00

SEB: lähiaastatel otsitakse välismaalt pigem spetsialiste ja lihttöölisi, kui juhtivtöötajaid

SEB uuring näitas, et möödunud aastal vähenes märgatavalt välistööjõu osakaal Eesti tööturul – seda ilmselt nii riigi tööjõupoliitika kui ka pandeemia ja reisipiirangute tõttu. Vajadus importtööjõu järele varieerub sektorite lõikes oluliselt, kuid võimalik on täheldada, et lähiaastatel otsitakse välismaalt pigem spetsialiste ja lihttöölisi, kui juhtivtöötajaid.

Möödunud aasta lõpul väike- ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) seas läbiviidud SEB Baltic Business Outlook (BBO) uuring näitas, et 17% siinsetest VKE-dest kasutab välistööjõudu või plaanib seda värvata. „Küll näitab prognoos, et käesoleval aastal soovivad ettevõtted välismaalt värvata pigem spetsialiste kui lihttöölisi. Täna on umbkaudu 47% välismaalastest küll lihttöölised, kuid umbes viiendikus ettevõtetest on välismaalt palgatud ka juhtivtöötajaid. Seda tasakaalu mõjutas veelgi möödunud aasta, mil lihttööjõu import oli erinevatel põhjustel raskendatud,“ ütles SEB VKE-de segmendijuht Tatjana Vakulenko.

SEB uuringu põhjal kahanes võrreldes 2019. aastaga välismaalt tulnud lihttööjõudu kaasavate ettevõtete hulk ligikaudu 35% ning seda suuresti just võõrtööjõu vähese sissevoolu tõttu. Samas ettevõtted, kes vaatamata reisipiirangutele ja muudele takistustele ka 2020. aastal välismaalt tööjõudu importida suutsid, püsis lihtööliste osakaal ainsana 2019. aastaga samal tasemel, mis näitab, et ettevõtetel on vajadus lisatööjõu järele säilinud.

Ettevõtete vajaduse välistööjõu järele defineerib suuresti tegevusala – kõige suurem huvi välistööjõu vastu on ehitus- , logistika- ning põllumajandusettevõtete seas – vastavalt 26%, 23% ja 21%. Samas kaubandus- ja meelelahutusvaldkonnas on see vajadus oluliselt väiksem. „Näiteks mõne ettevõtte hinnangul tuleks välistööjõu hankimise asemel keskenduda kohalike inimeste koolitamisele ja motiveerimisele, teised jällegi ütlesid, et nende majanduslik käekäik sõltub otseselt mujalt lisatööjõu palkamise võimalusest. Ühena takistustest mainiti ära praegune palgataseme nõue välismaalastele, mis mõne hinnangul on ebaproportsionaalne ning pärib ettevõtete konkurentsivõimet,“ ütles Vakulenko.

SEB uuring toimus detsembris 2020. Kokku vastas Balti riikides 3071 ettevõtet, neist Eestis 1019. Küsitluses osalenud ettevõtetest oli 86 protsendis kuni 10 töötajat.


Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB

mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.