Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 29. detsember 2020 12:00

Tänavu loodi enim uusi ettevõtteid septembris

Kuigi 2020 ei ole veel läbi, saab juba kinnitada, et lõppeva aasta raskused ei suutnud murda eestlaste ettevõtlikku meelt ning tänavu asutati rohkemgi uusi ettevõtteid, kui möödunud aastal.

Vaadates asutatud ettevõtete arve, saime juba jõulude eel kinnituse, et vastupidiselt kartustele, on tänavu registreeritud rohkem ettevõtteid kui eelmisel aastal. Vaid aprill oli võrreldes möödunud aastaga oluliselt passiivsem kuu. Enim ettevõtteid registreeriti septembris, mil kanti registrisse rohkem, kui 2600 uut ettevõtet. Kokku asutatakse tänavu ilmselt ligi 26500 ettevõtet, mida on 1500 võrra enam kui mullu.

„Kui kolmveerand uutest ettevõtetest on osaühingud, 6% FIE-d ja 4% uued mittetulundusühingud, siis silmatorkavalt suur on usaldusühingute osakaal – 11%. Usaldusühingute asutamisele andsid tänavu eeskätt hoogu toetuste innustusel loodud väike-elektritootjad,“ kommenteeris SEB Balti kliendianalüüsi ja andmeteaduse juht Lennart Kitt.

Harjumaal, kus registreeritud uute ettevõtete arv moodustab pea kaks kolmandikku kõigist Eesti uutest ettevõtetest, asutati mullusega võrreldes 4% rohkem uusi ettevõtteid. Ka siin vedasid kasvu peamiselt energiasektori ettevõtted. Samas on mullusega võrreldes aeglustunud ehitus-, haldus-, ja finantsteenuseid pakkuvate ettevõtete asutamine.

Võrreldes eelmise aastaga registreeriti märksa rohkem uusi ettevõtteid ka Lääne-Viru-, Saare- ja Tartumaal, kus samuti vedasid uute ettevõtete loomist elektritootjad, kuid kasv oli märgatav ka muudes sektorites. Uusi ettevõtteid asutati vähem Võru- ja Raplamaal, kus aeglustumise põhjuseks oli peamiselt uute kaubandusettevõtete vähesus.

Sektorite üleselt ongi suurim muutus toimunud elektritootjate registreerimises, sest kui mullu oli neid 1% uutest ettevõtetest, siis tänavu on nende osakaal 7%. Teiste sektorite osakaal on uute ettevõtete seas samas enam-vähem ühtlaselt kahenenud, kusjuures vaid kutsetegevuste-, kaubanduse- ja IT-valdkonna ettevõtteid on üle 10%. Samas samuti kaubanduse alla kuuluvas posti- ja internetipõhises jaemüügi valdkonnas on uusi ettevõtteid tänavu loodud ligi 14% rohkem.

Jääb vaid loota, et kui tuleval aastal uute elektritootjate asutamist soosivad meetmed kaovad, hoogustub taaskord koroonapandeemias arenenud äriideede ja –mudelite realiseerumine uuteks ettevõteteks. Lennart Kitt’i sõnul on siinkohal oluline roll ka pankadel. „Peame olema piisavalt paindlikud, et mõista uusi ärimudeleid ning soosima ettevõtteid ja projekte, mis panustavad jätkusuutlikku ja keskkonnasõbralikku majandusse,“ ütles Kitt.


Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB Pank

telefon +372 6655 649
mobiil +371 5111 718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.