Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

TURGUDE ÜLEVAATED - 7. detsember 2020 15:00

SEB Varahalduse kuukommentaar oktoober 2020

SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND

  • Poola ja Türgi kukkusid eurodes oluliselt
  • Ungari näitas parimaid tulemusi
  • Fond oli indeksist ees

Turuülevaade
Meie turud jäid sellel kuul viirusega seotud sulgemiste ja majanduse taastumise murede tõttu maailma arenevatele turgudele oluliselt alla.
Türgi kukkus liirides -2,9% ja eurodes -10,6%, kuna Türgi keskpank ei suutnud rahapoliitikat piisavalt karmistada.
Poola näitas sellel kuul kõige halvemaid näitajaid – suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes eurodes  -13,2%. Keskmise ja väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksitel läks mõnevõrra paremini.
Tšehhi kukkus -3,6% ja Rumeenia -5,3%. Suuremate turgude seas näitas kõige paremaid tulemusi Ungari: langus eurodes oli -2,9%.
Kõik sektorid langesid, kõige vähem langes materjalisektor (-2,3%) ning kõige rohkem  tarbekaubasektor (-19,5%).

Fondi ülevaade
Ehkki fondi absoluutne tootlus oli meie turgude laiaulatusliku nõrkuse tõttu negatiivne, jõudis fond indeksist +0,5% võrra ette. Suhtelistele tulemustele aitas kaasa aktsiate valimine tarbekauba-, kommunikatsiooniteenuste- ja energiasektoris. Tervishoiu-, materjali- ja finantssektor kukkusid.
Fondi suhtelise tootluse suurimad panustajad olid Poola juhtiv e-kaubanduse platvorm Allegro, Poola juhtiv mängude arendaja CD Projekt ja Balkani pank Addiko. Suurimat kahju tõid Ungari pank OTP, Poola vasetootja KGHM ja Ungari farmaatsiakontsern Gedeon Richter (kõik alakaalus).
Meie selle kuu muudatused: Poolas lahkusime Allegrost ja vähendasime osalust Cyfrowy Polsatis. Ostsime aktsiad ettevõtetes CD Projekt, PGNiG ja KGHM. Türgis lahkusime Mavist ja ostsime Koc Holdingu aktsiaid.

Edasine strateegia
Jätkame alt üles suunatud aktsiate valimist ja usume, et leiame Ida-Euroopa väikese ja keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtetes atraktiivsed võimalused. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.

SEB Eastern Europe SMALL and MID CAP FUND

  • Poola, Türgi ja Venemaa kukkusid oluliselt

  • Ungari oli suhteliselt vastupidav
  • Fondil oli hea kuu

Turuülevaade
Türgi kukkus liirides -2,9% ja eurodes -10,6%, kuna Türgi keskpank ei suutnud rahapoliitikat piisavalt karmistada. Poola näitas sellel kuul kõige halvemaid näitajaid – suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes eurodes -13,2%. Keskmise ja väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksitel läks mõnevõrra paremini. Tšehhi kukkus -3,6% ja Rumeenia -5,3%. Suuremate turgude seas näitas kõige paremaid tulemusi Ungari: langus eurodes -2,9%. Kõik sektorid langesid, kõige vähem langes materjalisektor (-2,3%) ning kõige rohkem  tarbekaubasektor (-19,5%). Venemaa aktsiad langesid oktoobris eurodes -9% ja dollarites -9,9%, kuna rubla langes USD suhtes -2,4%. Brenti toornafta hind langes 36,9 dollarini barreli kohta. Turu ärevus tulenes peamiselt hirmust võimaliku sinise laine ees USA presidendivalimistel, potentsiaalsete sanktsioonide prognoositavast mõjust Venemaa varadele ning Bideni administratsiooni karmima hoiaku väljavaadetest Venemaale võrreldes Trumpiga. Euroopa sulgemine ja kasv Liibüas viisid ka naftahinnad alla, avaldades Venemaa turule täiendavat survet.

Fondi ülevaade
Fondi absoluutne tootlus oli oktoobris negatiivne, kuna meie turud olid üldiselt nõrgad. Suhteliselt oli fond suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist 3,2% võrra ees ja jõudis ka kohalikust väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist ette.
Suurimad panustajad absoluutarvudes olid Venemaa valdusfirma Sistema, juhtiv Poola e-kaubanduse pood Allegro ja Severstal. Absoluutarvudes näitasid halvimaid tulemusi Venemaa makseteenuste pakkuja QIWI, Rumeenia veinitootja Purcari ja Gazprom.
Venemaal teenisime väikest kasumit QIWI-s ja Sistemas ning ostsime valikuliselt mõne energiasektori ettevõtte aktsiaid. Türgis vähendasime oma osalust ettevõtetes AGHOL ja Yapi Kredi Bankasi ning ostsime aktsiaid Koc Holdingus. Poolas teenisime Allegros kasumit, vähendasime oma osalust Develias ja ostsime hinna nõrkust kasutades CD Projekti aktsiaid.

Edasine strateegia
Jätkame alt üles suunatud aktsiate valimist ja usume, et leiame Ida-Euroopa väikese ja keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtetes atraktiivsed võimalused. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus. 


SEB Russia Fund

  • Väga raske kuu energeetikasektorile
  • Absoluutne tootlus kannatas
  • Selle kuu paremad tulemused tulenesid aktsiate valimisest e-kaubanduses

Turuülevaade
Venemaa aktsiad langesid oktoobris eurodes -9% ja dollarites -9,9%, kuna rubla langes USD suhtes -2,4%. Brenti toornafta hind langes 36,9 dollarini barreli kohta. Müügi põhjustas hirm võimaliku sinise laine ees USA presidendivalimistel. Turu ärevus tulenes ka potentsiaalsete sanktsioonide prognoositavast mõjust Venemaa varadele ja Bideni administratsiooni karmima hoiaku väljavaadetest Venemaale võrreldes Trumpiga. Euroopa sulgemine ja kasv Liibüas viisid ka naftahinnad alla, avaldades Venemaa turule täiendavat survet. See on olnud MSCI EMEA (Euroopa, Lähis-Ida, Aafrika) ja arenevate turgude jaoks suhtelises mõttes üks raskemaid aastaid – tulemuseks on rohkem kui -25%. Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika turgudest on olukord kõige keerulisem Venemaa jaoks. Hoolimata sellest on Venemaal kõigi suuremate arenevate turgude seas parim dividenditootlus ning madalaim hinna ja tulude suhe. Lisaks on investorite positsioon energiasektori halbade tulemuste asjus paremaks muutunud. Kui energia hinnad teevad tagasituleku, võib see viia turu taastumiseni.

Fondi ülevaade
Fond oli võrdlusindeksist oktoobris 0,65% võrra ees, kuid absoluutarvestuses -6,15% võrra maas. Aasta algusega võrreldes oli fond indeksist 2,66% võrra ees ja absoluutarvestuses -23,11% maas. Fondile aitas kaasa aktiivne kaal valdusettevõttes Sistema, mis teatas plaanist noteerida oma peamine e-kaubanduse ettevõtte Ozon. Meie aktiivne kaal Mail.RU-s ja alakaal Yandexis, mis on mõlemad tehnoloogiaettevõtted, olid positiivsed suhtelised panustajad. Terasetootja NLMK kukkus. Fondi muud positsioonid langesid samuti mõnevõrra (alla 0,2%). Vähendasime oma alakaalu Gazpromis ja Yandexis atraktiivsel tasemel, kasutades hinna nõrkust, ning teenisime kasumit Sistemas ja Mailis. Suurendasime oma positsiooni Rosneftis, mis sai kasu Venemaa maksustamisest, ja vähendasime alakaalu ettevõttes X5 (jaemüügisektor).

Edasine strateegia
Keskendume jätkuvalt aktsiate valikule ja usume, et võime leida Venemaa turul atraktiivseid võimalusi. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.

 

Käesolevat kommentaari ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena ega soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. Lugeja kinnitab, et ei tee investeerimisotsuseid pelgalt selles dokumendis sisalduvale teabele tuginedes.
Siin avaldatu põhineb paljuski teabel, mis on hangitud heas usus osapooltelt, keda AS SEB Varahaldus peab usaldusväärseks. Kuigi AS SEB Varahaldus on omalt poolt teinud kõik mõistlikult võimaliku, et nimetatud teave oleks täpne, täielik, asjakohane ning õige, ei saa AS SEB Varahaldus garanteerida dokumendis sisalduva teabe õigsust ega vastuta ühelgi moel puuduliku teabe kasutamisest tekkivate mistahes võimalike tagajärgede eest. Enne investeerimisotsuse tegemist on soovitatav hoolikalt tutvuda investeerimisobjekti kohta avalikustatud dokumentide ja teabega (nt investeerimisfondi puhul fondi prospekti, tingimuste, aasta- ja poolaastaaruannetega). Maksustamise, investeerimisriskide ja muude investeerimisega seotud oluliste asjaolude kohta on soovitatav küsida põhjalikumat selgitust professionaalsetelt maksu- ja investeerimisnõustajatelt. Välisriigi isikul tuleks teada oma asukohariigis väärtpaberitehingute kohta kehtestatud nõudeid, sealhulgas valuutavahetuseeskirju ja maksustamisega seotud asjaolusid. Arvestama peab ka sellega, et ühes riigis investorite kaitseks võetud meetmed või rakendatavad soodustused ei pruugi laieneda teises riigis kaubeldava või seal registreeritud instrumendiga tehtavatele tehingutele.
AS-i SEB Varahaldus valitsetavate investeerimisfondide tingimused, avaliku pakkumise prospektid ja muu oluline teave on kättesaadav AS-i SEB Varahaldus veebilehel.
AS SEB Pank soovitab oma klientidel tutvuda ka teabega AS-i SEB Varahaldus poolt AS-ile SEB Pank makstavate tasude kohta ning muude investeerimistoodetega seotud oluliste asjaoludega AS-i SEB Pank veebilehel

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.