Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 23. november 2020 14:00

Vaid umbes 10% eestimaalastest tunneb ära võltsitud veebilehe

SEB septembri keskel käivitatud küberturvalisuse kampaania, mis pakkus inimestele võimalust testida ennast kümne kõige levinuma küberpettuse äratundmises, näitas, et vaid kümnendik Eesti elanikest tunneb kaasaegsed petuskeemid ära. Kõige rohkem vigu tekitasid küsimused, mis puudutasid isiklike andmete avaldamist kolmandatele isikutele, ja võltslehe äratundmisega jäi hätta koguni 89% vastanutest.

„Käes on kiire jõulukingituste tellimise aeg ning sellele mõeldes pöörasime juba septembrikuus oma küberturvalisuse testis tähelepanu ja näitasime kuidas tuvastada võltsitud veebilehte. Kahjuks ei tuvastanud 89% testi tegijatest esialgu kõiki vigu, mis aitavad võltslehte ära tunda. Tulemused on üsna madalad, kuid samas teemale pidevalt tähelepanu toomine aitab meil küberpettuste pandeemiast üle saada,“ kommenteerib testi tulemusi SEB e-panganduse juht Baltikumis Tammo Otsasoo.

SEB tuletab meelde, et veebikaubandust aktiivselt kasutav inimene peab omama kindlat ülevaadet selle kohta, millistes kanalites ta oma krediitkaardi andmeid jaganud on. Lisaks peab kindlasti kontrollima oma konto väljavõtet vähemalt korra kuus ning tundmatute tehingute korral võtta viivitamatult ühendust oma pangaga. E-ostu sooritades peavad äratama kahtlust veebilehe liiga suured allahindlused, lohakalt teostatud disain ja selle kohta puuduv ja/või väga kehv tagasiside. Enne uues kanalis ostu teostamist soovitab pank lehe tagasisidet kontrollida ja teha täiendav taustauuring, mida on võimalik teha kasvõi ettevõte/veebinime otsingumootorisse sisestamise teel.

SEB andmetel ei kontrolli umbes 30% e-kaubanduse klientidest täie tõsidusega e-poode, kuhu nad oma krediitkaardi andmeid sisestavad, või puudub neil selle kohta selge ülevaade. Samas, teostab panga andmetel e-kanalites oste teatud regulaarsusega üle poole Eesti elanikest. 2020. aasta andmed näitavad, et koroonakriisi ajal veebis sooritatud ostumahud on tugevalt kasvanud, saavutades mitmetes toodete ja teenuste valdkondades mitmekordse kasvu. Suurenenud on nii ostumahud (18%), tehingute arvud (12%) kui ka unikaalsete ostlejate arvud (10%).

„E-kaubanduse kasvu tingimustes on eriti tähtis elanikkonnale õpetada ka vajalikke kaitse- ja ohutusmeetmeid, mis aitavad küberpettuse ohvriks langemisest hoiduda. Eriti oluliseks muutub see teadmine praegusel nii lähenevatest jõuludest kui ka koroonaviiruse teisest lainest ajendatud e-ostlemise perioodil. Jätkuvalt tuletame meelde ka seda, et oma isiklike andmete, paroolide, kasutajatunnuste või e-autentimispäringute kinnitamist kolmandate isikute palvel teha   ei tohi,“ võtab Tammo Otsasoo teema kokku.

Soovi korral saab SEB küberturvalisuse testiga tutvuda aadressil https://www.kyberkatse.ee/. Lisainfot küberturvalisuse teemal pakub ka pidevalt täienev SEB Foorumi alamleht küberturvalisuse kohta.

SEB Panga küberturvalisuse teavituskampaania tõi pangale konkursil Aasta Digitegu 2020 võidu veebilehe arenduse/kampaanialehe kategoorias ja lisaks pälvis see Grand Prix', millele kandideerisid kõikide kategooriate võitjad.


Lisainfo:

Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank

telefon +372 665 5340
GSM +372 5124 808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.