Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

TURGUDE ÜLEVAATED - 22. oktoober 2020 15:20

SEB Varahalduse kuukommentaar september 2020

Ülevaade fondidest: SEB Russia Fund, SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND ja SEB Eastern Europe SMALL and MID CAP FUND.

SEB Russia Fund

  • Rubla on surve all
  • Energia on samuti surve all
  • Fond vastab võrdlusindeksile

Turuülevaade
Globaalsete turgude ja kodumaiste geopoliitiliste probleemide survel kukkus sel kuul enamik meie turge ning valuutad nõrgenesid võrreldes euroga. MSCI Russia koondindeks langes USA dollarites –7,4% ja rubla langes –4,6% 77,63 dollarini. Lisaks muudetud maksustamisele nafta-, metalli- ja kaevandussektoris mõjutasid turge sanktsioonide nõudmine, Nalanõi mürgitamine ning Valgevenes toimuvad protestid. Eelarve väljavaated aastaks 2021 on aga paremad – riigi eesmärgiks on SKP kasv 3%.

Fondi ülevaade
Fond oli septembri lõpuks aasta algusega võrreldes 2,28% võrra indeksist ees. Absoluutarvudes oli fond aasta algusega võrreldes indeksist eurodes 18% võrra maas.

Peamist kasu tõid kullakaevandus Petropavlovsk, tehnoloogiaettevõtted Yandex ja Mail.RU ning valdusettevõte Sistema. Peamist kahju tõid kullakaevandused Polyus ja Polymetal ning energiaettevõte Tatneft. Fond langes septembris 3%, mis oli suhtelises mõttes indeksiga samal tasemel. Suurimat kasu tõid Polyuse (alakaalus) ja Surgutneftegaz Prefs (ülekaalus), mis näitasid rubla nõrgenemisele vaatamata häid tulemusi, ning jaemüüja Magnit, kes sai kasu teisest COVID-19 lainest. Peamine kahju oli tingitud fondi alakaalust Alrosas.

Vähendasime aruandeperioodil fondi üldist osalust energeetikasektoris ja vahetasime mõned Tatnefti ja Gazpromi aktsiad Novateki ja Rosnefti omade vastu – näib, et mõlemad saavad 2021. aastal prognoositava maksumõju tõttu vähem kahjustada kui teised ettevõtted. Venemaal toimunud maksumuudatused mõjutasid negatiivselt eraomandis olevaid naftatootjaid Tatneft ja Lukoil. Me ei leidnud septembris ühtegi piisavalt atraktiivset pakkumist, milles osaleda.

Edasine strateegia
Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele, peamiselt sektorite seest. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.


SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND

  • Poola, Ungari ja Tšehhi kukkusid
  • Türgi taastus ja Rumeenia oli stabiilne
  • Fond oli indeksist 2,4% võrra ees

Turuülevaade
Globaalsete turgude ja kodumaiste geopoliitiliste probleemide survel kukkus sel kuul enamik meie turge ning valuutad nõrgenesid võrreldes euroga. Mitmed riigid, kes kevadel viirusjuhtumite suurt kasvu vältisid, tegelevad nüüd tõsise teise lainega, kuid suremus on endiselt madal ning valitsused keskenduvad kollete neutraliseerimisele ja täieliku sulgemiste vältimisele.

Pärast kuudepikkust langust tõusis Türgi liirides +6,2%, osaliselt tänu keskpanga intressitõusule. Ometi on riigi halvenevad suhted ELi ja Venemaaga siiski murettekitavad.
Poola suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks oli kohalikus valuutas –4,9%. Keskmise ja suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksid langesid vastavalt –3,9% ja –3,4%. Tšehhi langes kohalikus vääringus arvestatuna –3,9% ja Ungari –5,5%. Rumeenia oli septembris stabiilne. Piirkondlikud valuutad nõrgenesid euro suhtes: zlott langes –3%, Tšehhi kroon –3,1%, forint –2,3% ja liir –3,1%.

Tööstussektor kasvas ligi +0,9%, kuid kõik ülejäänud sektorid langesid. Halvim tulemus oli materjalisektoris (–13,4%).

Fondi ülevaade
Kuigi fondi absoluutne tootlus oli negatiivne, oli see võrdlusindeksist +2,4% võrra ees. Meie aktsiate valimine finants-, kommunikatsiooniteenuste-, materjali-, ja tervishoiusektoris aitas suhtelisele tulemusele kaasa. Tööstussektor nõrgenes.

Fondi suhtelise tootluse suurimad panustajad olid Balkani pank Addiko, Poola mobiilioperaator Play ja vase tootja KGHM (alakaalus). Suurimat kahju tõid järgmised ettevõtted: Rumeenia pank Transilvania, Türgi sõjaliste sidevahendite tootja Aselsan ja Poola toidukaupade jaemüüja Dino (kõik alakaalus).

Meie selle kuu muudatused: Poolas lahkusime Playst pärast ülevõtmispakkumist (+37% lisa turuhinnale) ning vähendasime oma positsiooni ettevõtetes PGNiG ja Dino. Fond osales Poola juhtiva e-kaubanduse platvormi Allegro aktsiate avalikus esmapakkumises, mis oli tugevalt üle märgitud ja alustab kauplemist oktoobris. Türgis vähendasime oma osalust ettevõttes Garanti Bankasi. Rumeenias ostsime Petromi aktsiaid atraktiivse hinna tõttu.

Edasine strateegia
Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele, peamiselt sektorite seest. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.


SEB Eastern Europe SMALL and MID CAP FUND

  • Venemaa ja Kesk-Euroopa turud kukkusid
  • Türgi tõusis, kuid liir on endiselt nõrk
  • Fondil oli hea kuu

Turuülevaade
Globaalsete turgude ja kodumaiste geopoliitiliste probleemide survel kukkus sel kuul enamik meie turge ning valuutad nõrgenesid võrreldes euroga. MSCI Russia koondindeks langes USA dollarites –7,4% ja rubla langes –4,6% 77,63 dollarini. Lisaks muudetud maksustamisele nafta-, metalli- ja kaevandussektoris mõjutasid turge sanktsioonide nõudmine, Nalanõi mürgitamine ning Valgevenes toimuvad protestid. Eelarve väljavaated aastaks 2021 on aga paremad – riigi eesmärgiks on SKP kasv 3%. Türgi tõusis liirides +6,2%, osaliselt tänu keskpanga intressitõusule. Poola suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes kohalikus valuutas –4,9%. Keskmise ja suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksid langesid vastavalt –3,9% ja –3,4%. Tšehhi kukkus kohalikus vääringus arvestatuna –3,9% ja Ungari –5,5%. Rumeenia oli stabiilne. Piirkondlikud valuutad nõrgenesid euro suhtes: zlott –3%, Tšehhi kroon –3,1%, forint –2,3%, rubla –3% ja liir –3,1%. Kõige halvemaid tulemusi näitas tervishoiusektor (–12%). Parimaid tulemusi näitas tööstussektor (+4%).

Fondi ülevaade
Fondi absoluutne tootlus oli veidi negatiivne. Suhteliselt oli fond suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist +3,3% võrra ees, jõudes ette kohalikust väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist. Suurimad panustajad absoluutarvudes olid Poola mobiilsideoperaator Play, Balkani pank Addiko ja Türgi tervishoiuteenuste pakkuja Lokman Hekim. Suurimat kahju tõid absoluutarvudes Venemaa naftatootja Tatneft, keda mõjutasid maksumuudatused Venemaal; kulla tootja Polymetal, kes kannatas paigutuse tõttu; ja internetiteenuse pakkuja Mail.ru, kelle aktsia hinda mõjutas paigutamine. Venemaal vähendasime osalust Norilsk Nickelis kõrgemal tasemel. Poolas lahkusime Playst pärast ülevõtmispakkumist (37% lisa turuhinnale). Fond osales Poola juhtiva e-kaubanduse platvormi Allegro aktsiate avalikus esmapakkumises. Platvorm alustab kauplemist oktoobris. Türgis kasutasime Lokman Hekimist väljumiseks hinna tugevust. Rumeenias ostsime taas Petromi aktsiaid atraktiivse hinna tõttu.

Edasine strateegia
Jätkame alt üles suunatud aktsiate valimist ja usume, et leiame Ida-Euroopa väikese ja keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtetes atraktiivsed võimalused. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.

 

Käesolevat kommentaari ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena ega soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. Lugeja kinnitab, et ei tee investeerimisotsuseid pelgalt selles dokumendis sisalduvale teabele tuginedes.
Siin avaldatu põhineb paljuski teabel, mis on hangitud heas usus osapooltelt, keda AS SEB Varahaldus peab usaldusväärseks. Kuigi AS SEB Varahaldus on omalt poolt teinud kõik mõistlikult võimaliku, et nimetatud teave oleks täpne, täielik, asjakohane ning õige, ei saa AS SEB Varahaldus garanteerida dokumendis sisalduva teabe õigsust ega vastuta ühelgi moel puuduliku teabe kasutamisest tekkivate mistahes võimalike tagajärgede eest. Enne investeerimisotsuse tegemist on soovitatav hoolikalt tutvuda investeerimisobjekti kohta avalikustatud dokumentide ja teabega (nt investeerimisfondi puhul fondi prospekti, tingimuste, aasta- ja poolaastaaruannetega). Maksustamise, investeerimisriskide ja muude investeerimisega seotud oluliste asjaolude kohta on soovitatav küsida põhjalikumat selgitust professionaalsetelt maksu- ja investeerimisnõustajatelt. Välisriigi isikul tuleks teada oma asukohariigis väärtpaberitehingute kohta kehtestatud nõudeid, sealhulgas valuutavahetuseeskirju ja maksustamisega seotud asjaolusid. Arvestama peab ka sellega, et ühes riigis investorite kaitseks võetud meetmed või rakendatavad soodustused ei pruugi laieneda teises riigis kaubeldava või seal registreeritud instrumendiga tehtavatele tehingutele.
AS-i SEB Varahaldus valitsetavate investeerimisfondide tingimused, avaliku pakkumise prospektid ja muu oluline teave on kättesaadav AS-i SEB Varahaldus veebilehel.
AS SEB Pank soovitab oma klientidel tutvuda ka teabega AS-i SEB Varahaldus poolt AS-ile SEB Pank makstavate tasude kohta ning muude investeerimistoodetega seotud oluliste asjaoludega AS-i SEB Pank veebilehel

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.