Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 17. september 2020 10:00

Eesti ettevõtted on kriisiajal Baltikumi agaraimad palgakärpijad

Balti riikides läbiviidud SEB Baltic Business Outlook (BBO) uuring näitas, et Eesti ettevõtted on kriisile reageerinud eeskätt palgakärbetega. Samas näiteks erinevalt Läti ettevõtetest, on siinsed ettevõtted proovinud töökohti säilitada. Leedu ettevõtted proovisid samas vältida nii koondamisi kui ka palgakärpeid, olles kõige agaramad riigipoolsete palgakompensatsiooni meetmete kasutamisel.

BBO uuring näitas, et pea veerand (23%) siinsetest ettevõtetest tegi kriisiajal palgakärpeid, mida on rohkem võrreldes Läti (21%) ja Leeduga (16%). Samas võib uuringutulemustest järeldada, et Läti ettevõtted otsustasid hoopis koondamiste kasuks, sest koguni 26% küsitlusele vastanud Läti ettevõtetest kinnitas, et kärbivad töötajate arvu samas kui Eestis ja Leedus oli vastav näitaja kõigest 18%.
Nii koondamiste kui ka palgakärbete osas jäid Leedu ettevõtted naabritega võrreldes pigem konservatiivseteks ning seda ilmselt seetõttu, et maksimaalselt üritati ära kasutada riigi poolt pakutavaid toetusmeetmeid. Koguni rohkem kui veerand Leedu ettevõtetest kinnitas, et kasutasid palgakärbete ja koondamiste vältimiseks abimeetmeid samas kui Eestis tegi seda vaid 15% ning Lätis kõigest 8% ettevõtetest.

„Keskmise brutopalga kasv pidurdus teises kvartalis järsult ning enim pihta saanud harudes nagu majutus ja toitlustus nägime ka palkade langust. Kuigi inimlikult on see kindlasti raske, siis võrreldes koondamisega on selline lahendus kindlasti parem. Näeme juba täna märke majanduse taastumisest ja ettevõtted, kes on suutnud töötajaskonna säilitada, on siin selgelt paremas stardipositsioonis,“ kommenteeris analüüsi järeldusi Ainar Leppänen, SEB Panga juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht.

Koroonakriisi mõjusid analüüsiv SEB uuring toimus juulis 2020 ning kokku vastas 2566 ettevõtet, neist Eestis 1133, Leedus 1001 ning Lätis 432. Üle 90% küsitluses osalenud ettevõtetes oli kuni 50 töötajat ning rõhuv enamus neist olid kuni 10 töötajaga ettevõtted.


Lisainfo

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB Pank

telefon +372 6655 649
mobiil +371 5111 718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.