Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 15. juuli 2020 10:00

SEB Eesti 2020. aasta esimese poolaasta majandustulemused

SEB Grupp avaldas täna 2020. aasta esimese poolaasta majandustulemused, mille kohta leiab info kodulehelt.

SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik kommenteeris SEB Eesti üksuse kuue kuu tulemust järgnevalt:

Majapidamiste ja ettevõtete kohandumine kriisiga on olnud hea

Koroonakriisi mõjuna on laenukasv pidurdunud ja säästmine kasvanud. SEB laenuportfell kokku kasvas aasta esimeses pooles 6 protsenti ja hoiused 11,1 protsenti – aasta tagasi olid samad näitajad vastavalt 11 ja 8,5 protsenti.

Ettevõtete laenukasv on pidurdunud eelmise aasta pea 13 protsendilt 3,6 protsendile, samas on ettevõtete hoiuste kasv kiirenenud 5,2 protsendilt 11,4 protsendini. Kuna keskkond on ebakindel, siis lükkavad ettevõtted oma pikaajalisemaid otsuseid edasi, samas näitab hoiuste kasv, et ettevõtete finantstervis on üldiselt väga hea. Oleme avatud uute projektide finantseerimiseks ja näeme, et konkurents tugevatele laenuprojektidele on tihe. Äkkpidurdus majanduses õpetas kiire kohanemise vajalikkust – huvi e-äri makselahenduse kasutusele võtmiseks on suur, samuti on kõik innovatsiooni ja ärimudeli uuendamisega seonduv äriklientidele olulisemaks muutunud. Soovitame äriklientidel liituda äsja asutatud Innovatsiooniliidrite klubiga, et üheskoos leida viise majanduse kiireks taaskäivitamiseks. 

Muutused eraisikute finantskäitumises on olnud väiksemad. Eraisikute laenukasv aeglustus eelmise aasta sama perioodi 8,2 protsendilt 6,5 protsendile, kuid hoiused kasvasid sama kiiresti kui eelmisel aastal samal ajal, ehk enam kui 11 protsenti. Eratarbimine on taastunud kriisieelsele tasemele, vaid kodulaenude taotlemise osas on kliendid täna veel mõnevõrra ettevaatlikumad kui enne kriisi. Sarnaselt ettevõtetele lükkavad eraisikud edasi peamiselt suuri tulevikku suunatud investeeringuid, kuid säästmine on püsinud läbi kriisi kõrgel tasemel.

Maksepuhkused täitsid eesmärki

Eriolukorra ajal vajas laenumaksetega toimetulemiseks maksepuhkust ligikaudu 4 protsenti meie eraisikutest laenukliente. Äriklientidest vajas maksepuhkust 16 protsenti. Maksepuhkustega pakutud kiire leevendus oli efektiivne meede ning võlgnevuste tase on püsinud stabiilselt madal. Mitmed vormistatud maksepuhkused on kliendid tänaseks juba lõpetanud, sest nende sissetulekud ja rahavood on taastunud. Hetkel on kehtiv maksepuhkus ligikaudu 3 protsendil eraisikutel ning 12 protsendil äriklientidel meie laenuportfellist. Maksepuhkuse vormistanud klientide suhteliselt madal osakaal kogu laenuportfellist ning vähenenud uute maksepuhkuste taotluste arv on tõestuseks sellele, et meie klientide finantstervis on jätkuvalt hea ja stabiilne. Juhul kui klientidel on tekkimas tagasilööke sissetulekutes või rahavoogudes, siis julgustame neid endiselt küsima maksepuhkust.

SEB tulud ja kulud eelmise aasta tasemel

SEB tegevustulud ulatusid esimesel poolaastal 85,3 miljoni euroni (84,8 mln 2019. aasta esimesel poolaastal) ning tegevuskulud 30,4 miljoni euroni (30,0 mln 2019. aasta esimesel poolaastal). SEB Eesti üksused lõpetasid 2020. aasta esimese poolaasta 41,1 miljoni euro suuruse kasumiga. 2019. aasta esimese poolaasta lõpetas SEB 50,6 miljoni euro suuruse kasumiga.

Kuigi panga tulud ja kulud olid pea sama suured kui aasta tagasi, siis oli esimese poolaasta kasum pea kümme miljonit väiksem, sest suurendasime laenukahjumite eraldisi. Suunasime pea viiendiku oma esimese poolaasta kasumist reservi, et olla valmis laenukahjumite suurenemiseks järgnevatel kvartalitel, kui Eesti majandust peaks prognooside kohaselt ees ootama ligi kümneprotsendiline majanduslangus. Laenukahjumite eraldisi suurendas pank 2020. aasta esimeses pooles 8,1 miljoni euro ulatuses (2019. aasta samal perioodil vähendas pank 2,4 mln euro ulatuses eraldisi).


Lisainfo:

Silver Vohu
kommunikatsioonijuht
SEB

telefon +372 665 5393
mobiil + 372 521 1170
e-post:

 

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.