TURGUDE ÜLEVAATED - 16. aprill 2020 13:00
Turuülevaade
COVID-19 tagajärgede mõju meie turgudele oli sel kuul väga negatiivne. Enamik valitsusi on siiski reageerinud õigeaegselt ja asjakohaste meetmetega. Näib, et meie turud suudavad vältida COVID-19 leviku halvimaid stsenaariume, mis on ettevõtete taasavamiseks ja majanduse taastumiseks vajalik.
Venemaa aktsiad langesid märtsis rublades vaid 9,9%, kuid rubla nõrgenes euroga võrreldes 16,2% viiruseprobleemide ja järsult langenud naftahindade tõttu. Mitmed naftaettevõtted langesid rohkem kui 30%.
Kohalikus valuutas langes Poola suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks –14,5%, keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks –20,4% ja väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks –11,8%. Ungari –17,6%, Tšehhi –19,2%, Rumeenia –16,4%. Kesk-Euroopa riigid võiksid tänu suhteliselt madalale võlale kiiresti käivitada ulatuslikud toetuspaketid majanduse elavdamiseks COVID-19 kriisi ajal.
Türgi, üks suurimatest naftaimportijatest, sai kasu naftahindade järsust langusest, kuid kaotas liiris nõrga makroolukorra tõttu 15,4%, hoolimata liiri suhtelisest vastupidavusest.
Kõik sektorid näitasid negatiivseid tulemusi. Tarbekaubasektor näitas halvimat tulemust, kukkudes 35,1%.
Piirkondlikud valuutad nõrgenesid euro suhtes, kuna keskpangad kärpisid majanduse elavdamiseks intressimäärasid: zlott –5,2%, forint –6,6%, Tšehhi kroon –7,4%, Türgi liir –5,9%, Rumeenia leu –0,4%.
Fondi ülevaade
Laia korrektsiooni tõttu kõigil meie turgudel oli fondi absoluutne tootlus sel kuul tugevalt negatiivne. Suhtelist tootlust arvestades jäi fond märtsis nii piirkondliku väikese kui ka suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist maha, kuid on aasta algusega võrreldes siiski ees.
Absoluutnäitajates panustasid enim Venemaa kullatootja Petropavlovsk, Lokman Hekim ja Petkim. Suurimat kahju tõid absoluutnäitajates Kasahstani pank Halyk, QIWI ja Addiko Bank.
Tegime sel kuul mitu muudatust: Venemaal vähendasime oma osalust energiaettevõtetes, et saavutada piisav likviidsus, sealhulgas Sberbankis, mis tõenäoliselt kannatab majanduse aeglustumise all. Samuti vähendasime fondi positsiooni Qiwi suhtes, kuigi pikas perspektiivis võib see siiski kasu tuua. Kasahstanis vähendasime aktsiad Halyki pangas. Gruusias ostsime TBC panga aktsiaid. Poolas väljusime Budimexist ja Varssavi börsist. Türgis müüsime Petkimi ja Lokman Hekimi aktsiaid ning Rumeenias Digi omasid.
Edasine strateegia
Jätkame alt üles suunatud aktsiate valimist ja usume, et leiame Ida-Euroopa väikeste ja keskmise kapitalisatsioonidega ettevõtete indeksites atraktiivsed võimalused. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning eelkõige aktsiate valimise tulemus.
Turuülevaade
COVID-19 tagajärjed mõjutasid sel kuul meie turge väga negatiivselt. Enamik valitsusi (va Türgi) on siiski reageerinud õigeaegselt ja asjakohaste meetmetega. Näib, et meie turud suudavad vältida COVID-19 leviku halvimaid stsenaariume, mis on ettevõtete taasavamiseks ja majanduse võimalikuks taastumiseks vajalik.
Kohalikus vääringus kukkus Poola suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks 14,5%. Keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes 20,4% ja väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks 11,8%. Ungari kukkus 17,6%, Tšehhi 19,2% ja Rumeenia 16,4%.
Kesk-Euroopa riigid sattusid kriisi ilma suurema makrotasandi tasakaalustamatuse ja suure võlakoormuseta. See on võimaldanud valitsustel majanduste toetamiseks kiiresti käivitada suured eelarvepaketid.
Türgit kui olulist importijat toetas tugevalt naftahindade järsk langus. Ometi kukkus see nõrga makroolukorra tõttu liirides 15,4%, ehkki liir oli suhteliselt vastupidav.
Kõik sektorid, va esmatarbekaubad, näitasid negatiivseid tulemusi. Tarbekaubasektor näitas halvimat tulemust, kukkudes 38,3%.
Kõik piirkondlikud valuutad nõrgenesid euro suhtes, kuna keskpangad kärpisid majanduse elavdamiseks intressimäärasid: zlott –5,2%, forint –6,6%, Tšehhi kroon –7,4%, Türgi liir –5,9% ja Rumeenia leu –0,4%.
Fondi ülevaade
Laia korrektsiooni tõttu kõigil meie turgudel oli fondi absoluutne tootlus sel kuul negatiivne. Suhteliselt jäi see võrdlusindeksist veidi maha.
Suhtelistele tulemustele aitas kaasa aktsiate valimine tarbekauba- ja energiasektoris. Finants-, side- ja tervishoiuteenuste sektorid kukkusid.
Fondi suhtelise tootluse suurimad panustajad olid OTP, Amrest ja Bank Santander Polska (kõikides underweight). Suurimat kahju põhjustasid CD Projekt (underweight), Dino Polska (underweight) ja Addiko Bank.
Tegime mitmeid muudatusi. Finantssektoris vähendasime oma osalust ettevõttes Raiffeisen ning suurendasime seda ettevõttes OTP. Energiasektoris müüsime PGNiGi aktsiaid, kasutades hinna tugevust. Materjalisektoris müüsime KGHM-i ja ostsime Türgi kullatootja Kozali aktsiaid. Telekommunikatsioonisektoris ostsime Orange Polska aktsiaid. Kommunaalteenuste sektoris väljusime Energast ja ostsime selle aktsiaid odavamalt tagasi.
Edasine strateegia
Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele, peamiselt sektorite seest. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning eelkõige aktsiate valimise tulemus.
Turg
Venemaa aktsiate tulemus oli ülemaailmse turuga võrreldes nõrk (pärast esimese kvartali lõppu aasta algusega võrreldes –30%) naftahindade järsu languse ja sellega seotud valuuta devalveerimise ning seejärel COVID-19 kriisi tõttu toimunud dramaatilise müügi tõttu. See tegi Venemaa turust tormi keskpunkti. Volatiilsus oli kuu keskpaigas äärmiselt kõrge – kõrgem kui mõne aasta taguse finantskriisi ajal. Naftaettevõtted kukkusid järsult: aasta algusega võrreldes enam kui 30–40%. OPECi riigid ja Venemaa – kellel kõigil on erinevad strateegiad – olid üllatunud, kui Saudi Araabia teatas, et suurendab agressiivselt tootmist ja võtab tagasi turuosa.
Fond
Fond langes märtsis suhteliselt 3,16% ja I kvartalis 28,94% (30 baaspunkti maas indeksist, mis kukkus 28,63%). Fondi madal positsioon kullaettevõtetes tõi märtsis kaasa suurima kahju. Teine oluline kahjutooja oli meie positsioon Halyki pangas. Panka tabas naftahindade kokkuvarisemine, nõrgendades Kasahstani positsiooni Venemaa suhtes. Fondi kombineeritud underweight’id ettevõtetes Poluys ja Polymetal ning HSBK-s vähendasid suhtelist tootlust umbes 3% võrra. Meie positsioon väikese kapitalisatsiooniga kullaettevõttes Petropavlovsk panustas suhtelisse tootlusesse 0,8%-ga. Lisaks parandas meie olukorda sularaha ja underweight Rosneftis. Yandex aitas samuti kaasa, nagu ka meie õigeaegne lahkumine ja sellele järgnenud positsiooni taasavamine atraktiivsemate hindadega. Tegime järgmised muudatused: kasutasime osa sularaha atraktiivsema hinnaga ostmiseks. Me ei ostnud kuu lõpus palju aktsiaid, mistõttu kannatasime veidi. Selle ülevaate kirjutamise ajal oli fond esimese kvartali lõpus võrdlusindeksi tasemel.
Edasine strateegia
OPECi ja teiste naftatootjate vaheliste arutelude tulemused mõjutavad suuresti meie turge. Venemaa on näidanud oma valmisolekut taluda nafta hindu lühiajaliselt, et tulevikus turuosa saada. Usume, et nafta nõudlus võib 2021. aastal normaliseeruda. Rublal on veel ruumi nõrgenemiseks ja sellega väiksemate eelarvetulude kompenseerimiseks – see on meie mõneti ettevaatliku hoiaku peamine põhjus. Kasutame fondi likviidsust, et investeerida lähikuudel atraktiivsetesse võimalustesse.
30.12.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar november 2020 |
07.12.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar oktoober 2020 |
22.10.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar september 2020 |
18.09.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar august 2020 |
18.08.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar juuli 2020 |
25.07.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar juuni 2020 |
29.06.2020 | Tehingud fondidega juulis |
25.06.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar mai 2020 |
14.05.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar aprill 2020 |
13.03.2020 | SEB Varahalduse kuukommentaar veebruar 2020 |
Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.
Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.