Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

TURGUDE ÜLEVAATED - 13. detsember 2019 12:00

SEB Varahalduse kuukommentaar november 2019

Ülevaade fondidest: SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND, Eastern Europe Small and Mid Cap Fund ja SEB Russia Fund.

SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND

  • Türgi ületas ootuseid
  • Poola oli nõrk
  • Fond oli novembris võrdlusindeksist eespool

Turuülevaade
Vaatamata ähvardavatele geopoliitilistele riskidele, nagu suhted USA ja Venemaaga seoses relvade ostmise ja Süüriaga, tõusis Türgi novembris kohalikus valuutas 8,6%. Tundub, et turg on üha rohkem veendunud, et majandus on taastumas ja inflatsioon kontrolli all.
Poolas tõusid väikese ja keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksid pisut, kuid suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes 1,6%, kuna valitsus kavandab väidetavalt taas suurt muudatust riigi kontrollitavate ettevõtete juhtkondade seas.
Ungari kasv oli kohalikus vääringus 3,7%, Tšehhi 2,8% ja Rumeenia 3,9%.
Kesk-Euroopa valuutad nõrgenesid euro suhtes: zlott oli –1,3%, forint –1,9%, Rumeenia leu –0,6% ja Tšehhi kroon –0,1%.
Ka sektorid näitasid sel kuul erinevaid tulemusi. Energia- ja tarbimissektor vähenesid peaaegu 6%, finants- ja kommunaalteenused ei muutunud oluliselt ning muudes sektorites näitas parimat tulemust materjalisektor: +8,4%

Fondi ülevaade
Fond oli novembris võrdlusindeksist 1,9% võrra ees, kindlustades oma positsiooni võrreldes aasta algusega.
Aktsiate valimine finants-, energia-, tarbimis- ja kommunaalteenuste sektoris aitas kaasa fondi selle kuu suhtelisele tulemusele. Positsioneerimine tarbimis- ja tervishoiuteenuste sektoris vähendas tulemuslikkust.
Fondi suhtelise tootluse suurimad panustajad olid EMLAK, PKN Orlen (underweight) ja Sabanci Holding. Suurimat kahju tõid Addiko Bank, OTP (underweight) ja Krka (underweight).
Tegime sel kuul mitu muudatust. Finantssektoris vähendasime oma osalust ettevõttes PZU ning suurendasime seda ettevõtetes PKO ja Addiko. Materjalisektoris vähendasime oma osalust KGHMis ja Ereglis. Telekommunikatsioonisektoris väljusime ettevõttest Play. Kinnisvarasektoris väljusime ettevõtetest EMLAK ja Torunlar. Energiasektoris ostsime PKN Orleni aktsiaid.

Edasine strateegia
Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele, peamiselt sektorite seest. Sektorite ja riikide jaotamine on meie protsessis teisejärguline ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.

Eastern Europe Small and Mid Cap Fund

  • Fond on indeksist eespool
  • Kaubandushirmud kaovad
  • Suure kapitalisatsiooniga ettevõtted tõmbavad tagasi

Turuülevaade
Venemaa tõusis novembris pisut, tehes 5 aasta rekordi, kuna nafta kallines 3,65%. See toetas turgu, millel on stabiilne makromajandus, kõrge dividenditootlus ja madalad hinnad. Vaatamata ähvardavatele geopoliitilistele riskidele, nagu suhted USA ja Venemaaga seoses relvade ostmise ja Süüriaga, tõusis Türgi novembris kohalikus valuutas 8,6%. Tundub, et turg on üha rohkem veendunud, et majandus on taastumas ja inflatsioon kontrolli all. Kuigi Poolas tõusid väikese ja keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksid pisut, siis suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes 1,6%, kuna valitsus kavandab väidetavalt taas suurt muudatust riigi kontrollitavate ettevõtete juhtkondade seas. Ungari kasv oli kohalikus vääringus 3,7%, Tšehhi 2,8% ja Rumeenia 3,9%.
Kesk-Euroopa valuutad nõrgenesid euro suhtes: zlott oli –1,3%, forint –1,9%, Rumeenia leu –0,6% ja Tšehhi kroon –0,1%.

Fondi ülevaade:
Fond näitas ka novembris häid tulemusi, edestades suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksit 1,92% võrra (absoluutnäitajates 2,65%). Peamised panustajad olid Novateki ja PKN-i underweight’id. Peamist kahju põhjustasid Addiko ja fondi underweight Lukoilis.
Sama perioodi tootlus võrreldes aasta algusega on endiselt tugev: fond on absoluutarvudes tõusnud 32,5% eurodes ja on 5,44% võrra indeksist eespool. Peamised panustajad on aktiivsed kaalud ettevõtetes Sistema, Qiwi ja Halyk Bank. Suurimat kahju põhjustavad ettevõtted Gazprom, NLB ja HMS Group.
Lisasime novembris – Telenori oodatava paigutuse/väljumise ajal – fondi atraktiivsel tasemel VEONi. Samuti teenisime kasumit ettevõttes Sistema ja väljusime IT-lahenduste ettevõttest Kafein.

Edasine strateegia
Jätkame alt üles aktsiate valimise strateegiat ja usume, et suudame leida atraktiivseid võimalusi Ida-Euroopa väikese ja keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete hulgas.  Sektorite ja riikide jaotus on meie protsessi mõistes teisejärguline ja on pigem aktsiate valiku tulemus.

SEB Russia Fund

  • Fond on indeksist kõvasti eespool
  • Nafta hind taastus
  • Kaubandushirmud kadusid

Turuülevaade
Ka novembris domineerisid Hiina ja USA vahelised kaubandusläbirääkimised ning optimism tõstis MSCI World indeksit 3%. Venemaa aktsiaturg tegi viie aasta rekordi, kui USA Föderaalreserv ja EKP jätkasid bilansimahu suurendamist, et maandada majanduslanguse riske. Nafta hind tõusis 3,65%, 62,4 dollarini barreli kohta, kui Aramco kauaoodatud lihtaktsiate avalik esmaemissioon sai alguse. Vene valuuta oli dollari suhtes suures osas stabiilne. RTSI dollariindeks tõusis 1,1%. Siseturul langes Venemaa tarbijahinnaindeks oktoobris veelgi (3,8 protsendini), kuid sisemajanduse kogutoodang oli III kvartalis tugev – 1,7% võrreldes eelmise kvartali 0,9%-ga. Turg keskendub detsembris OPEC+ kohtumisele, Gazpromi dividendipoliitikale ja tariifisituatsioonile, mis püsib relevantne.

Fondi ülevaade
Novembri lõpuks oli SEB Russia Fund 5,73% võrra indeksist ees (eurodes +42,93%). Aasta algusega võrreldes on suurimad panustajad olnud Sistima (sidesektor), mis muutus taas investorite jaoks atraktiivseks; Tatneft (nafta ja gaas) tänu tugevale dividenditootlusele (üle 10%); ja underweight ettevõttes Magnit (jaemüük).
Peamised kahjumi tootjad olid Surgutneftegas (nafta ja gaas), kellel oli tugev absoluutne jõudlus ilma suurte uudisteta; Mail.RU (IT) – jätkuv nõrkus seoses oluliste aktsionäride lahkumisega ja katalüsaatorite puudumisega 2019. aastal; ja HMS (nafta ja gaasi teenused), mida on 2019. aastal kirjeldanud halb likviidsus ja katalüsaatorite puudumine, kuid kes on endiselt kasulik dividendide mõttes. November oli suhtelise tootluse mõttes suhteliselt tugev, kuna fond edestas indeksit 0,8%. Sellele aitasid kaasa underweight’id kõrgelt hinnatud Novatekis (õli ja gaas) ning kullaettevõtetes, mida mõjutas toorme hinnasurve. Peamist kahju põhjustas MOEX (finantssektor), kes tegutses selle põhjal, mida peeti uudiste puudumiseks ning parandas põhialuseid pisut.

Edasine strateegia
Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse otsimisele sektorisiseselt. Rõhutame jätkuvalt suhtelist väärtust ja usume, et see on kõige paremini leitav sektorite sees.

 

Käesolevat kommentaari ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena ega soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. Lugeja kinnitab, et ei tee investeerimisotsuseid pelgalt selles dokumendis sisalduvale teabele tuginedes.
Siin avaldatu põhineb paljuski teabel, mis on hangitud heas usus osapooltelt, keda AS SEB Varahaldus peab usaldusväärseks. Kuigi AS SEB Varahaldus on omalt poolt teinud kõik mõistlikult võimaliku, et nimetatud teave oleks täpne, täielik, asjakohane ning õige, ei saa AS SEB Varahaldus garanteerida dokumendis sisalduva teabe õigsust ega vastuta ühelgi moel puuduliku teabe kasutamisest tekkivate mistahes võimalike tagajärgede eest. Enne investeerimisotsuse tegemist on soovitatav hoolikalt tutvuda investeerimisobjekti kohta avalikustatud dokumentide ja teabega (nt investeerimisfondi puhul fondi prospekti, tingimuste, aasta- ja poolaastaaruannetega). Maksustamise, investeerimisriskide ja muude investeerimisega seotud oluliste asjaolude kohta on soovitatav küsida põhjalikumat selgitust professionaalsetelt maksu- ja investeerimisnõustajatelt. Välisriigi isikul tuleks teada oma asukohariigis väärtpaberitehingute kohta kehtestatud nõudeid, sealhulgas valuutavahetuseeskirju ja maksustamisega seotud asjaolusid. Arvestama peab ka sellega, et ühes riigis investorite kaitseks võetud meetmed või rakendatavad soodustused ei pruugi laieneda teises riigis kaubeldava või seal registreeritud instrumendiga tehtavatele tehingutele.
AS-i SEB Varahaldus valitsetavate investeerimisfondide tingimused, avaliku pakkumise prospektid ja muu oluline teave on kättesaadav AS-i SEB Varahaldus veebilehel.
AS SEB Pank soovitab oma klientidel tutvuda ka teabega AS-i SEB Varahaldus poolt AS-ile SEB Pank makstavate tasude kohta ning muude investeerimistoodetega seotud oluliste asjaoludega AS-i SEB Pank veebilehel

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.