Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 20. november 2019 14:10

SEB finantsjuhtide uuring: tööjõukulud on kogu Baltikumis ettevõtete suurimaks väljakutseks

Oktoobris SEB poolt Balti suurettevõtete finantsjuhtide seas läbi viidud uuring näitab, et üha kasvavad personalikulud on tõsiseim probleem Leedus ja Eestis. Rekordkõrge tööhõive tingimustes on Eesti ettevõtetel Baltikumi naabritest keerulisem leida piisaval hulgal kvalifitseeritud tööjõudu.

Tänavuses uuringus on tööjõukulud esmakordselt olulisim murekoht kõigis kolmes Balti riigis. Suurenevad personalikulud tunduvad olevat tõsiseim probleem Leedus, kus selle tõi esile 64 protsenti ettevõtetest, järgnesid Eesti ja Läti vastavalt 60 ja 47 protsendiga. 

Ettevõtetel napib tööjõudu
Lisaks tööjõu kõrgele hinnale, on tööandjad pidevalt hädas väljaõppinud spetsialistide nappusega. Kõige rohkem on kvalifitseeritud töökäte leidmisega hädas Eesti ettevõtted, kus pea pool vastanutest (49%) seda probleemi esile tõstis. See ei ole ka üllatus arvestades asjaolu, et Eestis tööhõivemäär on juba mitmendat aastat Euroopa Liidu kõrgeimate seas.

„Aastatepikkune oskustööjõu defitsiit kombinatsioonis pideva ja üldise tööjõukulu kasvuga on pannud enamuse ettevõtteid olukorda, et on vaja kas veelgi jõulisemalt automatiseerida või kapitaalselt muuta oma ärimudeleid.  Samas automatiseerimisel ja innovatsioonid võluvitsa pole ning äri tõhustamisele tuleb läheneda mitme nurga alt korraga. Sealjuures on võõrtööjõu palkamise valmidus püsinud eelmise aastaga võrreldes muutumatuna - 40% suurettevõtetest on kas juba palganud või plaanivad otsida tööjõudu väljastpoolt ning 60% kavatsevad ka tulevikus kohaliku tööjõuga hakkama saada,“ lisas SEB ettevõtete panganduse valdkonna juht Artjom Sokolov.

Tööjõu nappus on suur murekoht ka Leedu ettevõtete jaoks, kellest 64% arvates on see tõsine probleem, pisut vähem on selle pärast mures lätlased (47%). Samas on Lätis ka hetkel Balti riikidest madalaim tööhõivemäär ning kõrgeim tööpuuduse määr.

Balti riikide finantsjuhtide uuring

Uuringust: SEB korraldas Balti riikide finantsjuhtide uuringu juba seitsmendat korda. Uuringu fookuses on ettevõtete hinnang majandusolukorrale, peamised probleemid ning võimalused  ärikeskkonnas. Käesoleval aastal osales uuringus 209 ettevõtet, kelle aastakäive ulatub vähemalt 20 miljoni euroni.


Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank

telefon +372 6655 649
mobiil +371 5111 718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.