Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 18. november 2019 12:00

SEB peaökonomist majanduskliimast: sügismeeleolu kevadise toibumise ootuses

Novembri lõpus toimuva Nordic Real Estate Forumi ühe peaesineja, SEB peaökonomisti Daniel Bergvalli sõnul määrab käesoleval sügisel globaalse majandusmeeleolu selge ja murettekitav majanduskasvu aeglustumine. Samas leiab Bergvall, et näha on ka lootuse märke.

Bergvalli sõnul sõltub majanduskasvu toibumine ja jätkumine paarist põhilisest globaalsest küsimusest. „Näiteks, kas Hiina-USA kaubanduslepe võiks pöörata mõlemas riigis kasvutrendi taas tõusule? Kui tõsise surve all on Saksamaa majandus? Kuigi hetkel tundub, et aktsiaturud lõpetavad käesoleva aasta tugevamas positsioonis kui möödunud aastal, siis kas seda on võimalik korrata ka järgmisel aastal olukorras, kus võtmetähtsusega intressimäärasid pole enam võimalik alandada,“ loetles Bergvall mõned kesksemad küsimused.

Väikese ja avatud majandusega Eesti jaoks on võtmetähtsusega olulisemate ekspordipartnerite käekäik, mille hulka Rootsi kahtlemata kuulub. Samas on Bergvall ka Rootsi majanduse osas küllaltki murelik. „Sisuliselt on Rootsi majandus nagu kummipaat rahutul ookeanil olukorras, kus Riksbank endiselt üritab end lahti siduda Euroopa Keskpanga intressimääradest. Hetkel kulutab meie valitsus miljardeid olukorras, kus majanduskasvu ning tööturu hoog on raugemas,“ selgitas Bergvall. Tema hinnangul saab Rootsi majandusele ja tööturule määravaks immuunsus Saksamaa tööstuse langevate tootmismahtude suhtes.

2018. aastal läks Rootsi rohkem, kui 10,9% Eesti ekspordist olles seega Soome (15,9%) järel meile tähtsuselt teine eksporditurg. Peamiselt impordib Rootsi meilt masinaid ja mehhaanilisi seadmeid, mida kasutatakse tööstuses.

Daniel Bergvall esineb 28-ndal novembril Nordic Real Estate Forumil. Rahvusvaheline iga-aastane foorum toimub Eestis juba 18-ndat korda ning seda on aastate jooksul kokku külastanud üle 450 esineja ning pea 5000 osalejat, 20-st riigist. Tänavusel konverentsil esinevad tippeksperdid ja äriliidrid Euroopast, Skandinaaviast ning Baltikumist. Rohkem informatsiooni leiate www.nordicreforum.com


Foto - André Altjõe

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.