SEB Varahalduse kuukommentaar august 2019
Augusti ülevaade fondidest: SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND, SEB Eastern Europe SMALL and MID CAP FUND ja SEB Russia Fund.
SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND
- Domineeris globaalne negatiivne mõju
- Kõik meie peamised turud peale Rumeenia nõrgad
- Fond ületas võrdlusindeksit
Turuülevaade
Augustis olid piirkondlikud turud nõrgad tingituna peamiselt globaalsetest probleemidest nagu kaubanduspinged USA ja Hiina vahel.
Türgi kaotas kohalikus vääringus 5,3%, pöörates juulis toimunud hinnaralli tagasi. Samas, arvestades globaalsete arenevate turgude ebakindlat meeleolu, pidas Türgi siiski üsna hästi vastu - saades toetust vähenevast inflatsioonist ja intressimääradest ja rahvusvaheliste investorite madalast positsioonist.
Ka Ungari ja Tšehhi tulemused olid veidi negatiivsed, vastavalt -2,4% ja -1,8%.
Rumeenia turud sulgusid siiski veidi kõrgemal tasemel, 0,3%.
Poola suure kapitalisatsiooniga ettevõtete (large cap) indeks langes kohalikus vääringus 6,2% tulenevalt CHF laenudest, mis jätkuvalt mõjuvad negatiivselt mõnele seotud pangale. Olukorda ei aidanud parandada ka Poola ettevõtete osakaalu vähenemine globaalsetes MSCI indeksites ja ebakindlus Poola pensionifondide põhjaliku uuendamise ümber. Poola keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete (mid cap) indeks kaotas 4,7%, väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete (small cap) indeks langes 2,9%. Samal ajal on makromakromajanduslik olukord endiselt tugev ja hinnad järjest atraktiivsemad.
Piirkondlikud valuutad nõrgenesid sel kuul euro suhtes - Tšehhi kroon langes -1%, forint -1,6%, liir -3,6% ja zlott -2,1%.
Kõik sektorid, v.a esmatarbekaubad ja sideteenused, mis sulgusid aruandeperioodil umbes 2% kõrgemal – näitasid suuri langusnumbreid. Materjalisektor oli -18,7%-ga kõige kehvem.
Fondi ülevaade
Tingituna meie turgude ulatuslikust nõrkusest oli fondi absoluutne tootlus negatiivne. Samas edestas fond 0,5% võrra oma võrdlusindeksit. Aktsiavalik finants- ja materjalisektoris oli fondi suhtelisesse tootlusesse suurim panustaja. Fondi investeeringud sideteenustes, tarbijasektorites ja kommunaalteenustes mõjutasid negatiivselt.
Suurima panuse fondi suhtelisse tootlusse andsid Addiko Bank, Nova Ljubljanska Banka ja KGHM (alakaalus) Suurimad kahjutoojad olid CD Projekt, Dino Polsna (mõlemad alakaalus) ja Alior Bank.
Sel kuul finantssektoris tehtud positsioonide muudatused hõlmasid osaluse vähendamist Garanti Bankasis, OTP-s, PKO-s, Raiffeisen Panga-s ning osaluse soetamist Sabanci Holdingus ja Halkbankis. Sideteenustes vähendasime me osalust Turkcellis, tarbijasektoris CCC-s. Materjalisektoris ostsime hinnanõrkust ära kasutades Ereglit, KGHM-i ja Soda Sanayiid.
Edasine strateegia
Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse otsimisele sektorisiseselt. Sektorite ja riikide jaotus on meie protsessi mõistes teisejärguline ja on pigem aktsiate valiku tulemus.
SEB Eastern Europe SMALL and MID CAP FUND
- Domineeris globaalne negatiivne mõju
- Kõik meie peamised turud peale Rumeenia nõrgad
- Fond ületas võrdlusindeksit
Turuülevaade
Augustis olid piirkondlikud turud nõrgad tingituna peamiselt globaalsetest probleemidest nagu kaubanduspinged USA ja Hiina vahel.
Piirkondlik suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks MSCI EM Eastern Europe 10/40 langes eurodes 4,9% ja MSCI EM Small Cap indeks 4,7%.
Venemaa aktsiate tootlus rublades oli nullilähedane, kuid eurodes oli langus 3,8%, edestades siiski piirkonda üldiselt. Venemaa suurimad liikujad olid kullasektori ettevõtted, mis olid ajendatud defensiivsemate varaklasside kallinemisest.
Poola suure kapitalisatsiooniga ettevõtete (large cap) indeks langes kohalikus vääringus 6,2% tulenevalt CHF laenudest, mis jätkuvalt mõjuvad negatiivselt mõnele seotud pangale. Olukorda ei aidanud parandada ka Poola ettevõtete osakaalu vähenemine globaalsetes MSCI indeksites ja ebakindlus Poola pensionifondide põhjaliku uuendamise ümber. Poola keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete (mid cap) indeks kaotas 4,7%, väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete (small cap) indeks langes 2,9%. Samal ajal on makromakromajanduslik olukord endiselt tugev ja hinnad on järjest atraktiivsemad.
Ka Ungari ja Tšehhi tulemused olid kergelt negatiivsed samas, kui Rumeenia suutis lõpetada kuu kõrgemal tasemel.
Türgi kaotas kohalikus vääringus 5,3%, pöörates juulis toimunud hinnaralli tagasi. Samas, arvestades globaalsete arenevate turgude ebakindlat meeleolu, pidas Türgi siiski üsna hästi vastu - saades toetust vähenevast inflatsioonist ja intressimääradest ja rahvusvaheliste investorite madalast positsioonist.
Piirkondlikud valuutad nõrgenesid sel kuul euro suhtes - rubla kaotas 4%, liir 3,6% ja zlott 2,1%.
Fondi ülevaade
Fond lõpetas kuu pisut madalamal, kuid edestas regiooniüleseid suure ja väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indekseid, sest mitmed meie olulised investeeringud näitasid head tootlust. Aasta algusest edestab fond nii suure kui väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeksit.
Augustis andsid suurima panuse absoluuttootlusesse QIWI, hiljuti börsile tulnud Balkani väiksemasuurusega pank Addiko ja Türgi kullatootja Koza Altin. Suurimad kahjutoojad absoluutnumbrites olid Venemaa konglomeraat Sistema, Venemaa kingatootja Obuv Rossii ja Sberbank.
Kuu jooksul tegime mitmeid muudatusi portfellides. Türgis vähendasime osalust jaemüüjas Migros, mille hind on tugevalt rallinud, sest investorid muretsevad vähem ettevõtte suure eurovõla pärast. Taastasime oma osaluse Türgi soodatootjas Soda Sanayii sest pärast hiljutist nõrkust aktsiahindades tundub see taas atraktiivne.
Edasine strateegia
Me jätkame aktsiate valimise strateegiat ja usume, et suudame leida atraktiivseid võimalusi Ida-Euroopa väikese ja keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete hulgast. Sektorite ja riikide jaotus on meie protsessi mõistes teisejärguline ja on pigem aktsiate valiku tulemus.
SEB Russia Fund
Turg
Kaubandussõda jõudis uuele tasemele, kui USA lisas Hiina kaupadele uusi tariife ja Hiina vastas samaga. Kahe riigi omavaheline suhtlemine on endiselt keerulise iseloomuga ja muudab seetõttu ka turud volatiilsemaks. Kui töötleva tööstuse ostujuhtide indeks tundus siiski veel mõistlik, võtab ilmselt aega, enne kui kaubandussõja mõju reaalmajandusele täielikult end ilmutab, kuid turg hakkas seda hindades juba kajastama. EMEA langes 7,4%, MSCI EM 4,9% ja MSCI World 2% (dollarites). Uudiste pealkirjad ja turu volatiilsus näitasid Venemaa turgu sellega võrreldes natuke igavana. Venemaa langus oli 4,7%, edestades arenevaid turge ja EMEA-d, kui naftahind kahanes peaaegu 5 dollarit barreli kohta ja ka rubla nõrgenes 4,7%. Augustis andsid tootlusele suurima panuse kullaettevõtted.
Fondi tootlus:
Augusti lõpu seisuga on fond aasta algusest tõusnud 6,07% ja absoluutnäitajates 32,88%. Aasta algusest on suurima panuse suhtelisse tootlusesseandnud Qiwi, Tatneft ja alakaal Alrosas. Peamised kahjutoojad on olnud Polys, HMS Group ja Mail.RU. Meie positsioon kullas on olnud tagasihoidlik, mistõttu kannatas sellest pisut augustikuine tootlus ajal, kui kuld küllaltki palju tõusis. Qiwi seevastu näitas suurepärast kasumiaruannet ja aktsia tõusis oluliselt, 32% võrra.
Edasine strateegia
Keskendume endiselt aktsiate valimisele ja jätkame atraktiivsete investeerimisvõimaluste otsimist meie mandaadi raames. Rõhume suhtelisele väärtusele ning usume, et seda leidub kõige enam sektorite seest.