Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 20. september 2019 11:00

SEB: Sularaha kasutuse maht püsib Eestis aastaid samal tasemel

SEB korraldatud sularahakasutuse analüüsi kohaselt on panga klientide sularaha kasutuse maht alates 2015. aastast kuni tänaseni jäänud samale tasemele: umbes 200 mln eurot kvartalis. Keskmine sularaha väljavõtmiste arv on langenud kahe tehinguni kuus ja selgelt on kasvanud sularaha väljavõtmise keskmine summa, mis praeguseks ületab 100 euro piiri.

Balti riikidest kasutatakse kõige vähem sularaha Eestis, sellele järgneb Läti, kus näiteks SEB klientide sularaha kasutuse maht kvartalis on 330 mln eurot. Enim sularaha kasutatakse meie klientide poolt Leedus, ligi 630 mln eurot kvartalis.

„Meie andmed näitavad, et veel 2015. aastal moodustas sularaha osakaal SEB Eesti klientide kaarditehingutes olulised 57%, kuid tänaseks on see langenud 39 protsendini. Seega on sularaha roll meie kliendi ja tegelikult üldse eestimaalase igapäevaelus oluliselt vähenenud. See on ka mõistetav, sest pangad ja teised finantssektori ettevõtjad pakuvad täna sularahaga arveldamise asemel soodsamaid, kiiremaid ja mugavamaid arveldamise viise, näiteks kaardimaksed, mobiilimaksed, mobiilsed rahakotid, maksed nutikella abil, internetipanga maksed, kiired välkmaksed jne. Nendest näiteks mobiilimaksed võimaldavad ka mugavat eraisikute vahelist arveldamist sisuliselt reaalajas,“ kommenteeris sularaha kasutust Eestis SEB juhatuse liige Ainar Leppänen.

2019. aastal võtab Eesti elanik sularaha välja keskmiselt 2,1 korda kuus ja viib sularaha pangaautomaati keskmiselt korra kvartalis. Keskmine summa, mille eraklient täna sularahana välja võtab, on 110 eurot, ja keskmine summa, mille ta sisse maksab, on 280 eurot. Tehingute arvu mõttes võtavad eraisikud pangaautomaatidest kõige sagedamini välja 30 eurot. 5-euroste tehingute arv moodustab sularahaautomaatides veidi üle 3%.

„Kõige enam kasutavad oma igapäevatoimingutes sularaha maapiirkonnas elavad eakamad inimesed, kelle sularahas arveldamise maht on tervelt 85% kõikidest kaarditehingutest. Samas maapiirkonnas elav noor SEB klient arveldab sularahas 23% ulatuses. Need arvud räägivad meile sellest, et sularaha kasutamisel, eriti teatud juhtudel, on Eestis ka täna oma koht ja pangana me sellega kindlasti arvestame. Ent nii nagu viimastel aastatel, nii ka edaspidi näeme siiski sularaha kasutamise vähenemise trendi, sest turule tulnud makse- ja säästmislahendused on kasutajate jaoks lihtsalt nii käepärased ja mugavad ning nende areng jätkub ka tulevikus “ võttis uuringu tulemusi kokku Ainar Leppänen.

 

Lisainfo:

Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank

telefon +372 665 5340
GSM +372 5124 808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.