Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 9. juuli 2019 12:05

Millest jääb Eesti noortel investeerimiseks puudu: kas teadmistest või säästudest?

SEB noorteuuringu tulemuste põhjal kinnitavad ligi 40% noortest, et investeerimine ei ole nende jaoks oluline ja et nad ei plaani sellega alustada vähemalt lähima aasta jooksul. Samas säästab ligi 80% tänapäeva noortest vanuses 18 kuni 25 regulaarselt raha ja 30% paneb iga kuu kõrvale üle 100 euro. Noorte eelistatud viis säästetud raha hoidmiseks (36% vastanutest sularahas ja 28% pangakontol) on, erinevalt investeerimisest, inflatsioonitundlik ja võib pikema perioodi jooksul viia säästude ostuväärtuse märgatava languseni.

SEB Markets’i osakonna finantsturgude riskinõustaja Martin Sillasoo: „Meie ühiskonnas seostatakse investeerimist peamiselt küpsemas eas rahaliselt edukamate inimestega, kellel on juba kogutud korralik finantspuhver. Samuti näeme oma kliendibaasi põhjal, et taoliste klientide varad moodustavad kõige olulisema osa meie investeeritavatest vahenditest ja mainitud vanuses noorte varade osakaal neis ulatub vaid paari protsendini. Samas, just noores eas, kui ees on veel 30, 40 või sageli isegi 50 aastat aktiivset elu, ongi kõige õigem aeg investeerimisega alustamiseks. Kuna märkimisväärne osa tootlusest koguneb just investeerimise viimastel aastatel, on oluline alustada investeerimisega võimalikult vara. Vaadates meie noorte säästmisharjumusi ja üldist finantsteadlikkuse taset, usun, et noored hakkavad aina rohkem investeerimise vastu huvi tundma.“

56% küsitletud noortest on kinnitanud, et nad plaanivad alustada investeerimisega lähima 12 kuu jooksul (15%) ning et investeerimine tekitab neis huvi (41%). Peamiste põhjustena, miks noored ei ole selle ajani investeerimisega alustanud, on välja toodud seda, et neil pole veel kogutud piisavalt raha ootamatuteks olukordadeks (14%), et neil pole seni olnud aega investeerimisvaldkonnaga tutvumiseks (20%) ning et see tundub liiga keeruline (20%). 13% vastanutest on kinnitanud, et kardavad investeerimisega seotud riske ja rahakaotust.

„Investeerimine on valdkond, mille tulutase kõigub kooskõlas peamiste majandustsüklitega, mida üks noor inimene oma elu jooksul arvatavasti üsna mitu korda üle elab. Ei tasu aga arvata, et iga majanduskriis kõigutab noore investori finantsseisu. Ainuke, mis võib seda teha, on suurte languste või tõusude ajal tehtud emotsionaalsed otsused. Seega on oluline panna paika plaan, mis aitaks segastel aegadel jätta emotsioonid kõrvale ja tegutseda nii nagu on enesega varasemalt kokku lepitud. Olgu selleks „osta ja hoia“ strateegia, turgude languse ajal täiendavate investeeringute tegemine või kahjumi piiramine. Nii saab noor inimene oma elu jooksul kasu lõigata mitme majandustsükli jooksul,“ lisas Martin Sillasoo.

SEB noorteuuring korraldati 18- kuni 25-aastaste noorte seas 2019. aasta kevadel ja sellesse kaasati 604 noort inimest. Küsitlus korraldati veebikeskkonnas ning toimus paralleelselt ka Lätis ja Leedus.

Alates 2. juulist hakkas SEBs tööle #YouthLAB, ehk start-up töökultuuri alusel korraldatud noorte suvepraktika, mille eesmärgiks on tuleviku pangateenuste väljatöötamine.  #YouthLAB kestab 6 nädalat ja kaasab kõiki SEBs tööl olevaid 38 praktikanti. #YouthLAB’i  jooksul läbivad noored äriidee kujundamise, teenuse disaini, turunduse, finantsplaneerimise, kliendiuuringu ja toote/teenuse arendamise faasi jõudes augusti keskpaigaks täisväärtusliku teenuse presentatsioonini. Kogu protsessi kajastab noorte videoblogi, samuti aga klassikaline blogi suvistest tegemistest.


Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB
telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.