Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 13. juuni 2019 10:00

SEB: Leedu alustavad ettevõtted eksporditurgudel kõige aktiivsemad

SEB Baltic Business Outlook uuring võrdles Eesti, Läti ja Leedu alustavaid ettevõtteid, mis on tegutsenud kolm aastat ja vähem. Uuringust selgus, et uutele eksportturgudele vaatavad kõige aktiivsemalt just Leedu ettevõtjad ning Lätlased panustavad esialgu pigem siseturule.

SEB BBO uuringu põhjal keskenduvad uutele eksportturgudele laienemisele kõige agaramalt leedukad, kelle ettevõtetest tervelt 27 protsenti otsivad aktiivselt laienemisvõimalusi. Eesti ja Läti alustavad ettevõtted on ekspordi suunal märkimisväärselt passiivsemad – vastavalt 16 ja 12 protsenti Eesti ja Läti ettevõtetest keskenduvad tänavu uutele ekspordivõimalustele. SEB juhatuse liikme Ainar Leppäneni sõnul tasub ekspordiloiduse põhjust otsida eeskätt tugevast majandusest Baltikumi regioonis. „Tugev eratarbimise kasv Baltikumi majanduses teeb siseturu noortele ettevõtetele atraktiivseks. Samas on tegu lihtsama vastupanu teega, sest pikas perspektiivis piirab siseturule keskendumine nende ettevõtete kasvupotentsiaali,“ selgitas Leppänen.

Eesti ettevõtjate seas on populaarseimad eksporditurud eeskätt Baltikum ning Põhjamaad samas kui Läti ja Leedu ettevõtjad vaatavad aktiivselt ka USA, UK ja Saksamaa poole.

Võrreldes möödunud aastaga on Eesti ja Leedu alustavad ettevõtted uute inimeste palkamisel ettevaatlikumad. Nagu SEB BBO uuring näitas, siis võib Eestis olla põhjuseks tööjõukulude kasv ning vabade töötajate nappus tööjõuturul, Leedus takistab uute inimeste leidmist viimaste aastate väljaränne, mistõttu on seal keeruline leida noort kvalifitseeritud tööjõudu. Samas Läti ettevõtted kalduvad sarnaselt varasemasele olema pigem avatud uutele töötajatele. „Välistööjõu osakaalu osas on Baltikumi ettevõtted üsna sarnased ning välismaalt palgatud töötajate osakaal ettevõtetes jääb 6-7 protsendi vahele. Samas arvestades kasvavat elatustaset ja tööjõupuudust on välistööjõu palkamine Baltikumi ettevõtetele tulevikus ilmselt möödapääsmatu,“ leiab Leppänen.

Mis puudutab investeeringuid innovatsiooni siis on Baltikumi ettevõtted pigem konservatiivsed ning 40-44 protsenti ettevõtetest ei plaani käesoleval aastal mingeid innovatsioonitegevusi. Laias laastus on see osahulk jäänud möödunud aastaga samaks, vaid Lätis on märgata kerget tõusu. „Passiivsus innovatsiooni suhtes on kahtlemata murettekitav. Uuendusmeelsete ettevõtete nappus võrreldes muude Euroopa riikidega on märgatav ning sellel on negatiivne mõju regiooni konkurentsivõimele,“ nentis Leppänen.

Tänavuse müügitulu kasvu osas on kõige optimistlikumad Leedu ettevõtted, millest üle kolmandiku ennustab 15 protsendi künnist ületavat kasvu. Eesti ettevõtetest ennustab märkimisväärset kasvu ligikaudu veerand ning Lätis kõigest 21 protsenti ettevõtetest.

Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB
telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.