Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 6. juuni 2019 13:55

Rekordkõrge tööhõive pärsib alustavate ettevõtete kasvu

SEB Baltic Business Outlook uuring näitab, et Eesti alustavad ettevõtted on tuleviku kasvu osas küll pigem optimistlikud, aga kasvufaasis ettevõtete kohta võiks ambitsioon olla märkimisväärselt suurem. Uuringu põhjal saab järeldada, et muuhulgas võivad alustavate ettevõtete kasvupotentsiaali pärssida Eesti üha kasvavad tööjõukulud ja vaba ressursi nappus tööjõuturul.

SEB uuringu põhjal võib väita, et Eesti alustavad ettevõtted on pigem positiivselt häälestatud, sest veerand küsitletutest ootab märkimisväärset käibekasvu ning ligikaudu kolmandik ennustab käibekasvu kuni 15 protsendi ulatuses. Samas 36 protsenti küsitlusele vastanud ettevõtetest arvab, et nende müügitulu jääb möödunud aastaga samale tasemel ning 4 protsenti kardab, et nende müügid hoopis kahanevad. „Alustavate ettevõtete puhul peaks kiire kasv olema üks põhieesmärke, kuid selge on, et iga äriidee ei ole edukas. Selles olukorras pole halb, kui suudetakse jääda realistlikuks,“ selgitas SEB jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Uuring näitab, et ka uute töötajate palkamisel on meie alustavad ettevõtted pigem konservatiivsed ning inimesi kavatseb juurde otsida vaid veerand ettevõtetest samas kui 74 protsenti ettevõtetest kavatseb personali arvu samaks jätta. „Kuna küsitlesime alla 3 aasta vanuseid ettevõtteid siis näitab see tulemus, et meie alustavad ettevõtted on üsna ettevaatlikud meeskonna laiendamisel. Siin on ilmselt oma roll nii tööjõupuudusel kui ka kasvavatel tööjõukuludel, mistõttu ettevõtted soovivad küll kasvada, kuid teha seda pigem digitaliseerimise ja automatiseerimise abil, mitte suurendades töötajate arvu,“ leiab Leppänen.

Uuring näitas veel, et 7 protsenti alustavatest ettevõtetest kasutab võõrtööjõudu, kuid samas pole kahtlustki, et ettevõtetel on plaanis ka järgmistel aastatel otsida välismaalt lisatööjõudu kuna tööhõive on Eestis jätkuvalt rekordkõrge.

Uuring tõi välja ka pigem negatiivse fakti, et 40 protsenti meie alustavatest ettevõtetest ei plaani käesoleval aastal ühtki uuendust – võrreldes aastataguse uuringuga on see number pisut kasvanud. Digiteerimise kasu oma äritegevusele tunnistab vaid 53 protsenti ettevõtetest samas kui pea viiendik ei näe selles mingisugust kasu ning 28 protsenti pole selles küsimuses veel otsust teinud.

Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB
telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.