Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 20. mai 2019 14:55

Majandus – ega palgakasv ei pidurda eestlaste aktiivset väikelaenamist

SEB Eestis, Lätis ja Leedus korraldatud väikelaenu- ja krediitkaardi uuring näitas, et eestlased on endiselt aktiivsed laenajad ning 60% inimestest on kasutanud väikest laenu vähemalt korra elus. Väikelaenu kasutajatest on 70% laenanud ühe kuni kolm korda ja 23% - üle kolme korra oma elu jooksul. Keskmise Eesti laenaja on eesti rahvusest ja Harjumaal elav naine kuusissetulekuga u 1 000 eurot. Peamiselt võetakse laenu auto ostuks ja parandamiseks, kodumasinate ostuks ning kodu renoveerimiseks ja remondiks.

„SEB viimaste aastate uuringud on näidanud, et vaatamata majanduse- ja palgakasvule kasutavad Eesti elanikud oma eesmärkide saavutamiseks ja suuremate ostude tegemiseks endiselt sageli väikelaene. Panga seisukohast on see tulemus üllatav, kuna paralleelselt laenamisega näeme ka inimeste säästude kasvu. Eeldame, et endiselt aktiivsest väikelaenude kasutamisest on tänaseks saanud vahend vajalike ostude tegemiseks, mis võimaldab paralleelselt ka oma säästud alles hoida, sest pangale makstakse tagasi igal juhul,“ kommenteerib erakliendi segmendijuht Triin Raudsepp.

Kuigi üldine laenamisaktiivsus ei ole Eesti elanike seas viimastel aastatel muutunud, on mõneti muutunud laenupõhjused. Kui veel 5–10 aastat tagasi laenasid inimesed aktiivselt puhkusereiside, tähtpäevade tähistamiseks ning ilu- ja raviteenuste tarbeks, siis tänaseks moodustavad sellistel põhjustel laenavad inimesed vaid  3–5% laenajate koguhulgast.

Laenamiseks eelistatakse endiselt pankasid (86% juhtumitest) ja ostukohti, kus tehakse suuremaid oste (27%). Umbes 10% laenajatest on kasutanud kiirlaenuettevõtteid ning üllataval kombel on 20% aktiivsetest laenajatest laenanud sõprade ja tuttavate käest. Ligi 40% vastanutest on kinnitanud, et ka uuringu hetkel on neid olemas krediidiasutuse ees väikelaenukohustus summas kuni 5000 Eurot.

„Mõeldes väikelaenu peale, soovitame oma klientidel juhinduda lihtsast reeglist: laenust sooritatud ost peaks teenima inimese huve või viima tema elu muudmoodi edasi pikema aja jooksul, kui kestab laenu tagasimaksmine,“ annab aktiivsetele laenajatele soovituse Triin Raudsepp.

SEB väikelaenu- ja krediitkaardi uuring korraldati SEB Eestis, Lätis ja Leedus koostöös Norstat’iga mais 2019. Uuringust võttis osa rohkem kui 3000 inimest, nende seas 1008 eestimaalast.

 

Lisainfo:

Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank

telefon +372 665 5340
GSM +372 5124 808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.