Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 22. aprill 2019 16:30

Ida-Virumaa VKE-d Lääne-Virumaa naabritest optimistlikumad ja ambitsioonikamad

Eesti väikese- ja keskmise suurusega ettevõtteid (VKE) vaatlev SEB Baltic Business Outlook (BBO) uuring näitas, et Ida-Virumaa VKE-d on Lääne-Virumaa omadest märkimisväärselt optimistlikumad käesoleva aasta majandustulemuste osas. Selleks on ka põhjust, sest uuringu kohaselt kavatseb pea kolmandik Ida-Viru VKE-dest oma eksporti kasvatada.

Kui Eestis ennustab 2019 aastaks 15% ületavat käibekasvu ligikaudu 13 protsenti VKE-dest, siis Ida-Virumaal ennustab käibekasvu tervelt viiendik ettevõtetest. Eriti tugev on kontrast Lääne-Virumaaga, kus kõigest 7% ettevõtetest julgevad käibekasvu ennustada.

„Ida-Viru ettevõtete ambitsioon on silmatorkav ka ekspordivaldkonnas. Kui keskmiselt 73 protsenti Eesti ettevõtetest plaanib keskenduda kohalikule turule ning vaid 11% kavatseb otsida uusi eksporditurge, siis 32 protsenti Ida-Virumaa VKE-dest on võtnud eesmärgiks sellel aastal kas laiendada oma tegevust olemasolevatel eksporditurgudel või koguni siseneda uutele. Lääne-Virumaa VKE-de ekspordivalmidus on seevastu oluliselt madalam ning kõigest 12% keskenduvad tänavu ekspordile,“ kommenteeris uuringu tulemusi SEB jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Ida-Virumaa ettevõtete investeerimisplaanid pole aastate jooksul oluliselt kõikunud – ka käesoleval aastal plaanib 50 tuhande euro piiri ületavaid investeeringuid 11 protsenti sealsetest VKE-dest. Lääne-Virumaa ettevõtjad on seevastu suuremate investeeringute osas ettevaatlikud ning vaid 5% plaanib praegu suuremaid investeeringuid. See peegeldub ka innovatsioonivalmiduses, kus Lääne-Virumaa ettevõtted on Eesti lõikes viimasel kohal samas kui Ida-Virumaa näitaja on taaskord Eesti keskmise lähistel.

Nii Ida- kui Lääne-Virumaa ettevõtjad on seevastu agarad kasutama internetti oma toodete ja teenuste müümiseks. Juba täna kasutavad e-kanaleid 42% sealsetest ettevõtetest, mida on üle kahe korra rohkem kui näiteks Põlva-, Võru ja Valgamaal, kus vastav näitaja on kõigest 19%. 21% Ida-Viru ning 22% Lääne-Viru VKE-dest plaanivad tulevikus hakata oma tooteid internetis müüma.

SEB viis möödunud aasta lõpul Baltikumis läbi VKE-de uuringu „Ettevõtlusbaromeeter 2019“, mille raames kaardistati ettevõtete ootusi järgmiseks äriaastaks. Uuringust võttis osa 2169 väikest ja keskmist ettevõtet. Ida- ja Lääne-Virumaalt osales uuringus 176 ettevõtet.

 

Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB

telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.