Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 8. aprill 2019 14:20

SEB: optimistlikud Tartumaa VKE-d oma ekspordiambitsioonidega Eestis esirinnas

SEB Baltic Business Outlook (BBO) uuring näitas, et kui 13 protsenti eesti väike ja keskmise suurusega ettevõtetest (VKE-dest) ootavad 2019 aastaks suuremat käibekasvu kui 15 protsenti, siis Tartumaa ettevõtted on keskmisest optimistlikumad ning 16 protsenti sealsetest ettevõtetest prognoosivad selleks aastaks 15% piiri ületavat käibekasvu. Ühtlasi on Tartumaa VKE-del selge siht kinnitada kanda eksporditurgudel.

SEB BBO uuringus paluti ettevõtjatel hinnata ka tegureid, mis mõjutavad käesoleval aastal kõige enam nende käibekasvu. Uuring näitas, et kõige enam pidurdavad käibekasvu kõrge maksukoormus, koormav seadusandlus ning liigne bürokraatia. Vastupidiselt üldlevinud arusaamale tööjõupuudusest näitas uuring, et VKE-de jaoks on see probleemide seas alles viiendal kohal, toodete-teenuste arendamine ja töötajate ebapiisavad oskused on sealjuures alles üheksandal kohal.

„Ekspordi osas on Tartumaa VKE-de ambitsioonid kõvasti üle Eesti keskmise. Kui SEB uuringu kohaselt plaanib vaid iga kümnes Eesti ettevõte siseneda uutele turgudele või laiendada oma tegevust olemasolevatel eksporditurgudel, siis Tartumaal plaanib seda teha koguni neljandik VKE-dest. Ka investeeringute osas pole Tartumaa VKE-de plaanid kuigivõrd muutunud ning üle 50 tuhande euro suuruseid investeeringuid plaanib 12% ettevõtetest, mis siiski ületab Eesti keskmist (11%). Kõige agaramad investeerijad Tartumaal on põllumajandussektoris,“ kommenteeris SEB jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Võrreldes 2018. aasta 24 protsendiga plaanib oma töötajate arvu tänavu kasvatada ligi 20 protsenti Tartumaa VKE-dest. Enamik ettevõtetest, kes uusi töötajaid otsivad tegutsevad ehitus-, põllumajandus-, ning transpordi- ja logistikasektoris.

2018. aastal oli Balti riikide majanduskasv Euroopa kiireimate seas ning palkade ja sisenõudluse kasv on märgatavalt tõstnud Eesti, Läti ja Leedu VKE-de kindlustunnet käimasolevaks majandusaastaks.

Baltikumi optimistlikuimad on Eesti VKE-d, kellest tänavu ootab käibekasvu 92%, mis on viimase viie aasta kõrgeim näitaja. Lätis on vastav osakaal 89% ja Leedu 87%, niisiis sõltuvalt riigist on käibelangust kartvate VKE-de osakaal vähenenud 10% protsendi juurde.


SEB Grupp korraldas seitsmendat aastat järjest uuringu „Baltimaade majandusbaromeeter“ (Baltic Business Outlook), kus kaardistati Balti väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ootusi alanud majandusaastaks. Eelmise aasta detsembris toimunud küsitlusele vastas Baltimaades ligi 4500 VKE-d. Tartumaalt osales uuringus 244 ettevõtet.


Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB
telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.