Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

TURGUDE ÜLEVAATED - 18. märts 2019 16:35

SEB Varahalduse kuukommentaar veebruar 2019

SEB Eastern Europe Small and Mid Cap Fund

Marko Daljajev

  • Fond kasvas veebruaris 1,9%
  • Suure kapitaliseeritusega ettevõtete indeks langes 1,5% ja väikese kapitaliseeritusega ettevõtete indeks tõusis 4,4%
  • Peamine panustaja oli finantssektor, kuid tervishoid näitas halvemaid tulemusi

Turg

Piirkondlike turgude olukord rahunes veebruaris pärast väga tugevat 2019. aasta algust. Suure kapitaliseeritusega ettevõtete indeks MSCI EM Europe 10/40 langes 1,5% ja väikese kapitaliseeritusega ettevõtete indeks MSCI EM Small Cap tõusis eurodes 4,4%.

Venemaa oli suhteliste kaotajate hulgas –indeks RTS langes eurodes 1,6%, kuigi nafta hind tõusis 6,7%, kuna sanktsioonid muutusid jälle aktuaalseks.

Poola näitas suhtelist mahajäämust: indeks WIG langes 0,8% (eurodes 1,7%). Suure kapitalisatsiooniga ettevõtted näitasid halvemaid tulemusi (WIG20 langes 2%), kuid väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks WIG80 tõusis 5%.

2019. aasta tulude konsensusootuse vähendamine (7,1%-lt jaanuaris –1,3%-ni) mõjutas Türgi olukorda. Indeks BIST100 tõusis liirides 0.4%, kuid langes eurodes 1,7%.

Piirkondlike suuremate turgude hulgas paistsid silma Ateena (+11,5%) ja Rumeenia (+10,4%) tänu sellele, et Rumeenia pehmendas oma suhtumist pangamaksu suhtes.

Fondi ülevaade

Fondi tulemus oli suure turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist 340 baaspunkti võrra parem, kuid jäi väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist alla 250 baaspunkti võrra. Aasta algusega võrreldes on fond 3,1% võrra ees suure turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist, kuid 1,4% võrra maas väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist.

Fondi positsioonid Kasahstanis olid veebruaris suurimad panustajad: ettevõtte Steppe Cement aktsiahinnad tõusid üle 50%, kui selle tegevjuht teatas suuremahulisest aktsiate ostmisest. Halyk Bank näitas häid tulemusi ja kasvas, kui globaalne maakler tõi panga välja ostusoovitusena. Kõige nõrgemaid tulemusi näitasid Qiwi ja Sberbank. Investorid reageerisid negatiivselt Qiwi vihjele investeeringu suurendamise kohta oma tütarettevõttesse RocketBank ja Sberbanki äri kahjumliku osa müük Denizbankist lükati edasi.

Edasine strateegia

2019. aastal jätkame alt-üles aktsiate valimise strateegiaga. Eelmise aasta kogemus näitas, et oluline ebatõhusus piirkondlikes väiksemates aktsiates toob jätkuvalt korralikku tulu. Sellest tulenevalt peame seda ruumi jätkuvalt atraktiivseks.

 

Russia Fund

Pavel Lupandin

Turuülevaade

Arenevate turgude jaoks oli veebruar neutraalne (+0,1%). Arenenud turud kasvasid aga 2,8%. USA ei kehtestanud 1. märtsil Hiinale tariife, mis aitas globaalseid turge ja lükkas võimaliku kaubandussõda edasi. JPM-i globaalsele prognooside indeksile tuginedes jäi majanduslik hoog nõrgaks. Tarbekaupade hinnad aga tõusid: Brent on aasta algusega võrreldes tõusnud 24%, rauamaak 15% ja vask 5%.

Fondi ülevaade

Fondi tulemus veebruarist praeguseni oli positiivne: absoluutväärtuses 10,9% eurodes ja indeksist 0,3% võrra ees. Tegime aruandeperioodil positsioneerimises mõned väiksemad muudatused: suurendasime kuu alguses oma positsiooni ettevõtetes Rusal ja Ferrexpo (atraktiivsed tasemed) ning vähendasime oma positsiooni ettevõttes Alrosa. Kolm esimest panustajat olid HSBK, MTS ja Magnit. Kolm suurimat kahjutoojat olid Qiwi, NLMK ja Polymetal.

Edasine strateegia

Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja jätkame atraktiivsete investeerimisvõimaluste otsimist meie mandaadi raames. Keskendume jätkuvalt suhtelisele väärtusele ja usume, et seda saab kõige paremini leida sektorite seest.

 

SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND

Alo Kullamaa

  • Rumeenia tugev tagasitulek
  • Meie peamised turud näitavad erinevaid tulemusi
  • Fond suurendas oma edumaad võrdlusindeksi ees

Turuülevaade

Meie turgude tulemuslikkus oli kirju (peamiselt sisepoliitika tõttu).

Rumeenia näitas pärast kahjumlikku jaanuari sel kuul parimaid tulemusi, kasvades kohalikus valuutas 10,4%. Valitsus pehmendas oma suhtumist kavandatud maksude suurendamisse ning parandas suhtlust eratööstuse sektori ja keskpangaga, kuid poliitilist müra on endiselt palju.

Tšehhi oli ka sel kuul suhteliselt tugev, kasvades 2,7%.

Poola suure kapitaliseeritusega ettevõtete indeks langes 2%, keskmise kapitaliseeritusega ettevõtete indeks tõusis 1,4% ja väikese kapitaliseeritusega ettevõtete indeks kasvas 5%. Riigi makromajandus on endiselt tugev: SKP kasvas 2018. aasta 4. kvartalis eelmise aastaga võrreldes 4,9% ja valitsus teatas uutest sotsiaalkulutuste meetmetest enne sügisesi parlamendivalimisi.
Ungari langes kohalikus valuutas 1,3% ja Türgi tõusis 0,4%.

Enamik sektoreid jäid sel kuul kahjumisse; vaid materjalid ja tarbekaup teenisid väikese kasumi.

Piirkondlikud valuutad näitasid samuti euroga võrreldes erinevaid tulemusi. Tšehhi kroon tugevnes 0,5%, samas kui Türgi liir nõrgenes 2,6%, Poola zlott 1% ja Rumeenia leu 0,2%. Ungari forint oli neutraalne.

Fondi ülevaade

Veebruar oli järjekordne hea kuu: fondi oli 1,5% võrra võrdlusindeksist ees.

Aktsiate valimine finants- ja energiasektorites mängis suhtelises tulemuslikkuses olulist rolli.

Suurimad panustajad fondi suhtelisse tulusse olid BRD, Erste Bank ja PZU (underweight). Suurimat kahju põhjustasid OTP, Banca Transilvania ja KGHM (kõikides underweight).

Tegime aruandeperioodil palju muudatusi. Finantssektoris vähendasime oma positsiooni ettevõttes Erste ning suurendasime oma positsiooni Poola ettevõtetes PKO ja PZU. Lisaks ostsime aktsiaid Sloveenia ettevõtetes Nova Ljubljanska Banka ja Raiffesen ning osalesime Santander Bank Polska aktsiate paigutamises.

Materjalisektoris vähendasime oma positsiooni Türgi terasetootja ettevõttes Eregli ja taastasime oma positsiooni Türgi kullatootja ettevõttes KOZAL. Energiasektoris väljusime ettevõttest Tupras (kasutades hinna tugevust) ja suurendasime oma positsiooni ettevõttes PGNiG.

Edasine strateegia

Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele – peamiselt sektorite seest. Sektorite ja riikide jaotumine jääb meie protsessi kõrval teiseseks ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.

 

Käesolevat kommentaari ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena ega soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. Lugeja kinnitab, et ei tee investeerimisotsuseid pelgalt selles dokumendis sisalduvale teabele tuginedes.
Siin avaldatu põhineb paljuski teabel, mis on hangitud heas usus osapooltelt, keda AS SEB Varahaldus peab usaldusväärseks. Kuigi AS SEB Varahaldus on omalt poolt teinud kõik mõistlikult võimaliku, et nimetatud teave oleks täpne, täielik, asjakohane ning õige, ei saa AS SEB Varahaldus garanteerida dokumendis sisalduva teabe õigsust ega vastuta ühelgi moel puuduliku teabe kasutamisest tekkivate mistahes võimalike tagajärgede eest.
Enne investeerimisotsuse tegemist on soovitatav hoolikalt tutvuda investeerimisobjekti kohta avalikustatud dokumentide ja teabega (nt investeerimisfondi puhul fondi prospekti, tingimuste, aasta- ja poolaastaaruannetega). Maksustamise, investeerimisriskide ja muude investeerimisega seotud oluliste asjaolude kohta on soovitatav küsida põhjalikumat selgitust professionaalsetelt maksu- ja investeerimisnõustajatelt. Välisriigi isikul tuleks teada oma asukohariigis väärtpaberitehingute kohta kehtestatud nõudeid, sealhulgas valuutavahetuseeskirju ja maksustamisega seotud asjaolusid. Arvestama peab ka sellega, et ühes riigis investorite kaitseks võetud meetmed või rakendatavad soodustused ei pruugi laieneda teises riigis kaubeldava või seal registreeritud instrumendiga tehtavatele tehingutele.
AS-i SEB Varahaldus valitsetavate investeerimisfondide tingimused, avaliku pakkumise prospektid ja muu oluline teave on kättesaadav AS-i SEB Varahaldus fondide lehel.
AS SEB Pank soovitab oma klientidel tutvuda ka teabega AS-i SEB Varahaldus poolt AS-ile SEB Pank makstavate tasude kohta ning muude investeerimistoodetega seotud oluliste asjaoludega AS-i SEB Pank investorkaitse lehel.

 

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.