Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

TURGUDE ÜLEVAATED - 25. jaanuar 2019 17:40

SEB Varahalduse kuukommentaar detsember 2018

SEB Eastern Europe Small and Mid Cap Fund

Marko Daljajev, fondijuht

Oluline:

  • Aastal 2018 oli fond 10,3% võrra ees väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist ja 8,1% võrra maas suure turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist.
  • Absoluutarvudes oli see raske aasta: fond langes 14,8% võrra ning piirkondlikud väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtted olid maas 25,1% ja suure turukapitalisatsiooniga ettevõtted 6,7% võrra.
  •  Suure turukapitalisatsiooniga energiaettevõtted näitasid parimaid tulemusi.

Turg

Globaalne olukord mõjutas ka piirkondlikke turge. Ükski suurimatest piirkondlikest ääremaa ja arenevatest turgudest ei näidanud aasta lõpus positiivseid tulemusi. Väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtted näitasid eriti halbu tulemusi. Indeks MSCI EM Europe 10/40 Index Net Total Return (MN40MUE) langes eurodes 6,7% ja väiksemate aktsiate indeks MSCI EM Europe Small Cap Net Return (MSLUEEUN) langes eurodes 25,1%.

Venemaa RTS-indeks langes eurodes 3%, mis on üsna tähelepanuväärne, arvestades, et nafta hind langes aastaga 19,5%. Selline võrdlus ei näita siiski kogu tõde, kuna nafta keskmine hind oli 2018. aastal ligi 30% kõrgem kui 2017. aastal. Seega läks Venemaal keskmiselt suhteliselt hästi – vaatamata pidevatele juttudele sanktsioonidest ja hirmule, et geopoliitilised pinged suurenevad. Sektorite tulemused olid siiski väga erinevad: RTS-i nafta ja gaasi indeks tõusis eurodes 36%, kommunaalteenuste indeks langes 17% ning tarbija- ja jaemüügi indeks langes 12%. Lisaks oli vahe väikese (MSCI Russia SC indeks langes 2018. aastal 24,2% võrra, eurodes) ja suure turukapitalisatsiooniga ettevõtete (MSCI Russia kasvas 2018. aastal 4,2% võrra,  eurodes) tulemuste vahel märkimisväärne.

Poolas olid tulemused sarnased Venemaaga. Suure turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeks (mis mängib olulisemat rolli sektorites, mis saavad kasu tugevast tarbijanõudlusest ja tööturust) oli suhteliselt parem väikese ja keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksitest, mis sõltuvad ekspordist ja on seetõttu mõjutatud hinnainflatsioonist. Kõikide turukapitalisatsioonidega ettevõtete indeks WIG langes 12,2% võrra, suure turukapitalisatsiooniga ettevõtete WIG20 indeks langes 8,3% võrra, keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtete WIG40 indeks langes 19,2% ja väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtete WIG80 indeks langes eurodes 26,5%.

Türgi oli piirkonna nõrgim suur turg sealse rahapoliitika tõttu. Lisaks mängis rolli ebakindlus Föderaalreservi poliitika rangemaks muutmise suhtes, mis viis Istanbul 100 indeksi 21-protsendilise languseni kohalikus valuutas ja 41-protsendilise languseni eurodes.

Fondi ülevaade

Fond oli 10,3% võrra ees väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist ja 8,1% võrra maas suure turukapitalisatsiooniga ettevõtete indeksist. Olime fondide prospekti tõttu 23. novembrini 2018 vähemalt 50% ulatuses avatud väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtete suhtes, mis mõjutas paratamatult portfelli tootlust. Praegune laiem volitus väikese ja keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtete suhtes annab meile suurema paindlikkuse hallata portfelli erinevates turutingimustes ja paigutada see meie seisukohtade põhiselt.

Meie peamine panustaja 2018. aastal oli Venemaa suure turukapitalisatsiooniga naftaettevõte Rosneft, mis võitis tugevamast naftaturust. Vaatamata Türgi makromajanduse üldisele nõrkusele võitsime ka riigi kullaettevõtte Koza Gold tugevusest. Hiljutine Sloveenia panga Novo Ljubljanska Banka lihtaktsiate avalik esmaemissioon aitas samuti 2018. aastal kõvasti meie tulemusele kaasa. Negatiivselt mõjutasid meid enim Poola skandaalne inkassofirma GetBack, Venemaa kingade jaemüüja Obuv Rossii ja erakapitali grupp Sistema.

23. novembril 2018 muutus fondi SEB Eastern Europe Small Cap Fund nimi: selleks sai Eastern Europe Small and Mid Cap Fund. 2014. aasta algusest kuni 23. novembrini 2018 oli fondi tootlus 54%. Indeks MSCI Eastern Europe Small Cap kumulatiivne tootlus oli 2% ja indeksi MSCI EM Europe tootlus oli –1%. See tähendab, et fond näitas parimaid tulemusi Morningstar UK arenevate Euroopa fondide grupis.

Edasine strateegia

2019. aastal jätkame alt-üles aktsiate valimise strateegiaga. 2018. aastal nägime jätkuvalt korralikku tulu toovate piirkondlike väiksemate aktsiate olulist ebatõhusust. Seega usume, et ruumi tuleb atraktiivselt hinnata.

 

SEB Russia Fund

Pavel Lupandin, fondijuht

Turuülevaade

Detsember oli väga ebastabiilne kuu. Venemaa RTS-i dollariindeks langes eelmise kuuga võrreldes 5,4%. Nafta hind langes järsult (35%), kuna turud ei suutnud olukorda maha rahustada hoolimata sellest, et OPEC vähendas oma kohustusi. Lisaks nõrgenes rubla aasta lõpus, sest odavam nafta hakkas lõpuks valuutat mõjutama.

Fondi ülevaade

Fond oli 2018. aastal indeksist madalam, kuid ületas seda absoluutarvudes eurodes. Ebatõhusus oli Tatnefti underweight'i tõttu, mida me peame kulukaks; nii Obuv Rossii kui ka Sistema (väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtted) kannatasid halva likviidsuse ja kohaliku majanduse riski tõttu. Sistema puhul mängis rolli ka ettevõttes toimunu. Suhteliselt positiivne tulemus underweight'ist ettevõtetes Magnit, MTS ja Rushyhdro ei olnud piisav ebatõhususe kompenseerimiseks. Usume, et praegu on kõige raskem majanduskasvu väljavaadete ja nafta nõudluse tasakaalustamine. Samuti on keeruline USA põlevkivitootjate varude olukord nende üha muutuva kulukõvera tõttu ning sanktsioonide mõju Venemaale, selle valuutale ja riskipreemiale. Tundub, et turgu on mõjutanud paljud Venemaa turuga seotud riskid. Venemaa jääb praeguses keskkonnas üsna paindlikuks ja me peame seda ajalooliselt odavaks. Samas on investorite väljavaated globaalsele kasvule endiselt tugev tegur, mida on raske ennustada. Sanktsioonid on Venemaal jätkuvalt aktuaalsed; usume, et meedia räägib neist 2019. aasta esimesel poolel palju. Fond teenis novembris ja detsembris kasumit ning suurendasime fondi positsiooni Surgutneftegazi eelistatud aktsiate suhtes. Selle ülevaate kirjutamise ajal kaubeldakse nende aktsiatega konsensusprognoosi järgi 20% dividenditootlusega – Surgutneftegaz on meie kõige aktiivsem positsioon. Lisaks läks hästi mitmel Venemaa rahandusesektori (Sberbank, atraktiivne hindamine ja dividenditootlus) ja energiasektori (Lukoil, atraktiivne intresskasum ja ulatuslik tagasiost + Gazprom, tootluse väljavaadete paranemine) esindajal. Otsime jätkuvalt huvitavaid investeerimisvõimalusi.

Edasine strateegia

Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja jätkame atraktiivsete investeerimisvõimaluste otsimist meie mandaadi raames. Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele ning usume endiselt, et seda saab kõige paremini leida sektorite seest.  

 

SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND

Alo Kullamaa, fondjuht

Poola ja Ungari on veidi nõrgemad
Rumeenia langes kõvasti Fondi tulemus oli võrdlusindeksist parem nii detsembris kui ka 2018. aastal kokku

Turuülevaade

Nõrgemad maailmaturud koos kodumaiste poliitiliste riskidega ja aeglane kauplemistegevus mõjutasid detsembris meie turge.

Poolas edestasid suure keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtted taas tootmisnäitajaid (–0,6%) ning keskmise ja väikese kapitalisatsiooniga ettevõtted langesid vastavalt 0,9% ja 3,4%.

Tüüpiliselt kaitsev Tšehhi langes 7,7%, kuna Erste pank langes ligi 20%.

Ungari langes 2,4%.

Rumeenia langes 14,8%, kuna valitsused šokeerisid turge maksude tõstmise plaaniga paljudes olulistes sektorites (näiteks pangad ja energia) ning suurte muudatuste planeerimisega pensionisüsteemis eelarvepuudujäägi täitmiseks. Valitsus mattis peagi mõtte algsest karmist versioonist maha, kuid lõplikku selgitust ei pakutud.

Türgi indeks langes liirides 4,3%, kuna turg keskendus valitsuse meetmetele pehme maandumise korraldamiseks ja arengule Süürias.

Enamik sektoreid kukkusid, kusjuures tööstusaktsiad (–12,4%) näitasid kõige halvemaid tulemusi. Sideteenused tõusid 4,6% ja ka tervishoiuteenused tõusid.

Piirkondlikud valuutad näitasid euroga võrreldes erinevaid tulemusi: Tšehhi kroon tugevnes 1% ja forint 0,8%, samas kui Türgi liir nõrgenes 2,8% ja zlott oli neutraalne.

Fondi ülevaade

Meie turgude üldise nõrkuse tõttu oli fondi absoluutne tulemus veidi negatiivne, kuid kuu lõppedes oli see 0,2% võrra võrdlusindeksist ees. Fond lõpetas selle väga keerulise aasta 0,9% võrra võrdlusindeksist ees (enne tasusid). Aktsiate valimine finants- ja sideteenuste sektorites mängis suhtelises tulemuslikkuses detsembris olulist rolli. Energia- ja tööstussektor näitasid aga halvemaid tulemusi.

Suurimad panustajad fondi suhtelisse tulusse olid Nova Ljubljanska Banka, Play ja Banca Transilvania (underweight). Suurimat kahju põhjustasid BRD, Anadolu Grubu Holding ja Yapi Kredi Bankasi.

Tegime portfellis palju muutusi. Finantssektoris vähendasime Sabanci ja Nova Ljubljanska Banka positsiooni, kuid suurendasime positsiooni ettevõtetes Erste ja Raiffeisen (kasutades ära odavaid hindasid). Kommunikatsiooniteenuste sektoris väljusime ettevõtetest Turk Telecom ja Play (kasutades ära head hinda). Kommunaalteenustes väljusime ettevõttest Enerjisa. Tarbekaupades ostsime ettevõtete Tofas ja Valamar Riviera aktsiaid.

Edasine strateegia

Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele – peamiselt sektorite seest. Sektorite ja riikide jaotumine jääb meie protsessi kõrval teiseseks ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.

 

Käesolevat kommentaari ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena ega soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. Lugeja kinnitab, et ei tee investeerimisotsuseid pelgalt selles dokumendis sisalduvale teabele tuginedes. Siin avaldatu põhineb paljuski teabel, mis on hangitud heas usus osapooltelt, keda AS SEB Varahaldus peab usaldusväärseks. Kuigi AS SEB Varahaldus on omalt poolt teinud kõik mõistlikult võimaliku, et nimetatud teave oleks täpne, täielik, asjakohane ning õige, ei saa AS SEB Varahaldus garanteerida dokumendis sisalduva teabe õigsust ega vastuta ühelgi moel puuduliku teabe kasutamisest tekkivate mistahes võimalike tagajärgede eest. Enne investeerimisotsuse tegemist on soovitatav hoolikalt tutvuda investeerimisobjekti kohta avalikustatud dokumentide ja teabega (nt investeerimisfondi puhul fondi prospekti, tingimuste, aasta- ja poolaastaaruannetega). Maksustamise, investeerimisriskide ja muude investeerimisega seotud oluliste asjaolude kohta on soovitatav küsida põhjalikumat selgitust professionaalsetelt maksu- ja investeerimisnõustajatelt. Välisriigi isikul tuleks teada oma asukohariigis väärtpaberitehingute kohta kehtestatud nõudeid, sealhulgas valuutavahetuseeskirju ja maksustamisega seotud asjaolusid. Arvestama peab ka sellega, et ühes riigis investorite kaitseks võetud meetmed või rakendatavad soodustused ei pruugi laieneda teises riigis kaubeldava või seal registreeritud instrumendiga tehtavatele tehingutele. AS-i SEB Varahaldus valitsetavate investeerimisfondide tingimused, avaliku pakkumise prospektid ja muu oluline teave on kättesaadav AS-i SEB Varahaldus veebilehel www.seb.ee/fondid. AS SEB Pank soovitab oma klientidel tutvuda ka teabega AS-i SEB Varahaldus poolt AS-ile SEB Pank makstavate tasude kohta ning muude investeerimistoodetega seotud oluliste asjaoludega AS-i SEB Pank veebilehel www.seb.ee/investorkaitse.

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.