Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

TURGUDE ÜLEVAATED - 15. oktoober 2018 16:30

SEB Varahalduse kuukommentaar september 2018

SEB Russia fund

Pavel Lupandin, fondijuht
September 2018

Turuülevaade

Septembris taastusid indeksis MSCI EMEA (mis tõusis kuuga 1,3%) Venemaa (+9,3%) ja Türgi (+20,4%). MSCI EM indeks aga langes 2% võrra. YTD MSCI EM langes 9,5% ja EMEA 14,8%, jäädes oluliselt maha indeksist MSCI World (langes 3,8%). Põhiturud taastusid tänu valuutaturule. Kaubandussõjad on jätkuvalt ajalehtede esikaantel, kuna USA kehtestab Hiina impordile täiendavad tariifid. Tarbekaupade olukord läks veelgi paremaks, kuna OPEC ütles, et ei kavatse pakkumist lähitulevikus suurendada, mistõttu paranes energiapakkujate olukord. Brenti nafta hind oli üle 80 USD, mis on osaliselt tingitud Iraanile kehtestatavatest sanktsioonidest. Venemaa olukord on suuresti hea tänu energiapõhisele indeksile – hoolimata sanktsiooniriskidest, mis on USA vahevalimiste eel endiselt õhus.

Fondi ülevaade

Fond mõjutas septembris indeksit negatiivselt indeksi nimede voogude tõttu. Teised nimed on jätkuvalt mahajääjad. See mõjutab ka meid. Sellele vaatamata läks fondil võrreldes teistega hästi. Näiteks hindas Morningstar seda 3 aasta kategoorias 5 tärniga (augusti andmete põhjal). Aasta algusega võrreldes langes indeks fondi tõttu kuu lõpus 1,9% võrra. Fond kasvas aasta algusega võrreldes eurodes 9,6%. Septembris kasvas fond 7,7% ja tagas suurema osa tootlusest.

Suurim kahju tulenes aktiivsest panusest tehnoloogia valdkonda, kus Qiwit mõjutasid täidesaatvad muudatused. Lisaks tõid kahju Halyk pank (aeglane taastumine) ja jaemüüja Lenta, mis langes sektori üldise nõrkuse tõttu. Kasu tõid jaemüüjate Magnit ja X5 underweight’id, kuna sektor on jätkuvalt surve all. Lisaks saime kasu tänu underweight’ile kullakaevandamise ettevõttes Polyus. Aruandeperioodil suurendasime osalust ettevõtetes Gazprom, Rosneft ja Sberbank. Nende investeeringute rahastamine oli osaliselt selle tulemus, et vähendasime oma overweight’i Surgutneftegazi eelisaktsiates, mis on olnud tugevad meie esialgse positsiooni võtmisest saati.

Edasine strateegia

Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele ning usume endiselt, et seda saab kõige paremini leida sektorite seest. Samuti jälgime hoolikalt sanktsioone.

SEB Eastern Europe EX-RUSSIA FUND

Alo Kullamaa, fondijuht
September 2018

Kesk-Euroopa turud olid suhteliselt loiud
Türgi aktsiad ja liir tõusid
Fond on võrdlusindeksist ees

Turuülevaade

Kahe võrdlusindeksi perekonna ümberklassifitseerimine suurendas Poolas kauplemismahtusid, kuid hinnamõju oli oodatust väiksem. Poola suure kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes 2,3%; keskmise kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes 1,5%; väikese kapitalisatsiooniga ettevõtete indeks langes 8,6%.
Tšehhi ja Rumeenia kasvasid kohalikus vääringus vastavalt 2,7% ja 1,7%; Ungari langes 0,2%.

Türgi lihtaktsiad tõusid 7,8% ja liir tõusis taas 7,5% võrra (võrreldes euroga), kuna turu olukord paranes mõnevõrra pärast keskpanga oodatust suuremat määratõusu (6,25%), millele järgnes valitsuse teadaanne usaldustäratava majandusplaani kohta. Samuti meeldis investoritele valitsuse näiv proaktiivne hoiak pankade aitamise suhtes likviidsuse, kapitali ja varade kvaliteedi küsimustes.

Sektori tulemused olid mitmekesised: tervishoiu, IT ja materjali valdkonnad kukkusid. Tööstusharud, esmatarbekaup, energia ja kinnisvara näitasid tugevaid tulemusi. Rahandusringkonnad, meie suurim sektor, jäid suhteliselt loiuks.

Piirkondlike vääringute olukord võrreldes euroga oli kirju: zlott tõusis 0,5% ja forint 1%. Rumeenia leu langes 0,4% võrra; Tšehhi kroon oli loid.

Fondi ülevaade

Fond oli võrdlusindeksist 2,7% võrra ees – peamiselt tänu meie edukale osakute valimisele finants-, kestvustarbekaupade, tervishoiu- ja IT-sektoris.

Suurimad panustajad fondi suhtelisse tulusse olid Garanti Bankasi, Sabanci Holding ja Mavi. Suurimat kahju põhjustasid Akbank, Tupras ja Bank Pekao.

Tegime portfellis palju muutusi. Finantssektoris vähendasime oma osalust ettevõtetes Garanti Bankasi, PKO ja Bank Santander Polska. Suurendasime oma osalust ettevõtetes Sabanci Holding, Yapi Kredi Bankasi, OTP ja Pekao. Kestvustarbekaupade sektoris müüsime aktsiaid Türgi teksatootmise ettevõttes Mavi. Esmatarbekaupade sektoris ostsime Tšehhi kangete alkohoolsete jookide tootja Kofola aktsiaid atraktiivse hinnaga. Telekommunikatsiooni sektoris vähendasime oma osalust Turkcellis ja ostsime aktsiaid Turk Telekomis. Kommunaalteenuste sektoris vähendasime veidi oma positsiooni ettevõttes PGE.

Edasine strateegia

Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele – peamiselt sektorite seest. Sektorite ja riikide jaotumine jääb meie protsessi kõrval teiseseks ning on eelkõige aktsiate valimise tulemus.

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.