Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 12. märts 2018 15:50

SEB uuring: Harjumaa otsib töökäsi välismaalt

SEB iga-aastase ettevõtlusbaromeetri (Baltic Business Outlook) kohaselt prognoosib alanud aastaks olulist (15% ja enam) käibekasvu 13% väike- ja keskmise suurusega ettevõtetest (VKE-dest). Aastatagusega võrreldes on ettevõtjate ootused küll pisut kasvanud, kuid optimism ei küündi veel aastate 2014–2015 tasemele. Erandiks on siinkohal Raplamaa ettevõtjad, kellest pea neljandik ennustab alanud aastaks olulist käibekasvu, Harjumaa ettevõtetest ootab märkimisväärset käibekasvu 15% küsitlusele vastanutest.

Käibekasvu osas ootused suured, investeerimisplaanid tagasihoidlikud

Kuigi ootused käibemahtude kasvu osas on suured, pole Raplamaa ettevõtted agarad laienema uutele eksporditurgudele. Kui 32% Harjumaa ettevõtetest plaanib alanud aastal kasvatada käivet juba olemasolevatel välisturgudel ning laieneda ka uutesse riikidesse, siis Raplamaal planeerivad ekspordi kasvatamist vaid 2% VKE-dest.

Oma investeerimisplaanides on nii Harju- kui Raplamaa ettevõtted olnud viimastel aastatel üsna stabiilsed. Üle 30 tuhande euroseid investeeringuid planeerib 13% Harju- ja Raplamaa ettevõtetest, mis laias laastus vastab Eesti keskmisele (14%). Aktiivsemad suurinvesteeringute tegijad toimetavad Rapla- ja Harjumaal kinnisvaras, veevarustuse- ja kanalisatsioonisektoris ning põllumajandus-metsandus ja jäätmekäitlussektoris. Märkimisväärne on see, et pea pool küsitlusele vastanud ettevõtetest ei osanud öelda, kas ja millises mahus investeeringuid nad alanud aastal teevad.

Üha enam otsivad ettevõtted võimalusi palgata uusi töötajaid. Kui 2017 aastal kavatses uut tööjõudu palgata 14% Eesti VKE-dest, siis alanud aastal 19%; Harju- ja Raplamaal koguni 21% ettevõtetest. Tööjõupuuduse tingimustes mõeldakse üha enam ka välistööjõu  peale ning maakondade lõikes on kõige rohkem välismaalasi tööl just Harjumaa ettevõtetes, kus iga kümnes ettevõte palkab töötajaid väljastpoolt Eestit. Töötajate arvu vähendamist kavandab 5% Eesti ettevõtetest, Raplamaal kõigest 2%.

Vastutustundlik ettevõtlus langustrendis

Uuring näitab, et nii Harjumaa kui Raplamaa ettevõtted on üha innovaatilisemad. Tootearendust, koolitust või näiteks ärimudeli kaasajastamist planeerivad sellel aastal 70% Eesti ettevõtetest, kuid Raplamaa ja Harjumaa innovatsioonivalmiduse näitajad on sealjuures küllaltki erinevad. Nimelt on Raplamaa maakondade arvestuses lausa neljandal kohal, sest tervelt 75% ettevõtetest planeerib sellel aastal arendada oma toodet või ärimudelit. Samas Harjumaa VKE-d on pisut konservatiivsemad ning innovatsiooni planeerib 68% küsitlusele vastanutest.

Kahetsusväärne on tendents, et küsitluse põhjal suhtuvad meie ettevõtted üha leigemalt vastutustundlikku ettevõtlusesse. Paljud ettevõtted peavad varasemate aastatega võrreldes vähem oluliseks töötajatesse ja kogukondadesse panustamist ning kasvanud on ka ükskõiksus vastutustundliku äritegevuse ja loodusressursside kasutamise suhtes. Seda üleriigilist trendi on kahjuks näha ka Raplamaa ja Harjumaa ettevõtete seas.

SEB Grupp korraldas kuuendat aastat järjest Baltimaades uuringu, millega kaardistati väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ootusi majandusaastaks 2018. Baltimaade majandusbaromeetri (Baltic Business Outlook) uus väljaanne teeb projektist kokkuvõtteid ja tutvustab üle 4276 eelmisel sügisel uuringus osalenud Balti VKE vaateid. Eestist osales uuringus 1565 VKE-d, neist Harju- ja Raplamaalt 772 ettevõtet. Kokkuvõte uuringust.


Lisainfo:
Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB

telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.