Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 28. veebruar 2018 14:35

SEB uuring: Balti VKE-d ootavad stabiilset majandusaastat ja on tuleviku osas mõõdukalt optimistlikud

Eesti, Läti ja Leedu väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted (VKE-d) ootavad tänavu stabiilset majandusaastat ning kuigi alanud aastaks prognoositakse Balti riikides 3-4-protsendilist majanduskasvu, ei ole VKE-de optimism aastaga märgatavalt kasvanud, näitab SEB iga-aastane uuring Baltimaade ettevõtlusbaromeeter (Baltic Business Outlook).

Üle 4200 Eesti, Läti ja Leedu ettevõtte seas läbiviidud uuringu kohaselt ei ole optimistide ehk vähemalt 15% käibekasvu prognoosivate ettevõtete osakaal eriti muutunud. Kõige positiivsemalt vaatavad majandusaastasse Leedu ja Eesti VKE-d, kelle seas on optimiste 13%, samas kui Lätis on see näitaja 9%. Pessimiste ehk käibelangust nägevate ettevõtete osakaal on kõige suurem Eestis (28%).

„Leedu on suutnud säilitada optimismi osas liidripositsiooni, kuid vahed on väikesed ning Balti VKE-de kindlustunne on igati hea. Eestis on märgatavat käibekasvu prognoosivate ettevõtete osakaal tõusnud aastaga kaks protsendipunkti, millele on toeks hea majandusprognoos. Sektoritest kuuluvad Eestis suuremate optimistide hulka töötlev tööstus ja jaekaubandus ning pessimistide seas domineerivad samuti jaekaubandus ning majutus- ja toitlustusettevõtted. Maakondadest vaatavad lisaks Harjumaale lootusrikkalt sellesse aastasse Raplamaa VKE-d,“ ütles SEB Panga juhatuse liige, jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Ainar Leppänen. Tema sõnul on vastuolulised signaalid jaekaubandusest seotud ilmselt piirikaubanduse mõjudega.

Leedulased investeerivad ning vaatavad välisturgudele

Uuringu kohaselt keskenduvad endiselt kõige rohkem koduturule Läti VKE-d – lausa 83%. Eestis pole olukord aastaga eriti muutunud ning välisturgudele vaatab veerand VKE-dest. Kõige julgemalt on valmis välisturgudel tegutsema leedulased (34% vastanutest).

VKE-de investeerimisaktiivsuses ei ole olulisi muudatusi toimunud – investeeringuid kavandab kõigis Balti riikides ligikaudu 80% VKE-dest ning üle 30 000-euroseid investeeringuid plaanivad enim Leedu ettevõtted – 20% vastanutest -, samas kui Eestis on see näitaja mulluse 13-14% tasemel. Huvitav on täheldada, et Lätis on märgatavalt vähenenud investeeringutest hoiduvate ettevõtete osakaal – 40%-lt 19%-le.

Turuhaarde kasvatamiseks ning ettevõte kasvuks vajalikku digitaliseerimist peab Eestis ja Leedus väga või üsna oluliseks ligi 60% VKE-dest ning Lätis on sama näitaja 30%.

„Innovatsioon ehk eelkõige digitaliseerimine ja uue tehnoloogia juurutamine avab ettevõtetele uusi arengusuundi ning SEB näeb, et selles vallas on VKE-del arenguruumi. Rõõm on tõdeda, et paljud ettevõtted on juba liitunud SEB kasvuprogrammiga, mille eesmärk on aidata ettevõtetel kasvada mitte samas rütmis turuga, vaid oluliselt kiiremini,“ märkis Leppänen.

SEB Grupp korraldas kuuendat aastat järjest Baltimaades uuringu, millega kaardistati väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ootusi majandusaastaks 2018. „Baltimaade majandusbaromeetri“ (Baltic Business Outlook) uus väljaanne teeb projektist kokkuvõtteid ja tutvustab üle 4200 eelmisel sügisel uuringus osalenud Balti VKE vaateid.
Uuringuga saab tutvuda siin

 

Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB

telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.