Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 5. mai 2017 09:25

SEB pensioni eksperiment: Eesti pension elamisväärset elu ei võimalda

Aprilli alguses käivitas SEB Elu- ja Pensionisonikindlustus eksperimendi „Elu pensionäri kingades“, mille raames proovisid kolme erineva põlvkonna esindajat elada kuu aega Eesti pensionist. Projekt  näitas, kui keeruline on toime tulla kuni 60-protsendilise sissetuleku langusega ning milliseid valikuid peab tegema selleks, et pensionil hakkama saada.

Nii elanikkonna pensioni teadlikkuse tõstmisele suunatud eksperimendi tulemused kui ka kolmandat aastat Eesti elanikkonna pensionivalmidust kaardistav uuring toovad välja mõttekohad, mis mõjutavad olulisel määral meie tuleviku pensioni.

  • ootused pensioni osas on ebarealistlikult kõrged ja suure sissetuleku langusega on keeruline kohaneda. SEB Pensionivalmiduse uuringust selgus, et pensioniks soovitakse üle 90% pensionieelsest palgast. Riiklik pension ja II sammas aga annavad tulevikus vaid 40% pensionieelsest sissetulekust. Üle 50% uuringus osalenud pensionäride hinnangul oli toimetulek elatusraha vähenemisega pensioni¬eas väga keeruline.
  • Kõik teavad, et ettevalmistus pensioniks on oluline, kuid koguma hakatakse liiga hilja. Ainult 15% uuringus osalenud tööealistest kogub täiendavalt oma pensioniea finantseerimiseks. Samas, näitab uuring, et kuni 45 eluaastani on pensioniks täiendav kogumine finantsprioriteetides viimasel kohal.
  • Loodetakse liialt pensioni alternatiivsete sissetulekute peale. Uuringust selgub, et erinevate sissetuleku alternatiividega arvestamine langeb märgatavalt, kui inimene saab vanemaks. Vaid kolmandiku pensionile jäänutest jätkab tööl käimist ja sama palju on realiseerinud oma kinnisvara ja elab koos oma lastega.

SEB Elu – ja Pensionikindlustuse juhatuse esimees Indrek Holst: „Kui tänased pensionärid on üles kasvanud kultuuriruumis, kus raha üle omati kontrolli ja elati kokkuhoidlikult, siis tänane tööealine on harjunud teise elustandardiga. Tänased 30-, 40- 50-aastased naudivad elu võimalusi, tarbivad rohkem ja lubavad endale seda, mida vanemal generatsioonil pole võimalik olnud. Sellest elukvaliteedist ei soovita loobuda ka pensionipõlves. Selles seisnebki tuleviku pensionilõhe raskus, kuna 60% sissetuleku langus pensionieas ei võimalda hoida senist elustandardit. Et tulevikus pensionikrahhist tulenevate maksude tõusu vältida, tuleks praegu tegeleda pensionisüsteemi fundamentaalsete parandustega.“

Kuu aega kestnud sotsiaaleksperimendi tulemusel sai pensionist elada vaid üks osalejatest, ETV+ saatejuht Andrei Titov. Projekti käigus tehtud iganädalased videoblogid on saadaval aadressil www.seb.ee/pensionivalmidus.

Kogu eksperimendi käiku tutvustava lühivideoga saab tutvuda siit.

 

Lisainfo:

Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank

telefon +372 665 5340
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.