Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 14. märts 2017 15:55

Tartumaa väikeettevõtetel on suurimad innovatsiooniplaanid Eestis

Tartumaa väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel (VKE-del) on Eesti keskmise näitajaga võrreldes kõige suuremad innovatsiooni - ja arendustegevuste plaanid, näitavad SEB uuringu „Baltimaade ettevõtlusbaromeeter“ (Baltic Business Outlook) tulemused.

„Tartumaa väikeettevõtted jäävad silma aktiivsusega toodete või teenuste arendamisel, töötajate koolitamisel, ärimudeli muutmisel või teistes arendustegevustes – 70% VKE-dest on võtnud need tänavuseks aastaks plaani, samas kui uuringu põhjal on Eesti keskmine 64%,“ ütles SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Ainar Leppänen, kelle sõnul peab 34% Tartumaa ettevõtteid kõige olulisemaks innovaatiliseks tegevuseks toodete või teenuste arendamist.

Uuringu kohaselt on 13% Tartumaa VKE-dest optimistid ehk nad ootavad sel aastal üle 15% ulatuvat käibekasvu ning pessimiste ehk käibelangust prognoosivaid ettevõtteid on veidi alla kolmandiku. Kõige rohkem on Tartumaal optimiste hariduse ning info ja side sektorites  (25%). Seevastu veo ja laonduse sektoris on käibekasvu optimistide osakaal madal (8%), kuid mõõdukaid optimiste on 84% sektori vastajatest.

Üle 30 000 euro suuruseid investeeringuid kavandab 16% Tartumaa ettevõtetest, mis on täpselt samal tasemel Jõgeva, Järva, Lääne-Viru, Pärnu ja Viljandi maakonnaga, ning on ka Eesti üks tugevaim näitaja. Tartumaal kavandab investeeringuid 83% VKE-dest, mis on Eesti keskmisest (78%) parem näitaja.

Tartumaa VKE-dest kavatseb 17% minna uutele turgudele või laieneda olemasolevatel, mis on Eesti keskmisest (24%) märgatavalt väiksem. Uuringu kohaselt plaanib 83% maakonna väikeettevõtetest keskenduda siiski kohalikule turule.

Töötajaid kavatseb juurde võtta 15% Tartumaa ettevõtetest, samas kui Jõgeva, Järva ja Lääne-Viru VKE-dest on see plaan 18%. Töötajate arv jääb üldiselt stabiilseks, sest muutusi ei kavanda 82% vastajatest. Personali vähenemist prognoosib vaid 3% Tartumaa VKE-dest. Tartumaal kavatsevad personali kõige aktiivsemalt suurendada haridus, tervishoiu ja sotsiaalhoolekande ning veo ja laonduse sektorid (25% prognoosib töötajate arvu kasvu), kuid teisalt näeb 25% majutus- ja toitlustussektori ettevõtetest töötajate arvu vähenemist.

Välisriikidest on töötajaid 4% Tartumaa VKE-des, mis on maakondade lõikes pigem tavapärane näitaja. Märgatav erinevus on vaid Harju- ja Raplamaa VKE-des, kus on välisriikidest pärit töötajaid koguni 11%.

SEB Grupp viis viiendat aastat järjest Baltimaades läbi uuringu, millega kaardistati väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ootusi majandusaastaks 2017. „Baltimaade ettevõtlusbaromeetri“ (Baltic Business Outlook) uus väljaanne teeb projektist kokkuvõtteid ja tutvustab 4542 eelmisel sügisel uuringus osalenud Balti VKE vaateid. Tartumaal osales uuringus 236 ettevõtet.

Uuringuga saab tutvuda siin: http://www.seb.ee/sites/default/files/web/files/uudised/BBO_2017.pdf

                                    
Lisainfo:

Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB

telefon +372 665 5649
mobiil  +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.