Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

PRESSIUUDISED - 13. aprill 2011 12:39

SEB: Balti perede sissetulekud 2011. aastal oluliselt ei kasva

Kasvava inflatsiooni tõttu suurenevad 2011. aastal Eesti, Läti ja Leedu perede tegelikud sissetulekud väga aeglaselt või jäävad samale tasemele, näitab SEB koostatud Balti leibkondade majandusanalüüs (Baltic Household Outlook).

Balti riikide majandus taastus eelmisel aastal peamiselt tänu ekspordile ja eratarbimisele. Välisnõudlus muutis taastumise aasta alguses oodatust kiiremaks, tänu millele on 2011. aasta väljavaade optimistlik.

„Töötuse vähenemisest ja mõõdukast palgakasvust tulenev, ekspordil põhinev majanduskasv peegeldub Balti riikide perede rahakotis. Kuid kerkivad toiduaine- ja energiahinnad panevad perede eelarve taas surve alla. Toidu, eluaseme ja transpordiga seotud kulude osakaalu suurenemine viitab majapidamiste kehvemale väljavaatele. Samas Eesti ja teiste Balti riikide vaheline palgaerinevus suureneb,“ kommenteeris SEB Panga ökonomist Hardo Pajula.

Pajula sõnul näitab analüüs ka, et kuna tähtajalised hoiused ei ole madalate intressimäärade tõttu enam ligitõmbavad, siis otsivad kodumajapidamised suurema tuluga investeerimisvõimalusi või hoiavad raha arvelduskontol.

Tööhõive

Balti riikide majandused hakkasid ekspordikasvust toetatutena 2010. aastal kosuma, mistõttu aeglustus töötuse kasv ning tööhõive hakkas suurenema. Kõige rohkem vähenes töötus Eestis, kus tööotsijate arv kahanes 2010. aasta esimese kvartali haripunktiga võrreldes ligi kuus protsendipunkti. Töötuse määr langes ka Lätis ja Leedus. Samal ajal tööhõive aeglaselt kasvab. 2010. aasta kõige kehvema seisuga võrreldes on tööhõive määr tõusnud Eestis 7,1 protsenti, Lätis 3,8 protsenti ja Leedus 2,9 protsenti. Pikaajalise töötuse suurenemine on üks majanduslanguse tagajärgi. Eestis võib keskmine töötuse määr langeda sel aastal 12 protsendini. Lätis ja Leedus väheneb töötus üsna aeglaselt, jäädes 16 protsendi kanti.

Palgad

Töötavate inimeste arvu kasv parandab kodumajapidamiste rahalist olukorda ning palgastatistikas on juba näha positiivseid suundumusi. Suurim kasv oli Eestis: keskmine palk suurenes mullu 2009. aasta neljanda kvartaliga võrreldes 3,9 protsenti. Lätis ja Leedus tõusid palgad aastaarvestuses vastavalt 3,4 ja 0,2 protsenti. 2010. aasta viimases kvartalis küündis Eesti keskmine brutopalk 814 euroni, järgnes Läti 647 euroga ja Leedus oli vastav näitaja 614 eurot. Palgakasv jätkub sel aastal peamiselt ekspordile suunatud tegevusharudes.

Tarbimine

Tarbimine kasvab koos töötuse vähenemise ja tarbijate kindlustunde suurenemisega. Balti kodumajapidamised on üldise majandus- ja enda rahalise olukorra suhtes optimistlikumad kui aasta tagasi. Eratarbimist mõjutavatele negatiivsetele teguritele vaatamata prognoositakse 2011. aastaks kolmeprotsendilist kodumajapidamiste tarbimise kasvu. Toidu, eluaseme ja transpordiga seotud kulude osa kodumajapidamiste eelarvest on Balti riikides suurenenud, moodustades ligi poole tarbimiskulutustest.

Finantsvarad

Uute laenude maht on endiselt väiksem kui eraisikute laenude tagasimaksed kokku. Tänu finantsvarade suurenemisele ja kohustuste vähenemisele on netofinantsvarade väärtus kasvanud kõigis kolmes Balti riigis. Kiireimat kasvu täheldati Eestis (14 protsenti). Lätis ja Leedus suurenes finantsvarade väärtus samapalju (seitse protsenti). 2010. aasta lõpus oli Läti ja Eesti kodumajapidamiste netofinantsvarade väärtus negatiivne (vastavalt – kaks miljardit ja 1,5 miljardit eurot), kuigi negatiivne marginaal (kohustuste väärtus ületab varade väärtust) vähenes pidevalt. Leedus püsis netofinantsvarade väärtus positiivne. Kodumajapidamiste hoiuste arv suurenes 2010. aastal kõigis kolmes riigis, kusjuures viimases kvartalis täheldati märgatavat kasvu. Madalate intressimäärade tulemusena kasvasid pigem nõudmiseni hoiused kui tähtajalised hoiused.

Baltimaade leibkondade finantsülevaatega (inglise keeles) on võimalik tutvuda siin.
Eestikeelne lühikokkuvõte

Lisainfo:

Silver Vohu
Kommunikatsioonijuht
SEB
Telefon: 665 5393
Mobiil: 52 111 70
E-post:

Sotsiaalmeedia

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.