Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Eraklient

Soovitud hinnaga korraldus kauplemiseks

Soovitud hinnaga korralduse andmiseks peate määrama väärtpaberite koguse ja soovitava tehinguhinna.

Soovitud hinnaga korralduse andmiseks pangale tuleb korraldusel fikseerida väärtpaberite kogus, soovitav tehingu hind ning korralduse kehtivusaeg. Korralduse kehtivusaeg on Eesti, Läti ja Leedu turgudel maksimaalset 30 päeva, ülejäänud turgudel üks päev. Korraldus on aktiivne, kuni see kas täidetakse täies mahus või lõppeb korralduse kehtivusaeg.

Kohe pärast ostu- või müügikorralduse laekumist broneerib pank vastavalt kas ostusumma ja teenustasu kliendi arvelduskontol või müüdavad väärtpaberid väärtpaberikontol. Väärtuspäeval vabastab pank broneeringud ning teostab raha ja väärtpaberite ülekanded. Tehingukorralduse tühistamisel vabastab pank broneeringud kohe.

Balti aktsiate soovitud hinnaga korraldustele saab määrata „täida või tühista” või „täida ja tühista” lisatingimuse.

Soovitud hinnaga korralduse puhul fikseerite ise hinna, millega olete nõus tehingut sooritama. Kui sobiva hinnaga väärtpabereid ei ole, võib korraldus jääda sooritamata.

Müügikorraldusele märkige väikseim hind, millega olete nõus väärtpabereid müüma. Ostukorraldusele märkige suurim hind, millega olete nõus väärtpabereid ostma. Pank teostab tehingu Teie jaoks parima võimaliku turuhinnaga.

Näited

  1. Soovite osta 1000 ettevõtte ABC aktsiat, sisestate korralduse kehtivusega kaks päeva. Hetkel on turul aktsia hinnaks 9 eurot. Oma korraldusele märgite soovitavaks hinnaks 8 eurot. Kahe päeva jooksul langeb aktsia hind 8,1 euroni ehk väga lähedale Teie määratud hinnale. Isegi kui oleksite nõus nimetatud aktsiaid ostma hinnaga 8,1 eurot, tehingut ei teostata.
  2. Edastate pangale soovitud hinnaga (8,1 eurot aktsia kohta) ostukorralduse. Korralduse panka jõudmise hetkeks on parima müügikorralduse hind turul langenud 8 euroni. Tehing teostataksegi hinnaga 8 eurot, juhul kui sellel hinnatasemel on piisavalt aktsiaid müügis, et Teie korraldus täielikult täita. Kui parimal hinnatasemel ei ole piisavalt aktsiaid müügis, täidetakse korraldus üha kallima hinnaga kuni korralduse täieliku täitmiseni või korralduse limiidi (soovitud arvu aktsiate) saavutamiseni. Sama kehtib ka müügi puhul, st korraldus täidetakse kliendi jaoks parima võimaliku hinnaga kuni korralduse täieliku täitmiseni või korralduse limiidi saavutamiseni.

Soovitud hinnaga tehingu skeem


Soovitud hinnaga tehingu tühistamine

Soovitud hinnaga tehingu korraldust on võimalik tühistada. Tehingukorraldusi saate tühistada internetipangas tehingute väljavõttes. Tühistamiseks tuleb klõpsata konkreetse tehingukorralduse taga oleval käsul „Tühistan”. Pärast kinnitamist saadetakse tühistamise korraldus Eesti, Läti ja Leedu turgude puhul otse turule, muude turgude osas maaklerile.

Tehingukorralduse tühistamise eelduseks on, et korraldus jõutakse tühistada enne, kui see on turul täidetud.


Väärtuspäev

Turul kauplemisele võetud väärtpaberite puhul on tehingu väärtuspäevaks enamasti T+2P (tehingu päev + kaks pangapäeva).
Selleks et ostetud väärtpabereid müüa või müüdud väärtpaberite asemele uusi osta, ei pea alati ootama vastava ostu- või müügikorralduse väärtuspäeva.

  • Näiteks olete esitanud internetipangast väärtpaberite ostukorralduse, mille väärtuspäevaks on T+2P. Samal päeval aktsia hind tõuseb ning soovite osa aktsiatest müüa enne ostukorralduse väärtuspäeva saabumist. Selleks ei tule oodata ostukorralduse väärtuspäeva T+2P, vaid võite sisestada uue korralduse väärtpaberite müügiks kas või kohe. Seda eeldusel, et maakler on ostukorralduse eelnevalt pangas kinnitanud.

 

Kuupäev Selgitus Arvelduskonto Väärtpaberikonto
06.08   jääk 10 000 eurot  
06.08 500 aktsia ost
hind 10 eurot /aktsia
väärtuspäev 09.08
jääk 5 000 eurot
broneeritud 5 000 eurot
laekumas 500 aktsiat
06.08 300 aktsia müük
hind 10,2 eurot /aktsia
väärtuspäev 09.08
jääk 5 000 eurot
broneeritud 5 000 eurot
laekumas 3060 eurot
broneeritud 300 aktsiat
08.08 väärtuspäev jääk 8060 eurot jääk 200 aktsiat

 

Kui teostada müügi- ja ostukorraldus ühel ja samal päeval, toimub ka raha ja aktsiate liikumine ühe ja sama päeva jooksul.

Kontaktid

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.