Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 03.11.2015
lapsed | reisimine

SEB Heategevusfond viis lapsed Soome reisile

SEB Heategevusfond viis lapsed Soome reisile Foto: SEB

SEB Heategevusfond panustab iga päev aega, energiat ja finantse sellesse, et ka neil lastel, kellel puudub vanemlik armastus, oleks lapsepõlvest positiivseid mälestusi. Hiljuti korraldati 150 asendus- või turvakodus elavale lapsele väljasõit Soome Linnanmäki lõbustusparki.

Meeldejääv reis

SEB Heategevusfond väärtustab laste arendamist mõtestatud tegevuste kaudu, pakkudes neile õppimiseks kogemusi ja vahendeid. Augusti lõpus võimaldas fond koostöös Tallink Grupiga pea 150 lapsel külastada Helsingis asuvat Linnanmäki lõbustusparki. Reisi eesmärgiks oli pakkuda meeldejäävat reisi, mille käigus lapsed saavad avastada ja õppida uusi asju, omandada kogemusi, kasvada seesmiselt ning nautida positiivseid tundeid, mida hiljem eakaaslastega jagada.

„Isegi kui laps kasvab tavaperes, mille majanduslik seis pole kiita, on neil vähemalt lähiringkond, kellele toetuda ja kellega üheskoos midagi toredat ette võtta või raskeid aegu ületada. Asendus- ja turvakodude lastel tihtipeale sellised võimalused puuduvad,” selgitab SEB Heategevusfondi projektijuht Merike Villard. Ta lisab, et taolistes tingimustes elavad lapsed vajavad tuge ja julgustust, et uskuda endasse ja tulevikuvõimalustesse. Väljasõit oli paljudele lastele eriline ka seetõttu, et nad külastasid esmakordselt Soomet.

Iseseisvumise ja hirmude ületamise kogemus

Linnanmäki lõbustuspargi külastus oli lisaks lastele hea kogemus ka kasvatajate jaoks, sest usaldus ja vastutus said lõbustuspargis uue tähenduse. „Selleks, et lapsed tunneksid end kasvatajate seltskonnas avatumana ning kasvatajad õpiksid lapsi paremini tundma, on igasugused väljaspool tavakeskkonda toimuvad tegevused väga vajalikud,” räägib Valgast pärit asenduskodu saatja.

Lapsed rõkkasid kogu reisi vältel rõõmust ja ületasid mitmeid hirme, mis eelnevad kogemused neis on tekitanud. Saatjate sõnul oli lõbustuspargis omajagu eneseületuse hetki ja tegu oli õpetliku päevaga nii laste kui ka nende endi jaoks. Ikka ja jälle kostis laste hüüdeid saatjatele: „Ärge muretsege!” ning saatjatel ei jäänudki muud üle kui lapsi usaldada. Lapsed õppisid vabanema hirmust emotsioonide väljendamise ees. Karussellidel naerdi ja rõõmustati vabadusetundest, mis saabus esialgu hirmutavate atraktsioonide seljatamisest.

Ettevalmistused perereisiks

Just nagu tavaperedes võtab reisi planeerimine mõnevõrra aega, vajas ka Soome sõit mitmeid ettevalmistusi. SEB Heategevusfondi tegevjuht Triin Lumi sõnul on tava- ja asenduspere reisi puhul ettevalmistus erinev: „Projekti ettevalmistusaeg oli kolm kuud – sarnaselt tavaperedega vaatasime üle olemasolevad ressursid, ajastuse ja sihtkoha. Kooskõlastasime plaani oma koostööpartneri Tallink Groupiga, kelle toel on laevasõit Helsingisse ja tagasi olnud kõigi üheksa tegutsemisaasta vältel tasuta. Asendushooldusel viibivate laste puhul tuleb kooskõlastada välismaareis kohalikus omavalitsuses lapse eestkostjaga.”

Triin Lumi lisab, et sõltumata nüansilistest erinevustest ettevalmistamises on SEB Heategevusfondi korraldatud reisi idee tavapere väljasõitudega võrreldes samasugune. „Reisipäevad on alati olnud täis uusi kogemusi, avastamist, uudistamist ja lustimist. Väljasõit annab lastele hea võimaluse arutleda koos saatjate või perevanematega maailma erilisuse üle ning kogeda maade ja rahvaste erinevusi. Lisandväärtust tekitab asendushooldusel elavatele lastele avanev võimalus tunda end võrdsena klassikaaslaste seas, kes käivad suvepuhkuse ajal vanematega reisimas,” ütleb ta.

Laste maailmapildi avardumine elamuste kaudu

SEB Heategevusfond korraldab iseseisvalt, aga ka koostöös teiste organisatsioonidega tihti sarnaseid väljasõite ning ettevõtmisi. Iga uus kogemus avardab noorte vaadet tulevikule ning kunagi ei või teada, millest saab alguse mõne lapse sügavam huvi ühe või teise valdkonna vastu. Nõnda andis ka Soome sõit lastele palju mõtteainet. Poiste meelispaigaks kujunes Linnutee hoone, mis pakkus rännakut kosmosesse ja tekitas kirgliku arutelu universumi teemal. Nii avastati näiteks füüsiku ja astroloogi amet. Tüdrukuid köitsid esialgu hirmu tekitanud atraktsioonid – nad leidsid selle kogemuse järel, et vägev oleks tulevikus langevarjuhüpetki proovida.

SEB Heategevusfondi abil sai pea 150 last mälestusväärse kogemuse võrra rikkamaks. Lustlik reis oli õpetlik ja avardas silmaringi. „Loodetavasti jääb see lõbus seiklus lastele meelde positiivse ja alati muigamapaneva mälestusena,” loodab fondi tegevjuht Triin Lumi.

SEB Heategevusfond vajab järjepidevaid toetajaid, kelle abil oleks ka vanemliku hoolitsuseta jäänud lastel võimalik osa saada igapäevastest lapsepõlverõõmudest.

 


Stella Raudsepp
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.