Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 31.10.2016
noor

SEB Heategevusfond toetab noorte õppimist

Parim investeering on panustamine enda haridusse. Vanemliku hoolitsuseta noortel pole aga paraku selleks alati piisavalt võimalusi. Teie 5-eurone investeering teeb võimalikuks, et noored jõuaksid endale sobiva ametini.

Paljude noorte jaoks on kõrgkooli või kutsehariduskooli õppima asumine suur muutuste aeg ning värsked sisseastujad seisavad silmitsi küsimusega, kuidas oma õpinguid rahastada. MTÜ SEB Heategevusfond viib ellu pika perspektiiviga ja tulevikku vaatavaid programme. Ühe sellise tegevusena on heategevusfond juba aastaid toetanud noori, kelle rahalised võimalused on väga piiratud.

Õppestipendium võimaldab soetada õppevahendeid, tasuda õppemaksu ja katta igapäevaseid õppimisega seotud kulusid. Oma raha õpetab stipendiaate rahaasju plaanima, mis on eeldus eelarve tasakaalus hoidmiseks.

Vaadake lisaks: Kuidas aidata vanemliku hoolitsuseta lapsi?

Paljude asenduskodus kasvavate noorte taskuraha on 10 eurot kuus. Selle rahaga on kodust kaugel õppijal keeruline toime tulla ning annetajate toel väljaantud stipendiumi olulisust, millega saab lahendada nii mõnegi olulise probleemi,  ei saa alahinnata.  Õppestipendiumi laiem eesmärk on anda abivajajale õng, mitte kala – programmi raames antakse noorele koos rahalise toega ka oskus ja kogemus vahendeid kasutada.

Tänu stipendiumile saavad õpilased pühenduda õpingutele ja ei pea muretsema jooksvate kulude pärast ega töötama täiskohaga õppimise kõrvalt, sest töötamine võib vähendada akadeemilist võimekust. Õppeperioodil ainult õppimisele pühenduvad noored lõpetavad töötavate noortega võrreldes kooli tavaliselt õigeaegselt ning neil on ka paremad tulemused.  Parem rahaline kindlustatus mõjub toetavalt noore enesehinnangule ning  annab õppimise kõrvalt võimaluse tegeleda sportimisega ja saada osa kultuurist.

SEB Heategevusfondi stipendium toetab õppeperioodil neid vanemliku hoolitsuseta lapsi ning lisaks ka noori emasid ja isasid, kes on lapsevanemaks saanud enne 19. eluaastat, kel on oht  lisatoetuseta langeda alla vaesuspiiri.

Toetades noore haridusteed, on tõenäolisem, et noor lõpetab kooli ning seejärel asub ka tööle. Töötava noore näol on riik rikkam ühe makse maksva kodaniku võrra, kelle kaasabil luuakse ühiskonnas väärtusi.

Õppestipendiaadid oma kogemusest

Tanja õppis õendust ja on nüüdseks kooli juba lõpetanud. Praegu töötab Tanja medõena haiglas. Ta nendib, et õppestipendium aitas teda väga. Noor naine kirjeldab oma pikki, ligi 12-tunniseid pingelisi päevi õpingute ajal, mil oli vaja ka praktikal käia ja tööl käimine oli võimatu. Tanjat toetas vanaema, kelle pensionist mõlemale  elamiseks raha ei oleks jätkunud. Stipendium võimaldas Tanjal korralikult koolis käia ja ta ei pidanud muretsema, kuidas oma eluga kooli kõrvalt hakkama saada.

Tanja on pärit Läänemaalt ja käis koolis Tallinnas. Ta elas pisikeses üürikorteris, mille eest tasumiseks suurem osa stipendiumist kuluski. Peale kooli lõppu sai Tanja kohe erialast tööd, mida ta väga armastab. Nüüd on värske diplomiga meditsiiniõde oma eluga kenasti järje peal. Tänu stipendiumile ei pidanud Tanja võtma ka õppelaenu ja selle üle on tal eriti hea meel.

Oleg õppis juurat. Ta on olnud kaks korda SEB Heategevusfondi stipendiaat. Stipendiumid aitasid Olegil õigeaegselt tasuda õppemaksu. Sellest oli väga suur abi, sest oli hetki, mil eestkoste pere oli rahalistes raskustes ning Oleg ei oleks ilma stipendiumita õppemaksuga toime tulnud.

Oleg märgib, et tänu fondi korraldatud karjääripäevadele oskab ta nüüd kulutusi kontrolli all hoida. Oleg ise arvab, et karjääripäeva töötoad aitasid tal paremini paika panna ka isiklikud eesmärgid ja tulevikuplaanid.

Asenduskodus kasvanud Pirje arvab, et stipendiumist oli väga palju kasu, kuna lisaks koolitarvete soetamisele tundis ta, et sai õppimiseks juurde ka motivatsiooni, kuna stipendiumiperioodi lõpuks oli vaja fondile hinneteleht esitada ja tüdruk ei tahtnud kehvade hinnetega välja tulla, vaid pingutas parema tulemuse nimel. Tänu õppestipendiumi programmi raames korraldatud töötubadele omandas Pirje rahaasjade planeerimise oskuse ning oste sooritades kaalub ta nüüd alati hoolega kvaliteedi ja hinna suhet.

 


Merike Villard
SEB Heategevusfondi projektijuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.