Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 01.02.2016
ettevõtlus

Mis on vastutustundlik pangandus?

Vastutustundlikust pangandusest räägitakse aina rohkem. Mis see on ja kuidas mõjutab see äri- ja erakliente, pangatöötajaid ning üldist majandust, rääkimata ühiskonnast, kus elame?

Lihtsustatult öeldes pakub pank lahendusi nii investeerimiseks kui ka laenamiseks. Kõige suurem väärtus, mida pangast saab, on finantsnõustamine. Kõik need tegevused on ühiskondlikult äärmiselt olulised, panga roll majanduses ja partnerina tuge pakkudes, on tähtis. Just seetõttu on aina tugevamalt päevakorda tõusnud ka vastutustundliku panganduse mõiste ehk see, kui läbipaistvalt, ausalt ja vastutust võtvalt pank suhtleb, nõustab ja tegutseb nii eraisiku, korporatiivkliendi kui ka ühiskondlikul tasandil.

Vastutustundlik laenamine

Mõni klient võib saada pahaseks, kui pank ei anna talle soovitud summa ulatuses laenu, kuid tegelikult võib põhjus olla just vastutustundliku laenaja põhimõtetes. Analüütikud hindavad taotleja maksevõimekust ja hoiavad laenatava summa piisavalt „taskukohase“ kliendi tulevikku ja huve silmas pidades.  Pangale oleks ju äriliselt kasulik laenata välja rohkem, kuid inimesest hoolides tuleb mõelda ka tema perspektiivile. Samamoodi on ka finantsnõustamise ja investeerimisega. Tasakaalus tuleb hoida äriline kasumlikkuse soov ja inimlik kliendiga arvestamine.

Vastutustundlik peab olema ka iga pangatöötaja, kes selgitab kliendile lepingutingimusi, küsib infot näiteks kindlustuse sõlmimisel ning on aus info edastaja, vastuvõtja ja jagaja. Klient ei pruugi teada väikesi lisadetaile, mis kogu protsessi mõjutada võivad ja siinkohal ongi pangal kohustus talle neid nüansse selgitada.

Ühiskonna toetamine kui põhimõte

Pank mõjutab kogu ühiskonda, mistõttu on pangast vastutustundlik neid põhimõtteid toetada ja vastavalt ise käituda. Nii peaksid oma osa saama kultuur ja sport, lapsed ja noored, tehnika ja teadus ning loomulikult haridus. Idufirmadesse panustamine, nutikate tudengite julgustamine ja ühiskonna mitmete valdkondade toetamine pangale kui ettevõttele kohe otseselt kasumit ei too ega jätkusuutlikkust ei taga – sellel on pikem ja laiem perspektiiv.Kogukondlik aktiivsus, eeskuju näitamine ja ühiskonnas kaasa löömine muudab meie riigi selliseks, kus elamine on uhkus ja au.

Ka heategevuse kaudu saab vastutustundliku ettevõttena kaasa lüüa. Abivajajaid on alati, tuleb vaid osata prioriteedid paika sättida ja appi tõtata. Lisaks rahalisele abile saab ühiskonda aidata ka aktiivselt aega panustades, olles vabatahtlik finantskirjaoskust jagades koolides või turve-asenduskoduse lastele, nõustades alustavaid- või sotsiaalseid ettevõtteid jne. Iga inimene ja ettevõte suudavad luua parema keskkonna ja maailma, tuleb vaid tahta ja võimalusi näha.

Sõnavõtud, üldine maine ja hoiak võivad mõjutada rohkem kui ükski ostetud reklaam. Head tuleb teha mitte seetõttu, et teistele meeldida, vaid sellepärast, et heade tegude tegemine muudab enesetunde mõnusaks ja muudab elukorraldust meie ümber.  Nii tuleb ka pangal propageerida keskkonda säästvat eluviisi sellest pidevalt rääkides ja oma sõnu tegevustega toetades. Seda nii ettevõttesiseselt kui ka indiviidi ja rahvusvahelise panganduse tasemel.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.