Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 21.10.2016
oma äri

Õpilasfirmad arendavad üha enam reaalset majandustegevust

Õpilasfirmad arendavad üha enam reaalset majandustegevust Foto: SEB

Aasta aastalt kasvab Eestis tegutsevate õpilasfirmade arv ning laieneb nende tegevusvaldkond. Õpilasfirmade laadad on kohad, kus ka laiem avalikkus noorte ettevõtjate entusiasmist ja säravatest ideedest osa käib saamas.

Kuigi õpilasfirmadel on eelkõige pedagoogiline eesmärk, toodab ja müüb üha suurem hulk nendest reaalseid tooteid või teenuseid. Samuti on tõusuteel nende õpilaste number, kes registreerivad oma ettevõtte ka riiklikus äriregistris.

Junior Achievement on rahvusvaheline organisatsioon, mis edendab ja koordineerib noortele majandusalaste teadmiste ja ettevõtluskogemuse andmist kogu maailmas. Üks osa Junior Achievementi tegevusest on Euroopas ja Ameerikas väga häid tulemusi saavutanud õpilasfirma programmi koordineerimine. Käesoleval hetkel on Junior Achievement Eesti andmebaasis registreeritud 297 õpilasfirmat ning ligikaudne õpilaste arv, kes on  aastate jooksul õpilasfirma kogemuse saanud, ulatub 11 tuhandeni.

Õppimine tegevuse kaudu

Õpilasfirma ei ole lihtsalt õpilaste poolt iseseisvalt loodud ettevõte, vaid süsteemne õppeprogramm, mis on üles ehitatud väikefirma tegutsemise põhimõtetele. Õpetaja juhendamisel loovad õpilased loovad oma firma, valivad toote, jagavad ametid ja tööülesanded. Alustamisel koostatakse äriplaan, mida tegevuse käigus järgitakse, ning üha enam müüakse  ka reaalselt tooteid ning osutatakse teenuseid.

Sageli kasutavad õpilasfirmad lisaks majandusõpetajatest juhendajatele ettevõtluse või majanduse taustaga mentoreid, kes nõustavad neid oma isikliku kogemuse baasil äriidee väljatöötamisel,  tootmise optimeerimisel, müügikanalite leidmisel, finantside planeerimisel ja muudes õpilasfirma tegevuses ettetulevates küsimustes.

Üha enam õpilasfirmasid registreerib end pärisettevõtteks

Üha enam registreerivad õpilasfirmad ennast ka pärisettevõteteks. Just õpilasfirmade programmi kaudu on jõudnud mitte ainult Eesti, vaid ka naaberturgudele paljudele tuttavad valemivihikud ja pehmed helkurid. Viimasel õpilasfirmade laadal aga sulatasid eestlaste südamed õpilasfirma Spoony kuuma piima sisse pistetavad erimaitselised sulavad šokolaadilusikad.

Epp Vodja sõnul on programmi eesmärgiks noore inimese ettevõtliku eluhoiaku kujundamine. Programm annab õpilasele toimetulekujulgust ja kosutab eneseteadvust. Õpilasfirma kogemus annab usku, et alternatiiviks töökoha otsimisele võib ka oma firma loomine. Tööotsijast võib saada töökoha looja.

Märkimisväärne hulk õpilasfirmades osalenutest loovad pärast kooli oma ettevõtte. Junior Achievement Eestil on üpris keeruline täpselt öelda, kui palju õpilasfirma programmi läbinud noortest alustavad hiljem ka päris ettevõtteid. Igal aastal aga läheb sama ideega edasi vähemalt 2-3 õpilasfirmat, vahel enamgi. 

Miks rajada oma õpilasfirma?

Kuigi õpilasfirma loomine ei pruugi tähendada ei reaalset ettevõtte registreerimist ega reaalset majandustegevust, aitab selle loomine mõista ettevõtluse rolli majanduses ning tundma õppida oma võimeid ja oskusi, arendab ettevõtlikkust, meeskonnatöö oskusi, loovust, vastutust oma ideede ellu viimisel ning õpetavad sidemete olulisust ning professionaalse koostöövõrgustiku tähtsust. Õpilasfirmadele korraldatavad üritused aga treenivad igasuguseks tööks vajalikke esinemisoskusi ning annavad võimaluse kohtuda teiste aktiivsete noortega ja ärimaailma liidritega ning saada kasulikku tagasisidet ja innustust.

SEB panustab noorte ettevõtlusharidusse

Panustame haridusse selle sõna kõige laiemas mõistes. Erinevate projektide ja konkursside kaudu jagavad meie töötajad sageli oma teadmisi Eesti koolides eesmärgiga suurendada noorte finantspädevust. Koostöös Junior Achievementiga anname oma panuse ettevõtliku Eesti arengusse toetades õpilasfirma ja minifirma programmide elluviimist põhikoolides ja gümnaasiumides.

 


Tiina Nuum
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.