Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 03.11.2015
pension | pere rahaasjad | rahaasjad | seenior

Mida võiks teada pärimisest ehk Mitmetahuline pärimisseadus

Mida võiks teada pärimisest ehk Mitmetahuline pärimisseadus Foto: SEB

Uusim pärimisseadus, mis enam nii väga uus ei olegi, hakkas kehtima juba mitu aastat tagasi (1. jaanuaril 2009). Selle seaduse üks olulisim muudatus võrreldes eelmisega oli pärandi vastuvõtusüsteemi asendamine loobumissüsteemiga. See tähendab, et pärandi vastuvõtmiseks eraldi avaldust kirjutama ei pea, vaid avaldus tuleb koostada hoopis siis, kui pärandit ei taheta. Pärandist saab loobuda kolme kuu jooksul ja see aeg hakkab jooksma siis, kui pärija saab teada pärandaja surmast ja oma pärimisõigusest.

Pärand ja annak on kaks eri asja

Inimestel tekib sageli mure, kas testamendi kirjutamine tagab kindlalt, et vara jääb sellele, kelle testaator (pärandaja) ise oma pärijaks määrab või hakkab vara jagama ikkagi kogu suguvõsa. Testamendiga on tõepoolest võimalik muuta oma seadusjärgsete pärijate ringi, saab jätta kedagi pärandist ilma või suurendada pärandiosi ja anda muid korraldusi. Niisiis, kui on tehtud nõuetekohane testament, siis pärib vara just see isik, kes on testamendis nimetatud. Küll aga tuleb arvestada sundosa saamise õigusega. Sundosa on pärima õigustatud pärandaja alanevad sugulased, tema vanemad ja samuti abikaasa, kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel kehtiv ülalpidamiskohustus.

Testamendi kaudu võib isikule määrata pärandi hulka kuuluvaid asju või hüvesid, samuti saab pärija vabastada mõnest kohustusest, mis pärandi juurde kuulub. Niisugusel juhul on tegemist annakuga, mille täitmist saab annakusaaja pärijatelt nõuda. Pärija ning annakusaaja erinevad selle poolest, et pärijale lähevad üle pärandaja õigused ja kohustused, aga annakusaaja saab endale vaid konkreetse hüve.

Kas teha testament kodus või notari juures?

Tuleb kindlasti arvestada, et pärimisseadus kehtestab testamendile väga vankumatud vorminõuded. Kui testamendi tegemisel õigeid tingimusi järgitud ei ole, siis testament ei kehti ja pärimine toimub pärimisseaduse järgi. Hea on teada, et kuigi tänapäeval saab enamik dokumente allkirjastada digitaalselt, siis testamenti digiallkirjaga sõlmida ei saa, sest sellist allkirjastamise viisi pole seadusesse sisse kirjutatud.

Kodus koostatud omakäeline testament kehtib vaid kuus kuud, niisiis tuleb iga poole aasta tagant uus kirjutada. Notari juures tehtud testament kehtib aga tähtajatult ja on tõestatud dokument, mis on kindlalt hoiul. Seega on ilmselgetel põhjustel soovitatav teha notariaalne testament. Omakäeliselt kirjutatud testamendi puhul on tegu riskantseima variandiga, sest nii on oht, et see ei vasta nõuetele või jääb selle olemasolu üldse saladuseks.

Kuidas toimub pärimine, kui testamenti ei ole?

Seaduse põhjal toimub pärimine kolmes järjekorras. Esimesed seadusjärgsed pärijad on pärandaja lapsed, kes pärivad vara võrdsetes osades. Teise järjekorra pärijad on pärandaja vanemad ja nende puudumise korral pärandaja vennad ja õed. Kolmandad pärijad on pärandaja vanavanemad ja nende alanevad sugulased.

Kui ei ole esimese, teise ega kolmanda järjekorra pärijaid, on seaduse põhjal pärijaks pärandaja viimase elukoha kohalik omavalitsusüksus (linn või vald). Juhul kui pärandaja viimane elukoht oli välisriigis ja pärijaid esimesest, teisest ega kolmandast järjekorrast ei ole, saab pärijaks riik.
Pärimisega puutub vähemalt kord elu jooksul kokku peaaegu igaüks meist, seega on kasulik selle teemaga end kas või pealiskaudselt kursis hoida, et ootamatute asjaolude tekkides ei osutuks pärandiga seotud küsimused ülearu keeruliseks.

Abikaasa pärib seadusjärgse pärimise korral koos pärandaja sugulastega. Tema pärandiosa suurus sõltub sellest, millise järjekorra pärijate kõrval ta pärib. Mida kaugemad on sugulased, seda suurem on abikaasa osa. Kui ei ole sugulasi esimesest ja teisest järjekorrast, siis pärib abikaasa kogu pärandi.

Põhjalikumalt saab lugeda Notarite Koja veebilehelt

 


Kati Aasov
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.