Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 13.01.2021

Kuidas me töötame aastas 2025? Kas pühendume ühele või mitmele karjäärile?

Kuidas me töötame aastas 2025? Kas pühendume ühele või mitmele karjäärile? Foto: Danielle Macinnes, unsplash.com

Veel võrdlemisi hiljuti olime kõik harjunud mõtlema oma karjäärist kui klassikalisest elukaarest, mis algab ülikooli lõpetamisega ja kestab (vajadusel väikeste pausidega lapsehoolduspuhkustele) enam-vähem pensionieani. Kuid viimasel ajal leiab aina rohkem inimesi võimalusi enda proovile panemiseks mitmel erialal ning sageli mahutab eduka töötaja teekond endasse lausa mitut erinevat karjääri. Kindlasti ei ole ühte õiget käitumismalli kõigile, kuid selge on see, et tehnoloogilise ja sotsiaalse arenguga tekib meil kõigil üha rohkem võimalusi erinevate erialade ja töövaldkondadega katsetamiseks.

Mis peaks aga vihjama, et aeg on muutusteks, ja kuidas neid muutusi oma tööelus ette võtta? Sellest räägib meile oma kogemuste põhjal Piret Seeman (Codeborne), kes tegi just hiljuti oma elus olulise kannapöörde.  Pireti video esinemisega, samuti aga selleteemalise aruteluga on võimalik tutvuda SEB Facebook’i lehel.

33-aastasena tabasin end järsku mõtlemas sellele, millist tööd tahan teha oma elu lõpuni. See mõte oli ühtlasi meeldiv ja ärev ja justkui andis märku, et minu tänane üsna edukas ja mitmekesine karjäär ühe mainekama tööandja juures nõuab lisatähelepanu. Ma justkui ei olnud kindel selles, mida oma eluga edasi peale hakata. Uute võimaluste ja erialade peale mõtlemine oli ühteaegu meeldiv, kuid ka häiriv. Kõhklusi lisas juurde ka tunne, et taolised muutused ei ole sugugi kiired ega lihtsad. See viimane kaalutlus panigi mind otsima nö „ lihtsamat“ ja „loogilisemat“ teed esialgu täiendada ennast hobide valdkonnas.

Oma otsingutega alustasin harrastusspordist ja jõudsin Hiina keeleni, mida õppisin lausa Hiinas. Katsetasin erinevate kursuste ja tegevustega ning võtsin vastu kõik ettepanekud ja väljakutsed, mida tol hetkel elu mulle pakkus. Selle protsessi jooksul taasavastasin end nii tööl kui ka puhkusel, mis oli põnev ja äge aeg, ja loogiliselt võttes pidin ju mingi hetk leidma selle õige valdkonna, mis tooks mulle rahu minu päevade lõpuni (naerab). Kuid miskipärast see tunne ikkagi ei tulnud. Lõpuks, olles üritanud oma elu kavandada ja kanda võimalikult väikseid kadusid, ma ikkagi ebaõnnestusin. Sellele etapile kulus mul umbes kaks aastat aega.

Pärast seda, kui „loogilised otsingud“ ei olnud vilja kandnud, otsustasin proovida muutuste esilekutsumist kõhutunde järgi. Sellest otsusest läks veidi aega, kuni sattusin „Vali IT“ peale, mida proovisin siira sooviga saada IT valdkonnast aru. Loogiliselt mõeldes tundus valik kummaline, kuid emotsionaalselt tundsin ennast õiges kohas ning kui kuu aega hiljem õpingutega alustasin, esitasin oma tollasele tööandjale lahkumisavalduse. See oli ärev ja vabastav, sest see uus samm ei garanteerinud edu ega toimetulekut. Alustanud oma elu uuesti nullist, olin esmakordselt olukorras, kus ei teadnud, mis mind ees ootab. Alles paar kuud hiljem, kui möödus esimene ärevuslaine, sain ma reaalse kinnituse sellele, et tegin õige sammu ja olen seal, kus ma parasjagu olla tahan.

Ka praegu, kaks aastat hiljem sellest tundmatusse hüppamise hetkest olen ma alles oma uue karjääri alguses. Võrreldes oma eelmise töökohaga, kus pigem olin nõustaja ja juhi rollis, olen praegu alles algtasemel. Kui aga mõelda oma teekonnale tagasi, siis olen nüüdseks üsna kindel, et tegin õige sammu. Ma pole sugugi kindel, kas see „erialane armumine“ kestab 50 aastat, aga väike samm „õige ja õnneliku mina“ poole oli see kindlasti ja soovitan seda sama teha ka Sinul. Proovi midagi muud, katseta loogiliselt ja kõhutunde järgi, ära karda mugavustsoonist välja tulla. Muutused on enda tundma õppimiseks ja oma maailma avardamiseks imelised. Soovin Sulle selle jaoks edu ja julgust!

Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.